Csőgörény használat közben.
A csőgörény használata – mire figyeljünk, hogyan hárítsuk el vele a dugulást?
A kellemetlen szagokkal és potenciális ázással járó dugulás mindenki rémálma. És bár egy duguláselhárító szakember gyorsan megoldja a problémát, egy csőgörény (spirál) segítségével mi magunk is megpróbálhatjuk ezt otthon. Lássuk, hogyan.
  • Otthoni praktikák duguláslehárításra
  • Milyen típusait ismerjük a csőgörények?
  • Csőgörény használata
  • Mikor hívjunk szakembert?

Legtöbbször a legnagyobb siettségünkben és teljesen váratlanul történik meg a baj és kiáltunk fel: 

„Már megint eldugult!” 

Ha igazán nagy szerencsénk van, természetesen hétvégén ér minket utol a balszerencse. (Ez persze nem jelent megoldhatatlan problémát, vízszerelőink ugyanis akár hétvégén is házhoz mennek, hogy javítsák a hibát.)

De előfordulnak olyan szituációk is, amikor házilag megoldható a probléma. Nézzük meg, hogy mit tehetünk ebben az esetben és hogyan készüljünk fel a különböző helyzetekre, ha ismét bekövetkezne a dugulás.

Fejezet 1.
A dugulás megszüntetése házilag
Lássuk, milyen házi praktikák léteznek. Hogyan szüntethetjük meg a dugulását házilag?

Egy csipet szódabikarbóna, egy kupica ecet – avagy a házi duguláselhárítás receptje

A fenti két összetevő, akár egy receptköny hozzávalói közül is kikerülhetett volna, de hasonló jó szolgálatot tesznek a kisebb konyhai dugulások esetén is. Továbbá minden bizonnyal barátságosabbak, mint környezetszennyező társaik a sósav, kénsav vagy akár a hypo, nem beszélve a komolyabb, ipari duguláselhárításra használt szerekről.

FONTOS!

A különböző lefolyótisztító szerek használata közben mindig viseljünk gumikesztyűt. Néhány oldat ugyanis akár kémiai égést is okozhat a bőrön. A kifejezetten duguláselhárításra készített vegyszerek használatát pedig bízza szakemberre.


Ha viszont nagyobb problémával állunk szemben, sajnos a fentiek nem segítenek sokat a helyzeten.

A pumpa használatát is csupán a WC-ben ajánljuk, mivel a kézmosó vagy mosogató esetén annyira összetömörítheti a dugulást, hogy ezt követően még a komolyabb eszközök is kudarcot vallhatnak. Ahogyan erről egy korábbi cikkünkben is írtunk már.

Ha semmi sem segít, jöhet a csőgörény

Ha a klasszikus házi duguláselhárítási megoldások nem váltak be, drasztikusabb lépésekre van szükség. Ilyenkor elmegyünk a legközelebbi barkácsüzletbe, és megvásároljuk a számunkra legideálisabb csőgörényt, vagy más néven csőkígyót.

Ne aggódjon, hogy nagy a kínálat, a jó választásban is segítünk alább.

A csőgörény kifejezés csupán a köznyelvben elterjedt, a szakemberek csőtisztító spirálnak hívják az eszközt. De nyugodtan kérhetjük az előbbi néven is az eladóktól, tudni fogják, mire gondolunk.

Tulajdonképpen, egy jobb esetben acélból készült, rugalmas szerkezetű, hosszú, spirális szerszámról van szó, amelyet a csatornába vezetve, segít megszabadulni a dugulás okától.

A leghatékonyabban pedig az alábbi esetekben használhatjuk:

  • ha a zuhanyzóban összegyűlt szappanmaradék, hajszálak vagy vízkő okozta lerakódások elzárták a víz útját;
  • ha eldugult a padlóösszefolyó;
  • ha a konyhában lévő lefolyóban ételmaradékok és lerakódott zsírréteg gátolja meg víz lefolyását;
  • ha a WC-ben összegyűlt papír akadályozza a lefolyást.
Fejezet 2.
A csőgörény használata és egyéb hasznos infók
Ahhoz, hogy a dugulás valóban megszűnjön, tudnunk kell jól használni a csőgörényt. Az alábbiakban ezzel foglalkozunk részletesebben.

A csőgörények 2 fő típusa

A csőgörényeket nagyjából két nagy csoportra oszthatjuk, léteznek a kézi és gépi spirálok. Csupán a pénztárcánk és a dugulás mértéke szab határt az polcok kínálatának.

1. Kézi csőgörény

Ez a könnyebben beszerezhető verzió, szinte minden barkácsáruházban kapható eszköz. Általában 2-10 méter hosszúságú és a keskenyebb átmérőjű lefolyókhoz használhatjuk. 

Ebben az esetben kétkezi erővel kell dolgoznunk, ugyanis mi mozgatjuk magát a spirált és ezen felül szükségünk lesz segítségre is, mivel kétemberes a munka.

