Csőtörés: minden, amit tudni érdemes
A csőtörés vagy vízszivárgás bárki otthonában előfordulhat. Hiszen a csövek idővel elöregedhetnek, és látható probléma nélkül is kárt okozhatnak. A mikrorepedések szép lassan egyre nagyobbak lesznek, és egyszer csak azt veszi majd észre, hogy szivárog, rosszabb esetben ömlik a víz a csövekből. Ilyen esetben jó tudni, hogyan történik a csőtörés javítása, mit lehet tenni ellene, illetve miként előzhető meg a baj.
  • Mi a csőtörés és hogyan ismerjük fel?
  • Otthoni elsősegély csőtörés esetén
  • Mikor hívjunk vízszerelőt?
  • A csőtörés javítás menete
  • Biztosítás és csőtörés
1. Fejezet .
Mi a csőtörés?
Felkészülni nem lehet rá, de felismerni igen!

A csőtörés átfogó megértése

Csőtörésre felkészülni nem lehet, még annak ellenére sem, hogy legtöbbször nem véletlenül következik be. Annak, hogy a csövekből elkezd szivárogni vagy akár ömleni a víz, számos oka lehet, de annyi biztos, hogy a cső károsodása miatt történik. Az elöregedett csövek rozsdásodására és kilyukadására a műanyag csövek elterjedésétől vártuk a megoldást, de mára kiderült, hogy szinte mindegy, miből készül a vízvezeték, a csőtörés így is, úgy is az egyik leggyakoribb káresemény.

Mi a csőtörés és hogyan ismerhető fel?

A csőtörés a vízvezetéken keletkezett lyukból szivárgó vizet jelenti (rosszabb esetben nem csak szivárog, hanem ömlik a víz). Ennek persze számos oka lehet, amit később ki is fejtünk.

A legtöbb esetben az érintettek csak akkor észlelik a problémát, amikor kapnak egy magas vízszámlát. Hiszen a vízóra folyamatosan méri a túlfogyasztást, holott látható jele nincs a csőtörésnek. Azonban ha az összes vízfogyasztót elzárjuk, és a vízórán továbbra is pörög a kis kerék, akkor igencsak gyanús, hogy csőtöréssel van dolgunk.

Persze előfordulhat az is, hogy egyszer csak elönti a lakást a víz vagy szennyvíz: ebben az esetben azonnal cselekedni kell, már csak az a kérdés, hogyan található meg a csőtörés pontos helye. Szerencsére erre is vannak jó megoldások!

A csőtörés elterjedt okai és megelőzési stratégiák

A hol mellett gyakori kérdés a miért is, ha felüti a fejét a probléma. A csőtörések sok esetben szivárgás formájában jelentkeznek először. Ezt az alábbiak okozhatják leginkább:

Elégtelen minőségű csövek:

Régebbi házaknál (legyen szó családi házról vagy panelről) a csövek sok esetben nem a mai technológia szintjén vannak. Ezt persze az újépítésű otthonok esetében sem vehetjük biztosra: rossz minőségű csövekkel itt is találkozhatunk.

Ha pedig a vízvezeték rendszer nem jó minőségű, könnyebben és gyorsabban „kaphat léket”, így előidézve egy esetleges csőtörést.

Elöregedett csőrendszer:

Ez az az ok, amit senki sem tud kivédeni. A legjobb és legtartósabb csőrendszereket is utoléri a kor, ami aztán problémát okozhat. A 10 év feletti ingatlanok esetén érdemes nyitott szemmel járni, és figyelni a csőtörésre utaló jeleket, mielőtt még nagyobb gond történik.

Időjárás:
A zord időjárás teheti a legnagyobb károkat a csőrendszerben. Az elfagyás a legjobb minőségű csöveket is veszélyezteti, hiszen apróbb, észrevehetetlen repedéseket okoz, amik aztán egyre nagyobbak lesznek.

Persze a megfelelő védelem, a vízóra letakarása, kerti csap elzárása stb. segíthet abban, hogy ne legyen nagyobb probléma.

Szerelési hiba:

A vízvezeték-szerelő is hibázhat: akár építkezés, akár felújítás alatt elcsúszhatnak a dolgok. Éppen ezért, átvizsgáltatni a rendszert, ha esetleges hiba lépne fel, egyáltalán nem meglepő gondolat, sőt, kifejezetten megelőző intézkedés lehet.

