csöpögő csap
Csöpög a csap: mi okozhatja és mi a megoldás?
A csöpögő csap nem csak a pénztárcánknak okoz bosszúságot. Magát a problémát ugyanis sokszor nehéz észrevenni, a megoldás pedig gyakran nem egyértelmű. Mi okozhatja a csöpögő csapot, és mikor hívjunk szakembert? Segítünk megtalálni a válaszokat.
  • Miért jelent problémát a csöpögő csap?
  • Mik a csöpögő csap leggyakoribb okai?
  • Hogyan javítsuk meg a csöpögő csapot?
  • Mikor van szükség szakemberre?

Akár a konyhában, akár a fürdőben vagy a kertben csöpög a csap, előbb-utóbb a vízszámlánkon biztosan észrevesszük a problémát. A legnagyobb baj pedig pontosan ez vele: a hiba gyakran alattomosan és észrevétlenül okoz fejtörést. 

De vajon mekkora költségekről beszélünk?

Ez függ a csap felépítésétől, típusától és a csöpögés erejétől is, azonban ha csak percenként 10-12 csepp csöpög ki, az is napi 4-5 liter víz. Hó végén pedig ez már a sokszorosára rúg: ez 100 liternél is többet jelenthet egy hónapban, ez pedig már erősen visszaköszön a számlán is.

Tehát mindenképpen megéri mielőbb megoldani a problémát. De nézzünk egy kicsit a dolog mélyére.

Fejezet 1.
Miért jelent problémát, ha csöpög a csap?
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, milyen komoly gondokat okozhat otthonunkban egy csöpögő csap.

Talán a legijesztőbb verzió a csőtörés: ez ugyanis komoly vízkárokat is eredményezhet. Ezért érdemes már minél előbb tisztázni, hogy miért is alakult ki a probléma. Mivel ezek jelentősebb összegeket is vonhatnak maguk után, ezért ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, nézessük meg szakemberrel. 

Azonban az is lehetséges, hogy jóval egyszerűbb akadállyal állunk szemben, amit akár mi magunk is tudunk orvosolni.

De honnan tudhatjuk, hogy javítás vagy csere szükséges?

Ezt laikusként elsőre nem könnyű megállapítani, de van néhány kapaszkodó, ami segíthet. Ha a hibajelekből megállapítható a meghibásodás jellege, nyert ügyünk van. Tehát ki kell derítenünk, hogy vízkőlerakódás, elkopott betétek, a tömítés vagy esetleg más okozza a hibát.

Az alábbiakban ehhez adunk segítséget.

Fejezet 2.
A csöpögő csap 5 leggyakoribb oka
Derítsünk fényt a leggyakoribb okokra ahhoz, hogy láthassuk, mi is lehet a megoldás.

Ahhoz, hogy mielőbb fény derüljön a megoldásra, ismernünk kell az okokat is. Számos kisebb-nagyobb probléma állhat a csöpögő csap hátterében, ettől függ, hogy elég a javítás, vagy teljes cserére van-e szükség.

1. Az egyik probléma a vízkőlerakódás lehet

Ha vízkőlerakodással van dolgunk, akkor egyszerű a képlet. Ugyanis az eldugult szűrő miatt egyszerűen nem tud kifolyni a víz, ezért az felhalmozódik, és a felgyülemlett víz csöpögve távozik a csapból. Ebben az esetben elegendő a szűrő eltávolítása, amely némi ecet segítségével tisztább lesz, mint újkorában.

2. Az alátét is gondot okozhat

Ha meglazul az alátét, megszűnik a szigetelőereje, ez pedig okozhatja a taglalt problémát. Az alátét fő funkciója, hogy záráskor elvágja a víz útját, nyitáskor pedig utat engedjen annak. Könnyen lehet, hogy csak elmozdult az alátét, azonban ha repedést vagy deformitást találunk rajta, akkor cserére szorul.

3. A tömítés is lehet hibaforrás

Ha a tömítés nem funkcionál, biztosan cserélni kell. Mivel kis gumigyűrűkről beszélünk, nem kell óriási összegekre gondolni. Praktikus megoldás, ha mindig tartunk belőle otthon párat, hiszen kopó elemről van szó.

4. Az elkopott betétek is okozhatják a problémát

Ha már kopás: a tömítésként funkcionáló kerámialapok kopása is okozhatja a csap csöpögését. Legnagyobb ellenségük a szennyeződés és a vízkő, ezért kopásukat elsősorban ezek okozhatják.

