Vízvezeték szerelő: mit csinál pontosan, hogyan találj jó szakembert és/vagy hogyan legyél jó vízszerelő?
A jó vízszerelő nem feltétlenül arról ismerszik meg, hogy a hét minden napján vállalja a szerelési munkálatokat. Sokkal inkább arról, hogy pontosan, megbízhatóan dolgozik. De mivel hívhatunk fel egy vízvezeték szerelő szakembert, és hogyan érdemes kiválasztani a segítséget?
  • Mi a vízszerelés?
  • Vízvezeték rendszerek fajtái
  • Vízszerelés problémák
  • Vízszerelés alapjai
  • Vízszivárgás észlelése
  • Csőtörés és sürgősségi javítások
  • Fürdőszoba vízszerelése
  • Konyha vízszerelése
  • Zöld vízszerelés
  • Vízszerelési projektek szervezése
  • DIY vízszerelés
  • Vízszerelők a munkaerőpiacok

A jó vízszerelő nem feltétlenül arról ismerszik meg, hogy a hét minden napján vállalja a szerelési munkálatokat. Sokkal inkább arról, hogy pontosan, megbízhatóan dolgozik. De mivel hívhatunk fel egy vízvezeték szerelő szakembert, és hogyan érdemes kiválasztani a segítséget?

Mi a vízvezetékszerelés és miért fontos?

A vízvezeték szerelő szakember az ivóvíz és a szennyvíz csöveit, vezetékeit építi ki, az ehhez tartozó rendszerek javítása és cseréje mellett a karbantartásra is specializálódik.

A vízvezeték szerelő munkája rendkívül fontos, ugyanis ha meghibásodik a vízvezeték, igen komoly károkkal találkozhatunk az otthonunkban, de akár az utcán vagy ipari területen is. A vízvezeték hibái nem csak a tárgyakban okozhatnak kárt, hanem a vízszámlát is megemelhetik, ronthatják az életminőséget, csökkenthetik a víznyomást.

Csöpöghet a csap, szivároghat a wc tartály, a zuhanyzó vagy a kád pedig nem működhet megfelelően.

Az alapvető kényelem mellett tehát az otthonunk jó működéséért is felel a vízszerelő.

A vízvezetékszerelő szakma története

A vízvezeték szerelő (angolul plumber) a latin plumbum szóból ered, amely ólmot jelent. Az ókorban ugyanis ólomból készítették a csatornákat.

A szakma eredete így egészen az ókorig visszavezethető. A római házak vezetékeinek és csatornáinak elkészítésekor gyakran használtak ólmot, sokszor ezzel az anyaggal is vonták be őket, a fürdőkben pedig szintén használták az anyagot a vezetékrendszerben.

Így a vízvezeték szerelő kezdetben fémekkel dolgozó szakmának volt mondható, a bádogos foglalkozott ezzel a mesterséggel. Később nőtte ki magát önálló szakmává.

Magyarországon Hunyadi Mátyás uralkodásához fűzhető a vízszerelő szakma kialakulása.Először Esztergomban és a budai várban használtak vízvezetékeket.

Mátyás rendszerét feltehetően a mai Svábhegy forrásaiból táplálták, és használták nem csak ivóvíz szállítására, de hideg és meleg fürdők táplálására is. Buda lakossága a 19. század elején ezt a (felújított) rendszert, illetve a törökök által épített vízművet használta vízszállításra, a későbbi Vízművek őse azonban csak a század második felére készült el – ekkorra tehető a vízvezeték-szerelő, mint önálló mesterség megjelenése Magyarországon.

A vízvezeték-szerelő munkájára az ókorban is szükség volt. Hát még manapság!

Vízvezetékszerelő alapvető eszközei, szerszámai, használt anyagai

A vízvezeték szerelőt nagy mennyiségű szerszámmal láthatjuk, ha szükséges felhívni. Ugyanis ehhez a szakmához számos olyan szerszámra és berendezésre szükség lehet, amire elsőként nem is gondolnánk. A vízszerelés és fűtésszerelés komoly munka, ezért a legmegbízhatóbb kellékeket kell magával vinnie a szakembernek, ha „csatába indul”.