A csőtörés jelei és tünetei

Ahogy fentebb is írtuk, lehetnek egyből észrevehető, és „rejtőzködő” jelek. Utóbbiak ellen könnyebb tenni, előbbieket más sos megoldásban kell ellátni. Nézzük meg, hogy a csőtörések esetén hol és milyen jelek mutatják meg a galibát.

Könnyen észrevehető jelek:

  • Vizes fal, plafon vagy padló: nem kell egyből özönvízre gondolni, a szivárgás vagy a komolyabb csőtörés átázott felületek formájában is megmutatkozhat. A rejtett csőtörést nehezebb észlelni, főként, hogy páralecsapódás, vagy a szigetelés hiánya is hasonló tünetekkel jelentkezik. Azonban az átázást érdemes komolyan venni, és utánamenni, mi okozhatja.
  • Kertben feltörő víz: ha ilyet tapasztalsz, első lépésként zárd el a főcsapot, hogy megakadályozd a további vízszivárgást, ezután a csőtörés bemérése következik, amit érdemes vízszerelő szakemberrel elvégeztetni .
  • Megemelkedett vízszámla: a láthatatlan csőtörés egyik biztos jele az indokolatlanul magas vízszámla, hiszen ilyenkor vízelfolyás van a vízvezeték-hálózatban. Az alacsony víznyomás tehát az egész rendszerre kihat, így jóval magasabb összegű lehet a számla.

Nem látható jelek:

  • Penész: amellett, hogy gyakori probléma, a csőtörés egyik oka is lehet. Különösen, ha csak a lakás egy adott pontján jelentkezik.
  • Párásabb levegő: egy jó légmozgással megáldott, remek szigeteléssel ellátott házban is jelentkezhet magasabb páratartalom: ez bizony csőtörés is lehet! De mivel fűtésszezonban egyébként is gyakori gond, így könnyű mással összetéveszteni. A folyamatosan elfolyó víz ebben az esetben már felhalmozódott, és még utánpótlást is kap.
  • Kellemetlen szag: a szennyvíz jellegzetes szagát nehéz összetéveszteni. Ha csatornabűz van az otthonában, és semmi módon sem múlik, könnyen lehet, hogy elfolyik a szennyvíz valahol.

Hogyan ismerjük fel a csőtörés első jeleit?

A szemmel látható csőtörés jelei egyértelműek: víz a falon, folt a plafonon, fel nem száradó vizesedés, penész vagy a klasszikus, a csöpögő csap.

A rejtett jelek már felfedezése már nehezebb, hiszen ebben az esetben nehéz lokalizálni a csőtörés pontos helyét, azonban ottlétéről árulkodhatnak az alábbiak:

  • folyamatosan pörgő vízóra,
  • alacsony víznyomás,
  • hirtelen megugró vízszámla,
  • a központi fűtési rendszer alacsonyabb nyomása,
  • finom zúgás.

Persze, vannak megoldások az észrevehetetlen bemérésre: a műszeres csőtörés bemérés például remekül megállapítja a pontos helyét a problémának. De erről később.

A víznyomás változásának észlelése mint korai figyelmeztető jel

Honnan lehet tudni, hogy milyen az alacsony víznyomás?

A normálisnak tekintett víznyomás 3,5 bar körüli. Ha hirtelen csökkenni kezd ez a szám, gyanús lehet a csőtörés kockázata. Persze egy rosszul beszerelt, vagy megtekeredett cső is állhat a háttérben, de ha egyik napról a másikra zuhan a nyomás, akkor szinte biztos, hogy a csőtörés áll a háttérben.

A fűtési rendszer is árulkodó lehet, ugyanis, ha a probléma ezen a területen van, a rendszerből szivárgó víz miatt a központi fűtési hálózat elveszíti a nyomást.

Nedvesség és penész: a rejtett csőtörés árulkodó jelei

A fentiek mellett a nedvesség és penész a csőtörés tipikus jelei. Míg a házban egy megjelenő víztócsa már kifejezetten egyértelmű jel, addig a kertben jelentkező baj nehezebben felismerhető. Hiszen ki gondolna egy folyamatosan jelen lévő vizes foltra a csőtörés okaként? Ez sajnos azonban előidézhet egy komolyabb problémát, ezért érdemes résen lenni.

A házban lévő folt a gépészet függvényében árulkodhat arról, mivel és hol van a gond. Így az esőcsatorna, a fűtés, a vízvezeték is lehet a ludas, de társasházak esetén bizony a szomszédnál is történhet meghibásodás.