Hiába ez a legolcsóbb típus, a szakemberek elmondása szerint gyakran még nagyobb problémát okoznak a gyanútlan felhasználók vele. Mivel a pár száz forintos szerszám nagy valószínűséggel silány anyagból készül, így hajlamos használat közben elakadni, beszorulni a lefolyórendszerbe vagy egyszerűen beszakadni a csatornába.

A kézi típusból is létezik azonban egy komolyabb változat, melyet a szakemberek is nagyobb nyugalommal ajánlanak. Sajnos az ára is borsosabb, mint előző társának. Itt a dobba építve találjuk a spirált, amellyel már nagyobb biztonsággal próbálhatunk meg házilag dugulást elhárítani mondjuk a kézmosónk vagy akár egy padlóösszefolyó esetén.

2. Az ipari vagy gépi csőgörény

Ha nem győzött meg bennünket a kézi változat, beruházhatunk egy komolyabb, otthoni felhasználásra alkalmas szerkezetbe is. Itt már egyedül is elegek leszünk a probléma orvoslásához, csupán egy fúróra van szükségünk, amihez csatlakoztatva a spirált, munkának is láthatunk.

Nem árt azonban óvatosnak lennünk, a szakértelem hiányából adódóan szintén könnyen kárt okozhatunk. Így ha bizonytalanok vagyunk, hívjunk bátran szakembert, aki Budapesten, akár hétvégén is kényelmesen elérhető és gyorsan megoldja a kellemetlenségeket.

Férfi lefolyótisztítás és csőgörény használata közben, rajta munkavédelmi kesztyű.
(a kép forrása: irishdrains.com)

Bevetésen: a csőgörény használata

  1. Ha vásárlásra adjuk a fejünket, mindenképpen 22 mm-nél kisebb átmérőjű csőgörényt használjunk, annak érdekében, hogy a komolyabb baleseteket elkerülhessük. 
  1. A következő lépésként, ha kézi spirált használunk, mindenképpen szükségünk lesz egy vállalkozó szellemű segítő kézre. Ugyanis míg az egyikünk a lefolyóba engedi le a spirálba végződő, szélesebb részt, a másik fél az óramutató járásával megegyező tekeri a szerkezetet az elakadásoknál. 
  1. Ha a csőgörény háromnegyed részben bevezettük a lefolyóba, akkor kezdjük el óvatosan visszahúzni azt.
  1. Ismételjük meg 2-3. lépést, ha az első bevezetést követően továbbra is dugulást tapasztalunk.
  1. Fontos, hogy óvatosan és nyugodtan húzzuk ki a duguláselhárító spirált. Ugyanis, ahogyan fentebb már említettük, sajnos gyakran előfordul, hogy az agresszív ráncigálásnak köszönhetően a csőgörény eltörik, beszorul a lefolyóba. Ha megtörténik a baj, már csak egy duguláselhárításban jártas szakember tud rajtunk segíteni.

Ne essen kétségbe! Hívjon bennünket, szakembereink éjjel-nappal rendelkezésre állnak Budapest egész területén.

A legfontosabb a dugulás megelőzése

Ahhoz, hogy ne kelljen átélnünk többször hasonló helyzetet, érdemes a megelőzésről is szót ejtenünk. Alább néhány pontba szedve osztjuk meg szakembereink praktikus tanácsait. 

  1. Toalett dugulás megelőzése
    Kerüljük a popsitörlő kendők kagylóba dobását, valamint a hagyományos, WC illatosítók használatát, melyeket könnyen lesodorhat a vízsugár és már meg is történt a baj.
  2. Mosdó, mosogató és kád lefolyó dugulás megelőzése
    Javasoljuk a fentebbiek csövét legalább negyedévente lecsavarni és alaposan kitisztítani.
    Használjunk apró lyukú lefolyószűrőt, hogy meggátoljuk a nagyobb szennyeződések lejutását, valamint érdemes időszakosan ecetes-forró vizes öblítést is alkalmaznunk.
Fejezet 3.
Mikor hívjunk duguláselhárító szakembert?
Bár a fenti tanácsok valóban működnek, vannak olyan esetek, amikor elkerülhetetlen a szakértő vízszerelő beavatkozása. (Arról nem is beszélve, hogy ő minden esetben profi és hosszú távú megoldást nyújt.)

A csőgörény otthoni használata nem veszélytelen, ahogyan ezt a fenti példák is mutatják.

Ha nem tudjuk pontosan, hogy milyen mértékű és típusú dugulással állunk szemben érdemes szakember segítségét kérni, aki anélkül, hogy további nagyobb károkat okoznánk, meg tudja oldani a problémát. 

Bízzuk magunkat a tapasztalt profi segítségre, hiszen azon túl, hogy a vízvezetékszerelő garanciát vállal a munkájára, a duguláselhárítással járó kellemetlen szagoktól és kosztól is megkímél bennünket. Hívjon hát minket bátran és azonnal megoldjuk a problémát!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.