Szerszámok, amik nélkülözhetetlenek minden vízvezetékszerelő számára

Az alapvető készleten túl, mint:

  • csővágó,
  • gázkulcs,
  • svéd villáskulcs,
  • menetvágó gép,
  • csőolló,
  • fúró,
  • forrasztópáka, stb,

komolyabb berendezéseket is alkalmaznak a szerelők. Ezeket sokszor a probléma lokalizálására, a könnyebb hozzáférés végett használják, illetve, hogy megkönnyítsék a munkát.

  1. Csőgörény: ez egy hosszú, általában legalább 5-10 méteres, gépi erővel meghajtott spirál., amelyet speciális fejekkel láthat el a vízszerelő. Például kamerás vagy tisztító fejjel, éppen olyannal, amihez az adott feladat elvégzéséhez szükség van. Duguláselhárításban nagyon hatékony eszköz.
  2. Kézi csatornatisztító eszközök: csatornák, csövek kitisztítására használják, lerakódásokat, szennyeződéseket távolítanak el velük. Vannak elektromos és kézi meghajtásúak, a legegyszerűbbek a mechanikus erővel meghajthatók.
  3. Csőtörés bemérésére használt eszközök: Az elektrosztatikus hibahely kereső digitális szűrőtechnikát alkalmaz, behatárolja a csőből kilépő víz által keltett hanghullámokat, azaz kiszűri a csőtörés által keltett zajokat. A szakember végezhet korrelációs vizsgálatot is, amely arra szolgál, hogy a segítségével megállapítsák a két pont közötti hiba helyét. A jelzőgázos vizsgálat arra szolgál, hogy a szerelő a segítségével kis vízveszteség esetén is megállapíthassa a fűtés és vízrendszerekben keletkezett csőtörés pontos helyzetét. Emellett használhatnak hőkamerát, amely a tárgyak által kibocsátott elektromágneses sugarakat érzékeli, így a csőtörés pontos helyét is beméri.

A technológia segítségével sokkal gazdagabb a szakemberek eszköztára, így elvégezhetők számítógépes korrelátoros csőtörés-vizsgálatok, nagy felbontású thermoképes rendszerdiagnosztikák, akusztikus szivárgásvizsgálatok, digitális nedvességmérések, csőkamerás vizsgálatok is. Ezek nagy előnye, hogy nem igényelnek falbontást, a probléma pontosan lokalizálható a segítségükkel anélkül, hogy a vízvezeték-szerelőnek károkat kellene okoznia a nem érintett területeken.

Ezek a vízvezeték-szerelő legfontosabb szerszámai

Anyagok és alkatrészek, amelyeket minden szerelőnek ismernie kell

A szerszámok mellett óriási hangsúlyt kell fektetni a megfelelő anyagokra. A csatorna, a vízvezeték, a csapok, stb a víz fűtés szerelés során a szerelő legjobb tudása és anyagismerete szerint kerülnek beépítésre. Nézzük, mikkel dolgoznak a modern szerelők:

  1. Kemény rézcső: A rézcsövek felhasználása sokoldalú, előszeretettel használják gázvezeték szerelésekor, fűtésrendszerek kiépítésekor, akár padozatban is. Tartós, megbízható.
  2. Lágy rézcső: A lágy rézcsövek kevés dologban különböznek keményebb társaiknál. Kiválóan alkalmasak víz, gáz és fűtésszereléshez.
  3. Többrétegű cső: Az egyik legkorszerűbb csőfajta, rendkívül elterjedt, ellenálló és nagyon jól terhelhető. Többnyire öt rétegből áll egy cső: polietilén, kötőanyag, alumínium, kötőanyag, polietilén.
  4. KPE cső: Polietilén anyagú, nagy szilárdságú műanyag cső. Általában ivóízellátáshoz felhasználható földárokba csak hideg vízhez használják.
  5. PVC cső: Szennyvízcsöveknél használatos csőfajta, időálló, könnyen megmunkálható, ragasztható, vágható, olcsó. Könnyű szerelni.
  6. Horgonyzott vascső: sokáig a leginkább használt anyag volt, azonban ma már nem felel meg korunk technikai követelményeinek. Ha azonban nem ivóvíz ellátásról van szó hanem, locsolás vagy tüzivíz vezetékről, akkor gyakran alkalmazzák, mert nagyon erős és olcsó szerkezeti anyag.