A fal vizesedése a penész megjelenésével is együtt járhat. Penészt pedig ugye senki sem szeretne az otthonába. Ha csak egy foltban jelenik meg a hiba, a műszeres csőtörés bemérés segíthet abban, hogy a konkrét lokációt is megtaláljuk, így nem kell bontás és a javítás is jóval egyszerűbb.

2. Fejezet .
Otthoni elsősegély csőtörés esetén
Mi a teendő, mielőtt megérkezik a szerelő?

Otthoni elsősegély csőtörés esetén

A csőtörés javítás kétségtelenül a vízvezeték-szerelő kezében van a legjobb helyen, azonban amíg kiér a szakember (különösen, ha elöntött mindent a víz) van néhány teendő, ami segíthet.

Ezeket érdemes azonnal meglépni, így a további problémáktól is megkímélhetjük magunkat. Arról nem is beszélve, hogy a munkálatokat is megkönnyítjük ezekkel a lépésekkel.

Azonnali lépések: mit tegyünk csőtörés felfedezésekor?

Amennyiben társasházban él, a csőtörés elhárítás esetén, jó, ha jelzi a problémát a közösképviselőnek vagy a ház gondnokának, hogy ők meg tudják tenni a szükséges lépéseket a mielőbbi csőtörés elhárítás kapcsán. Valamint a víz elzárása is szükséges, amiről a lakókat is értesíteni kell.

  1. A legfontosabb azonban, hogy áramtalanítsuk a házat. Hiszen a csőtörés az elektromos hálózatot is érintheti, így a balesetveszély elkerülése végett ez legyen az első dolgunk.
  2. A másik a csőtörés pontos helyének megállapítása. Ha látjuk a problémát, egyszerű a helyzet, azonban a rejtett csőtörés bemérés segíthet a konkrét lokalizálásban. Ez azonban már a szakember dolga.
  3. Az egyik legfontosabb, hogy zárjuk el a vizet azon a szakaszon, ahol a hiba történt. Ha ezt nem tudjuk megoldani, keressük meg a főcsapot, főelzárót. Ez panellakások esetében általában a fürdőszobai vagy a WC mögötti strangnál találjuk. Családi házaknál leginkább a vízaknában, régebbi építésű ház esetén a lakásban vagy a pincében szokott lenni, de a közös képviselő biztosan tud segíteni.

Ideiglenes megoldások: hogyan csökkentsük a kárt?

Anyagi kár csökkentése végett a központi csap elzárásával jelentős lépést tehetünk a csőtörés elhárítás felé, valamint az alacsonyabb vízszámla irányába. Előbbi esetben ugyanis sokkal könnyebbek lesznek a munkálatok, utóbbi esetben pedig jelentős vízelfolyástól kíméljük meg magunkat.

Legalább ilyen kritikus lépés a bojler kikapcsolása. Ezek a berendezések ugyanis víz nélkül meghibásodnak, így máris egy komolyabb kiadással számolhat a csőtörés miatt.
A látható törés vagy repedés ideiglenesen is betömhető a speciálisan ilyen célra gyártott gyantával, de akár egy erősebb szigetelőszalaggal is.

Hangsúlyozzuk, hogy ez a megoldás csak ideiglenes, rövid távú megoldás, addig, amíg a vízszerelő meg nem érkezik, hogy a problémát végérvényesen elhárítsa.

Vízszerelő bevonása: mikor és miért szükséges?

A legjobb minden esetben az, ha olyan szakember végzi el a munkát, aki be tudja mérni a vízszivárgás pontos helyét, és szakszerűen, hatékonyan és eredményesen el tudja hárítani a problémát.

Akár rejtett, akár jól látható csőtörésről beszélünk, a legjobb, ha szakértő kezekbe helyezzük a megoldást. Ugyanis a csőtörés bemérés és a csőtörés elhárítás nem egyszerű feladat. Szerencsére a csőtörés bemérés bontás nélkül is megoldható, és sok vízszerelő akár éjjel nappal szolgáltatást is nyújt, nem csak Budapest hanem akár Pest megye vonzáskörzetében is. Persze aki nem a fővárosban lakik, annak is bőven akad lehetősége non stop szolgáltatásra.

A szakember választásának fontossága

A csőtörés vizsgálat és a csőtörés javítás szakértelmet kíván. A vízszivárgás helyét sok esetben nem könnyű megállapítani, különösen, ha olyan házról beszélünk, ahol a tulajok nem ismerik a vezetékek helyét. Mivel logikusan a vezetékek legtöbbször a falban vezetnek, szükség lehet bontásra is. Legalábbis a régebbi gyakorlatok szerint.