5. A perlátorok vízkövesedése

Fontos, hogy szót ejtsünk a perlátorokról is: ezek a kis alkatrészek a víztakarékosságban játszanak fontos szerepet. Ha a kemény víz miatt elvízkövesednek, eltömődhetnek. Ha kisebb mértékű problémáról van szó, mi magunk is megtisztíthatjuk ezeket, azonban nagyobb mértékű kövesedés esetén cserélni kell az alkatrészt.

Rendben, már tudjuk, mi áll a leggyakrabban a csöpögés hátterében. A legfontosabb kérdést viszont még nem válaszoltuk meg.

Hogyan javítsuk meg a csöpögő csapot?

Fejezet 3.
A csöpögő csap javítása
Természetesen sok esetben javíthatóak a csöpögő csap okozta problémák. A fent felsorolt hibák javarésze ugyanis otthoni javítással is könnyedén megoldható.

Lássuk, milyen szabályokat érdemes betartani, ha otthon javítanánk a csapot!

  • Jegyezzük fel, mit mi után csináltunk: a visszaszerelésnél óriási segítség lesz,
  • sose felejtsük el elzárni a központi vagy szakaszoló csapot,
  • ha rozsdás, oxidálódott csapról van szó, a cserélés során vigyük magunkkal az elhasználódott részt az üzletbe.

Mivel többféle csaptelep is rendelkezésünkre áll, így javításuk is más lehet. Lássuk, hogyan történik mindez a gyakorlatban!

Egykaros csaptelep javítása

Az egykaros csaptelep annyiból szerencsésebb, hogy kevesebbszer hibásodik meg. Azonban a vízkő és az idő vasfoga ezt is képes kikezdeni.

A kart leszerelni egyszerű, a csavarját kilazítva kell leemelni. A csepegést legtöbbször a vízkő okozza: ebben az esetben elegendő egy alapos, ecetes vagy citromsavas tisztítás. Ezt követően már csak a szilikon anyagot kell pótolni, és megszűnt a probléma.

Ha a kopott kerámialapokkal van problémánk, a betétet rögzítő gyűrűt kell kihajtanunk, ezalatt találjuk majd a kerámiabetétet. Ha ezzel megvagyunk, oszlassunk el az alkatrészen szilikonos zsírt, majd mozgassuk úgy, hogy mindenhova jusson az anyagból.

Előfordulhat, hogy már a szétszerelés is segíthet, és nincs szükség a betétek cseréjére.

FONTOS!

Fontos információ, hogy a jó minőségű, márkásabb csaptelepekhez könnyebben kaphatunk cserealkatrészt, azonban a távol keleti gyártmányoknál ezek beszerzése problémát okozhat.

Tekerős csaptelep javítása

A régebbi tekerős, vagy orsós csaptelepek már kicsit bonyolultabbak. Szerelésükhöz, problémától függetlenül, a betétet kell kiszerelni a csaptestből. 

  1. Ennek első fázisa a csavarógomb leemelése. 
  2. Ezt követően hajtjuk ki a betétet a csapból: villáskulccsal vagy állítható pofás szerelőkulccsal ez gond nélkül megoldható.
  3. Következő lépésként a szeleptányér tömítését kell leellenőriznünk. A legtöbb esetben ennek kopása okozza a csap csöpögését. Ehhez csak tömítőgyűrűre lesz szükségünk: mindig figyeljünk oda, mekkora tömítést választunk!
  4. Célszerű a csaptest szelepülését is megvizsgálni, eltávolítani a szennyeződéseket.
Fejezet 4.
Mikor lehet szükség a csaptelep cseréjére?
Van, amikor az otthoni szerelés már nem segít: lássuk, mikor lehet szükség a szakember szakértelmére!

Vannak persze esetek, amikor nem tudjuk mi magunk elvégezni a feladatot. Ilyen esetben természetesen a megfelelő szakember sokat lendíthet az ügyön. Ha apró, kopóalkatrészeket kell cserélnünk, sok esetben elegendőek vagyunk mi magunk is.

Azonban egy csőtörés esetén mindenképpen hívjunk szakembert, ugyanis ő tudja minél előbb orvosolni a problémát.

Ha bonyolultnak tűnik a csaptelep cseréje, vagy nem annyira vagyunk otthon a szerelés világában, szintén sokkal jobb, ha szakemberhez fordulunk.

A teljes csaptelep cseréjénél szintén célszerű profira bízni a feladatot, így biztosan minden a helyére kerül.

Természetesen ha elakadt, segítségre vagy tanácsra van szüksége, keresse bátran a Vízvezetékdokit: állunk rendelkezésére!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
vízszerelés
Hogyan alakulnak a vízszerelés árak? Miből tevődik össze a vízvezeték-szerelő munkadíj? Hogyan számoljunk? A cikkből minden kiderül.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.