A vízvezeték rendszerek fajtái

A fenti csövek közül a leginkább használatos a többrétegű cső és a rézcső. Ezek használatával építik legtöbbször a vízvezeték rendszereket. Természetesen ezen felül számos más elemre is szükség van a tartós rendszer kialakításhoz.

Lakossági és ipari vízvezeték rendszerek

Minden tekintetben a tartósság, az időtálló kialakítás az elsődleges. Hiszen senki sem szeretné, hogy a csövek, csaptelepek cseréje, a fűtésszerelés és javítás, a vízszerelés a és összességében a rendszer állandó munkát jelentsen, ezen elemek cseréje javítása gyakori legyen.

A rendszer kiépítéséhez az alábbiakat érdemes figyelembe venni:

  • a vizesblokkok száma,
  • a vízfogyasztás mértéke,
  • a közművesítés (van vagy nincs),
  • esetleges bővítések,
  • a vezetékek helye.

Mindezt alapos tervezés előzi meg, hiszen a terv majd részletesen tartalmazza, hogy a ház falain belül és kívül hol futnak majd a csövek, illetve hogy az egyes helyiségekben, vizesblokkokban milyen szerelékek kerülnek beépítésre.

Ennek fényében választják ki a csövek anyagát, a szereléshez szükséges kellékeket.

Az is jelentős szempont, hogy lakossági vagy ipari vízvezeték rendszerről van-e szó. Ugyanis utóbbi esetében teljesen mások lehetnek az igények, nagyobb, erőteljesebb csövekre, komolyabb szerelésre, vésésre lehet szükség. Más lehet a beszerelendő elemek listája, a csapok, a teljes rendszer kiépítése.

Így néz ki egy vízvezeték-rendszer

A vízvezeték-szerelés alapjai

A vízszerelés elsősorban olyan csövek telepítésével, javításával és karbantartásával foglalkozik, amelyek a lakó-, kereskedelmi és ipari épületek vízellátását, valamint a szennyvíz elvezetését szolgálják.

Emellett a vízvezeték szerelő víz szerelvényeket, fürdőkádakat, mosdókat, WC csésze, falba épített wc kialakítását, mosogató és mosógépeket is installálhat, üzembe helyezhet. Sok esetben más építőipari munkásokkal közösen dolgoznak.

A vízvezeték szerelő tehát épít és problémát hárít el. Az alábbiak tartoznak a feladatai közé:

  • csöpögő csap, wc-tartály csere és javítás,
  • wc csészék javítása és cseréje,
  • mosdó mosogatógép bekötés,
  • duguláselhárítás,
  • csőtörés javítás,
  • csapok javítása, csaptelep csere,
  • fűtésszerelés során felmerülő feladatok,
  • csatorna kiépítés,
  • vízvezeték rendszer kiépítés és javítás,
  • szennyvíz rendszerek karbantartása, kiépítése.

Továbbá az alábbi feladatok is hozzájuk tartoznak:

  • helyszíni problémadiagnosztika,
  • a fentebb említett berendezések szemrevételezéses vizsgálata, majd a hiba okának és helyének megállapítása. Ezt követően pedig a szerelési és javítási költségek pontos becslése.
  • a lefolyók és WC-k dugulása, illetve a tél folyamán elfagyott vízvezetékek, csőtörések okozta problémák sürgős elhárítása.
  • a vízellátó rendszerek tervrajzának értelmezése, elemzése és szakszerű megvalósítása.
  • A szükséges csövek előkészítése, mérése, illetve elhelyezése a falakon belül.
  • Az ügyfelek alapos tájékoztatása a telepített gépek megfelelő ápolásának és használatának módjáról.