A hibás csőszakasz felderítése ma már sokkal könnyebben, műszerekkel történik. Ebben az esetben pedig nincs szükség bontásra, a fal szétverésére, ami időt, energiát és pénzt takarít meg.

A modern, speciális műszerekkel a csőrepedés könnyen, felesleges bontás nélkül felderíthető. Így emiatt érdemes már a telefonban kideríteni, hogy a szerelés során a csőtörés milyen műszeres megoldással kerül majd bemérésre.

Mikor forduljunk szakemberhez: azonnali és halasztható esetek

Alapvetően minden csőtörés elhárítás jó, ha gyorsan és minél előbb megtörténik. Ez a folyamat így elkerülhetetlen, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy a javítás és helyreállítás milyen költségekkel, időveszteséggel, kosszal és zajjal jár.

FONTOS!

Azt kell mondanunk, minden esetben érdemes szerelőt hívnunk, akkor is, ha csak a csőtörés gyanúja merül fel, így rengeteg kártól és költségtől kímélhetjük meg magunkat.

Persze az olyan esetek, mint amikor a víz elárasztja a szobát, a fal teljesen átázik és esetleg még szennyvíz szag is terjeng, prioritást és halaszthatatlan telefont érdemelnek.

Ha azonban „csak” a vízóra pörög, vagy nyomáscsökkenést észlelünk, a csőtörés elhárítás várhat még 1-2 napot.

3. Fejezet .
Csőtörés javítási folyamata
Hogyan zajlik a javítás és mit használnak hozzá?

A csőtörés javítási folyamata

A csőtörés javítás menete meglehetősen egyszerű. Fontos, hogy elsőként is lokalizáljuk a problémát, ugyanis csőtörések az alábbi vezetékekben jelenhetnek meg:

  • falban vezető vízvezeték,
  • padlófűtés rendszere,
  • csőtörés a kád alatt,
  • radiátoros fűtési rendszerben,
  • radiátorcsövekben,
  • szennyvízcsövekben, stb.

A csőtörések pontosságának bemérése pedig azért ilyen fontos, mert így jóval kevesebbet, kisebb szakaszon kell majd bontani a szerelés során, és pontosan ott szükséges a csőtörést kijavítani, ahol valóban gond van. Felesleges a falak szétverése, bontása.

Csőtörés bemérés: így zajlik

Nézzük most meg, hogyan is kell elképzelni a sokat emlegetett műszeres bemérést. Erre három különféle eszköz segítségével kerülhet sor:

Korrelációs műszer

Minden csőtörés vagy vízszivárgás esetén a víz áramlásának hangja eltér a normálistól. Ilyenkor a vizsgált csőszakasz két végére rezgésérzékelőt helyezünk, majd egy hidrofon segítségével rögzíti a hangokat. Ennek segítségével pontosan meghatározható, a csőrendszer mely területén keletkezett a hiba.

Elektroakusztikus műszer

Ez a berendezés a vizsgált terület legerősebb hangforrását keresi. A víz által keltett hangokat is méri, de a szivárgás vagy csőtörés okozta zaj ilyenkor mindig erősebb, így ezzel a módszerrel könnyű meghatározni a csőtörés helyét.

A cső egyes részein tapintómikrofon rögzítik a zajokat, majd egy talajmikrofon segítségével a vizsgálatot végző szakember beméri, hol a legerősebb a zaj.

Jelzőgázos műszer

Gyakran használt és pontos módszer, ugyanis a kisebb vízveszteséggel járó szivárgások felderítésére is alkalmas. Itt egy jelzőgáz-vegyületet juttatnak a vízrendszerbe, ami a szivárgás vagy csőtörés helyén távozik el a csőből. A műszer ennek a helyét határozza meg.

Hőkamerás bemérés

A kamerás gép egy kamerából és egy monitorból áll, melyeket egy vezeték köt össze. A kamera egy hosszú cső végén helyezkedik el: ez térképezi fel a rendszert, míg a monitoron látható a kamera útja.

A kamerán egy erős fényű LED-lámpa is található, így jó minőségű képek készülnek a folyamatról. Így a módszer a csőtörés helyének pontos szakaszát felderíti, könnyebb a javítási folyamat, és gyorsan orvosolható a probléma.

A javítási folyamat lépései

Miután kihívta a szerelőt, a csőtörést az alábbi módon orvosoljuk:

  1. Vízszivárgás keresés, csőtörések bemérése

Erre jó megoldás lehet a szakaszolás, (ezt a módszert a nyomóvezetékben bekövetkezett csőtörésnél alkalmazhatjuk) amely során a rendszer egyes szakaszait külön le lehet zárni csapokkal. Van, amikor ez nem megoldható, akkor a nyomvonal keresés, az akusztikus keresés és a műszeres bemérés következik.

Ezekről írtunk már fentebb.

  1. Javítás
    A hiba helyétől függ, milyen módszer és mekkora bontás szükséges. A csőrepedés így a lakás szétverését, de egy pici falbontást is eredményezhet. Éppen ezért nagyon fontos a pontos bemérés: azonban ha a falban vagy a padlófűtésben van a hiba, a bontás elkerülhetetlen. Van azonban olyan opció is, amikor a csap, vagy a mosogató alatti cső romlott el: ilyen esetekben minimális bontással, push-fit csatlakozókkal orvosolható a probléma, ráadásul a kertben futó csövek esetében is alkalmazható a technika.
  2. Anyagi oldal

Ez a munkálatok mértékétől függ. Például a jelzőgázos opció drágább, mint a hőkamerás bemérés. Az árat az is befolyásolja, hogy mekkora és milyen mértékű a kár, mennyi időt vesz igénybe a csőtörések javítása. Illetve, hogy az azt követő munkálatok (járólap újra lerakása, festés) mekkora területet és költséget igényel.

  1. Utómunkák

A javítás utáni javítás is idő-és költségigényes lehet. Ha a víz a szomszéd lakásba is átszivárgott, újabb problémával állhatunk szemben. Fontos a páramentesítés is: a megrekedt víz penészhez, állagromláshoz vezethet. De festésre, vakolásra stb. is szükség lehet.

Mennyi ideig tart a javítás és mire számíthatunk?

Ez is nagyban függ a problémás cső hollététől és a kár mértékétől. Az alábbi munkák tartozhatnak bele a javításba:

  • Vízvezetékek, fűtési rendszerek szerelése, javítása, cseréje,
  • Vizesblokkok javítása, felújítása,
  • Csapok, csaptelepek javítása, cseréje,
  • Vízóra szerelése, cseréje,
  • Szennyvíz csövek szerelése, javítása, cseréje, és a munkálatok utáni fertőtlenítése,
  • A burkolatok és az eredeti állapot visszaállításainak munkálatai.

Ennek értelmében a munka lehet akár több hetes procedúra is, de akár pár órás vizsgálat és javítás is.

4. Fejezet .
Csőtörés és biztosítás
Mikor fizet és mikor nem a biztosító?

Biztosítás és csőtörés

Jogosan merül fel a kérdés: miként tudjuk a lehető legkisebb költséggel túlélni a csőtörést. Az otthonbiztosítások területén igen gyakori káreset a csőtörés. Különösen télen, vízvezeték fagyás esetén, és nyáron, amikor a hőhullámok szintén nem kedveznek a csöveknek. A nyaralók esetén pedig szintén jelentős probléma lehet, hiszen ott nehéz észrevenni a kisebb jeleket.

Mivel a biztosító nem minden esetben fizet, ezért jó tisztában lenni azzal, mikor nem nekünk kell kifizetni a károkat, és hogyan intézhetjük a káresetet a biztosítóval.

A csőtörés gyakori káreset: nagyjából 50 000 bejelentés érkezik évente. Ezért is nagyon fontos, hogy megelőzzük a komolyabb bajt, és minél előbb észrevegyük a jeleket!

A csőtörés fedezése lakásbiztosításokban

Vannak esetek, amikor fizet, és vannak, amikor nem téríti meg a kárt a biztosító. Nézzük meg ezeket!

Amikor számíthatunk a kár fedezésére:

  • a vezetékrendszer törése, repedése esetén,
  • kifizetik a sérült szakasz cseréjének költségét, és az egyéb költségeket,
  • a festéssel vagy falbontással járó költségek megtérítését,
  • egy meghatározott limitig az elfolyt víz mértékét és téríti a biztosító.

Van, amikor azonban hiába számítunk erre:

  • Ha hibás cső, elem vagy vezeték okozta a lakásban kialakult problémát: a legtöbb cég ebben az esetben nem téríti vissza az igényelt összeget.
  • Ugyanez vonatkozik az elfolyt vízre is: annak értékét sem kapjuk meg általában, maximum 50 000 forintot fizet a biztosító.
  • Az ereszcsatorna sérülésnél a vakolaton esett hibák javításának költségét sem térítik meg, így ezt is saját zsebből kell majd megoldani.