A vízvezeték szerelők legfontosabb célja tehát az, hogy biztosítsák a különböző ingatlanok vízvezeték-rendszereinek megfelelő működését, és megoldást találjanak a jelentkező vízellátási problémákra.

A  csőtörés gyakori probléma

Hogyan működnek a vízvezeték rendszerek?

Áltlában új ház építése során merül fel a vízvezeték rendszer kiépítése. De felújítás, átalakítás során is felmerülhet ez a típusú munka.

Az első esetben a vízrendszert teljesen az alapoktól kell felépíteni, ami egy rendkívül nagy odafigyelést igénylő, komoly munka.

Vannak persze olyan, régi épületek, ahol korábban nem volt bevezetve a víz. Ezeknél a munkafolyamat lényegében ugyanaz, viszont itt rengeteg bontási műveletre is szükség van. Ezeket az épületeket még nem úgy tervezték, hogy a falakban és a föld alatt csövek hálózata fog futni.

De hogyan működik egy ilyen rendszer?

Feladata három részből áll: a víz beszerzése, raktározása és szétosztása. Ma már az egészséges és higiénikus együttélés alapja a településeken.Általában nagy és költséges vízművek segítségével lehet ellátni a városokat vízzel. Magyarországon ma 41 vízközmű működik. Maga a vízvezeték hálózat ennek egy része.

Gyakori problémák

Az alábbi problémák gyakran felmerülnek a vízvezeték szerelő munkája során:

  • csőtörés,
  • duguláselhárítás,
  • a vízvezeték rendszerhez tartozó elemek cseréje, javítása (csap, kád, zuhanyzó, mosógép, mosogató gép stb.),
  • bojlerbekötés, javítása cseréje,
  • csatorna problémák.

A fentiek gyakran megelőzhetők a megfelelő karbantartással, és a gépek, csövek, a lefolyó tisztán tartásával. Például az ételmaradékok gondos kukába helyezése (és nem a mosogatógép vagy a lefolyó etetése) megkímélhet minket a dugulástól, a gép elromlásától.

A csövek állapotának ellenőrzése segíthet megelőzni egy esetleges csőtörés javítást.

Sok esetben duguláselhárításra is szükség van

Vízvezeték szerelési technikák

A vízvezetékeket lehet a falon belül vagy a falon kívül bevezetni.

A falon kívüli vezetékek már nem gyakoriak, de sokszor előfordul, hogy nincs értelme bevezetni a falba a csöveket (belépő vezetékek, nagy épületek, stb.). A falon kívül elvezetett csőrendszer így még ma is sok helyen megtalálható, hiszen vannak olyan helyiségek és épületek, ahol a hálózat mérete vagy elrendezése nem teszi lehetővé a vízcsövek falba való beépítését.

A falakban – legyen szó akár tégla, vagy egyéb falról – rendkívül jól el lehet vezetni ezeket a csöveket a lakás azon pontjaira, ahol szükség van vízre. Ezek jellemzően a vizesblokkok és a konyha, de előfordulhat, hogy valaki több helyiségbe is vizet akar vezetni.

Új vízvezeték telepítése

Ennek és a fentiek fényében kell megálmodni és alaposan megtervezni, milyen új vízvezeték rendszer kerüljön a házba. Lássuk ennek folyamatát!

  1. Tervezés: Rengeteg különböző eszköz és technológia áll rendelkezésre, ezért a hálózat kiépítését érdemes minden esetben vízszerelő bevonásával létrehozni. Ugyanis figyelembe kell venni, hogy egy újonnan épülő ingatlannál hol lesznek a vizesblokkok, mennyi lesz belőlük és várhatóan mekkora lesz a vízfogyasztás. Ez a vízszerelés munka pedig szakértőt kíván.
  2. Kivitelezés: A vízhálózat kiépítéséhez többféle cső is rendelkezésre áll, választhatunk horganyzott acél, polipropilén, rézcső, illetve többrétegű csöveket, erről fentebb írtunk. A kiválasztott csövek esetén a mélység is lényeges. Általánosságban elmondható, hogy a vízvezeték árok mélységének 80-120 cm között kell lennie.
Új vízvezeték-rendszer kiépítése