Hogyan intézzük a kárigényt a biztosítóval?

Fontos, hogy kövessük a lépéseket, és mindent dokumentáljunk! A biztosító sem mosolyért fizet: nagyon fontos, hogy mindent igazolni tudjunk.

Ne kezdjünk bele a renoválásba a biztosító kiérkezése előtt! Gyakori probléma, hogy már rég késza felújítás, és nem tudjuk bizonyítani a biztosító felé a káresetet. Éppen ezért hagyjunk időt a szemrevételezésre, mielőtt intézkedni kezdünk.

Jó, ha mindent tudunk bizonyítani! Számlákkal, dokumentációval, hogy minden egyértelműen a rendelkezésünkre állhasson, ha kéri a biztosító.

Jelentsük be azonnal a kárt! Habár nem olyan gyors a folyamat, mégis a legtisztább út, ha a biztosító felé jelezzük egyből a káresetet, számos felesleges körtől megkímélve magunkat.

Előzzük meg a további károkat! Pontosan erre jó a víztelenítés, áramtalanítás. Újabb gondoktól ment meg minket. At is hasznos, ha a törött csövet megtartjuk.

Értesítsük a szerelőt! Habár a legjobb, ha megvárjuk a kárszakértőt, vannak esetek, amikor minél előbb szabadulnánk a problémától. Ki akarna egy elázott lakásban élni akár napokig? Azonban nem árt tudni, hogy a biztosítók szabályzata szerint csak a kárenyhítés fokáig lehet a helyszínt megváltoztatni. Ez annyit jelent, hogy ha elázott az egész fürdőszoba, nem újíthatjuk fel teljesen, amíg fel nem mérték a keletkezett kárt, csak a közvetlen problémát háríthatjuk el. A bejelentésre két nap áll rendelkezésre, a biztosítónak pedig öt napon belül ki kell küldeni a szakértőjét a helyszínre.

Egy jó vízvezeték szerelő nemcsak a problémát hárítja el, hanem olyan kérdésekben is segít, mint például a biztosítás csőtörés esetén. Ennek megfelelően mi is minden dokumentumot átadunk amit a biztosító kérni fog, hogy neked már csak bejelenteni és beadni kelljen, amit tőlünk kaptál.

5. Fejezet .
Megelőzés és karbantartás
Mit lehet tenni, hogy ne következzen be a csőtörés?

Megelőzés és karbantartás

A csövek állapotának ellenőrzése sok esetben menthet meg minket a fejfájástól. A rendszeres karbantartás, az esetlegesen elöregedett rendszer cseréje megvédhet minket a komolyabb károktól.

Hogyan előzhetjük meg a jövőbeni csőtöréseket?

  1. A rendszeres ellenőrzés segíthet: jó, ha képben vagyunk a csövek állapotát illetően, és az is jó gondolat, ha időnként ellenőrizzük, nincs-e vizesedés valahol
  2. A pincét is érdemes folyamatosan szemmel tartani.
  3. Ismerjük meg az otthonunkat: hol vannak a vezetékek, hol a kimenetük, stb.
  4. A gyanús esetekben azonnal értesíteni kell a szerelőt, hogy megelőzhető legyen a nagyobb kár.
  5. Időnként nézzük meg a vízórát és annak működését.
  6. A lakásbiztosítás is sokat segíthet: ha nincs, akkor kössünk, ha van, nézzük meg mik vonatkoznak a vízkárra.

Rendszeres karbantartás és ellenőrzés fontossága

A csövek tisztán tartása, és időszakos ellenőrzése nem csak a csőtörés megelőzése végett fontos. Sokan elmulasztják az újonnan vásárolt ház rendszerének feltérképezését. Pedig ezáltal képbe kerülhetnek a vezetékek állapotát illetően.

Ha már tudjuk, hogy elöregedett a rendszer, akár szakaszonként is kicserélhetjük a vezetékeket, csöveket. Ilyenkor érdemes jobb minőségű, strapabíróbb megoldást választani.

Gyakori kérdések és tévhitek a csőtöréssel kapcsolatban

Habár cikkünkben a legtöbb részletet érintettük, mégis gyakran merülnek fel kérdések a csőtörést illetően.

Mit kell tudni a csőtörésről: gyakran ismételt kérdések

  1. Honnan tudom, hogy csőtörés van az otthonomban?
  • Erre utal a folyamatosan nedves, nyirkos a fal,
  • a látható ok nélkül, megugrott a vízfogyasztás,
  • ha az elzárt csapok ellenére is forog a vízóra,
  • ha a fűtésrendszert után kell tölteni vízzel,
  • ha a padlófűtésből elszökik valahol a víz,
  • ha penészfoltok jelentek meg a falon, holott korábban ez nem volt jellemző,
  • ha valahol sziszegő vagy csepegő hangokat lehet hallani,
  • ha a kertben állandóan vizes egy-egy terület,
  • ha megsüllyedt a járda, megrogyott a kocsibeálló.
  1. Hol alakulhat ki csőtörés?
  • Fürdőszoba, konyha, mellékhelyiségek (vizes blokkok),
  • Nappali, előszoba, folyosó (fűtésrendszer),
  • Hálószoba, gyerekszoba, vendégszoba (fűtésrendszer),
  • Garázs, kamra, pince, lépcsőház (vegyes),
  • Kert, kocsibeálló, vízóra akna (kültér),
  • Csarnok, raktár, parkolóház (ipari területek).
  1. Mit tegyek, ha csőtörést észlelek az otthonomban?
    Azonnal áramtalanítsunk és zárjuk el a vizet! Ha szükséges értesítsük a szomszédokat, a kárszakértőt és természetesen a vízszerelőt!
  1. Valóban szét kell verni a házat, ha csőtörés van?

A modern beméréssel kezdődő vizsgálat során csak a kérdéses helyen kell bontást végezni. Ritka eset, ha az egész falat vagy padlót bontani kell.

  1. Mennyi ideig tart a csőtörés bemérés?

Általában 1-2 óra alatt pontosan detektálható a hibás cső.

  1. Ki kell fizetnem az elfolyt vizet?

Sajnos igen, de a jóváírás kérvényezhető egyes esetekben a szolgáltatónál.

  1. Hogyan tudja bemérni a szerelő a csőtörés pontos helyét?

Hőkamerás rendszerrel, korrelációs műszer segítségével, jelgázos módszerrel vagy elektroakusztikus módszerrel.

Költségek és pénzügyi szempontok

Már a bemérés is jelentősen kihat a végső árra, ugyanis egy jelzőgázos megoldás általában drágább, mint a hőkamerás technológiák.

Ezen felül a végösszeget természetesen tovább befolyásolja, hogy milyen károk keletkeztek a víz hatására.

Ha újra ki kell festenünk egy teljes szobát, netán a parkettát vagy a járólapokat is fel kell szedni, sajnos a számla is magasabbra rúghat.

A csőtörés javításának költségei

Nézzük meg először, miket tartalmazhat majd a végszámla:

  • Alapdíj: Ez az összeg fedezi a kiszállás költségeit és a diagnosztikai munkát.
  • Anyagköltség: A javításhoz szükséges alkatrészek és anyagok ára.
  • Munkadíj: Óradíjas tarifát szoktak alkalmazni, amely a szerelő tapasztalatától és a munka bonyolultságától függ.

A csőtörés javítás során a következő tényezőket veszik figyelembe:

  • A törés elhelyezkedése,
  • A javítás sürgőssége,
  • A munkaláthatóság.

Tudni kell, hogy a műszeres bemérések költsége a műszerek használatától is függ, hiszen nem mindegy, hogy a diagnosztika mennyi anyagköltséggel jár. Egy hőkamerás vizsgálat, vagy az akusztikus módszerek nagyjából anyagköltség mentesek, ezeket általában 60.000-80.000 Ft-tól szokták végezni, hasonlóan a „szimpla” kamerás csőtörés bemérés díjához.

A jelzőgázos megoldásnál az árak nagyban függnek a vizsgálandó csőszakasz hosszától, mert ez lényegesen befolyásolja, hogy mennyi gázra lesz szükség. Mivel ez egy speciális anyag, igen drága, ezért ennek a vizsgálatnak az ára 80.000 Ft-nál kezdődik. Telephelyek, ipari létesítmények esetén a költségek elérhetik a 150-300.000 Ft-ot is – annak függvényében, hogy mekkora a cső nagysága, hogy mennyi gázra van szükség stb..

Ha beazonosítottuk a helyet, jöhet a munka. A javítás munkadíja általában a szükséges időigénytől és anyagköltségtől függ. Egy mosogató esetén az első könyök cseréje kevés bontással megoldható, itt nagyságrendileg 20-30.000 Ft-al lehet kalkulálni. Kültéren az ásás megnehezíti a feltárást, télen a fagyos föld kifejezetten neheze ásható. Emiatt ezek a munkálatok drágábbak lehetnek, akár a százezres nagyságrendet is meghaladhatják.

Amivel még időnként számolni érdemes, az a cső nyomvonal készítése, melynek díja 60 000 Ft-tól számolható. Ilyen esetekben műszerrel megmondjuk a cső pontos helyét és irányát, tehát gyakorlatilag egy “csőtervet” készítünk.

Sok függ tehát attól, hol helyezkedik el a probléma.

Tippek a költségek csökkentésére

Gyors munkavégzésre nem mindig számíthatunk, de a megelőzés szinte mindig költséghatékony tényező.

A csövek időben történő cseréje, a csöpögő csap mielőbbi kivizsgálása, a szakszerű karbantartás mind költségcsökkentő lehet.

Ha időben észrevesszük a bajt, a költségek is alacsonyabbak lehetnek, ezért érdemes mielőbb kivizsgáltatni, ha rendellenességgel találkozunk.

A csapok, csövek szigetelése, azok rendszeres ellenőrzése szintén olcsóbb, mint egy esetleges elfagyás okozta csőtörés kifizetése.

Szintén segíthetnek a jobb minőségű anyagok: nem feltétlen éri meg ezen spórolni, ha később éppen a gyatrább minőségű csövek okozzák a bajt.

A megfelelő szakember bevonása, a szakmai felelősségbiztosítással rendelkező szerelő a megfelelő műszerek használatával csökkenthet a költségeken, és a legjobb megoldást javasolja majd.

Összefoglalás: a csőtörés kezelésének legfontosabb pontjai

A csőtörés tehát gyakori jelenség, de nem kell feltétlenül a teljesen elázott lakásra gondolni, ha meghalljuk ezt a szót. A kismértékű csőtörés időben fülön csíphető, ha résen vagyunk, és olvasunk a jelekből.

A legfontosabb jelek a következők:

  • nyirkos fal,
  • csöpögő csap,
  • alacsony víznyomás,
  • pörgő vízóra,
  • penész,
  • hirtelen megugró vízszámla,
  • finom zúgás.

Ha ezeket észleljük, érdemes mielőbb kivizsgáltatni a problémát a megfelelő szakemberrel!

Fontos tanácsok és tippek csőtörés esetére

A fentiek értelmében vegyük végig még egyszer, mik a legfontosabb teendők, és milyen tanácsokat érdemes megfogadni!

  1. Csőtörés esetén azonnal áramtalanítsuk a lakást és zárjuk el a vizet!
  2. Az elöregedett nyomócső elzáró csapokat érdemes szemmel tartani, mert különösen nagy veszélyforrások lehetnek.
  3. A csőtörés elhárítása során a vagyon- és állagvédelem különösen fontos!
  4. A túl későn észlelt csőtörés az ingatlan alapjában is kárt okozhat, így érdemes mielőbb szakértő kezekre bízni a problémát!
  5. A vízszolgáltatónál kérvényezhető az elfolyt víz jóváírása.
  6. Az elhárítás gyakran speciális eszközökért kiált: érdemes olyan szerelőt hívni, aki rendelkezik ilyenekkel.

A csőtörés megelőzésének és kezelésének összegzése

A megelőzés tehát a legjobb megoldás. A csőrendszer karbantartása, ellenőrzése sokat segíthet a lehetséges problémák kikerülésében.

Éppen ezért új otthon esetén ellenőriztessük a csöveket, ha szükséges, cseréljük ki őket! Gyanús esetekben azonnal értesítsük a szerelőt, ellenőrizzük a pincét, falakat, vízórát!

Amennyiben beütött a probléma, érdemes még csírájában elfojtani azt, és mielőbb orvosolni a problémát. Mindig dokumentáljuk a káresetet, hogy a biztosító fizessen, és ne legyen túl költséges a csőtörés elhárítása. Ha tehetjük, hívjunk műszeres beméréssel foglalkozó szakembert, hogy a bontás csekély legyen: a jól felszerelt szerelő, a tapasztalt szakember szinte biztos, hogy időben és a lehető legkevesebb bontással oldja majd meg a gondunkat!

További cikkeink
vízszerelés
Hogyan alakulnak a vízszerelés árak? Miből tevődik össze a vízvezeték-szerelő munkadíj? Hogyan számoljunk? A cikkből minden kiderül.
házon belüli javítások vezetékszerelés vízvezetékszerelés
Másképp zajlik a vízvezeték szerelés falban és falon kívül is, így ebben a cikkben utánajárunk, mi a különbség, és milyen típusú csöveket érdemes használni.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.