Régi vízvezetékek felújítása

Akár újonnan vásárolt ingatlanról, akár már meglévő, régóta lakott házról van szó, egy idő után esedékessé válhat a vízszerelő bevonása, a rendszer csere. Ennek esetén is komoly munkáról van szó. A gyakori dugulás, a lefolyó problémák, a csövek kopása komoly szerelő munkát igényel. A sárgaréz, az öntöttvas és a horganyzott acél csövek élettartama 80-100 év, a réz 70-80 év, a műanyag PVC-csöveké pedig átlagban 24-45 év. Ezt mindenképp szem előtt kell tartani.

A sötét színű víz, a magas vízszámla, a szűnni nem akaró dugulás, a szivárgás, a vizesedés csere lehetőségét rejti magában. A vízszerelő először felméri (gyakran ingyenes kiszállás során), hogy a rendszer javítása cseréje miként szükséges, milyen módon oldható meg. Ezt követően elkezdődik a tervezés, majd bontás és az új vezetékek bekötése következik.

A rendszer állapotától függően lehet, hogy csak szakaszosan, lehet, hogy a teljes csere javasolt.

Vízszivárgás észlelése és javítása

A vízszivárgás komoly problémára utalhat. Sok esetben az, hogy folyik a víz, csőtörés javítás lehetőségét jelenti, amelyet a vízszerelő szakszerű eszközökkel állapít meg.

Ahhoz, hogy ne okozzon komoly problémát a vizesedés, vízszerelés esetén már az enyhe problémát is jelenteni, orvosolni kell.

Lássuk, milyen jelekből olvashatunk!

Hogyan ismerjük fel a vízszivárgást?

Vannak könnyebben, és nehezebben észrevehető jelek, amelyek a problémára utalhatnak. Amennyiben ezeket tapasztalja otthonában, jól jön egy szerelő!

 Jelek, hogy szivároghat a víz

Könnyen észrevehető jelek:

  • Vizes fal, plafon vagy padló: nem kell egyből özönvízre gondolni, a szivárgás vagy a komolyabb csőtörés átázott felületek formájában is megmutatkozhat. A rejtett csőtörést nehezebb észlelni, főként, hogy páralecsapódás, vagy a szigetelés hiánya is hasonló tünetekkel jelentkezik. Azonban az átázást érdemes komolyan venni, és utánamenni, mi okozhatja.
  • Elfolyó víz, csöpögő csap: ha hiába a javítás, mégis csöpög a csap, vagy elfolyik a víz, a csőtörés a csaprendszer közelében történhetett. Ilyenkor a csőtörés pontos helyét meg kell határozni, mivel a bontás elengedhetetlen ebben a helyzetben.
  • Megemelkedett vízszámla: a láthatatlan csőtörés egyik biztos jele az indokolatlanul magas vízszámla, hiszen ilyenkor vízelfolyás van a rendszerben. Az alacsony víznyomás tehát az egész rendszerre kihat, így jóval magasabb összegű lehet a számla.

Nem látható jelek:

  • Penész: amellett, hogy gyakori probléma, a csőtörés egyik oka is lehet. Különösen, ha csak a lakás egy adott pontján jelentkezik.
  • Párásabb levegő: egy jó légmozgással megáldott, remek szigeteléssel ellátott házban is jelentkezhet magasabb páratartalom: ez bizony csőtörés is lehet! De mivel fűtésszezonban egyébként is gyakori gond, így könnyű mással összetéveszteni. A folyamatosan elfolyó víz ebben az esetben már felhalmozódott, és még utánpótlást is kap.
  • Kellemetlen szag: a szennyvíz jellegzetes szagát nehéz összetéveszteni. Ha csatornabűz van az otthonában, és semmi módon sem múlik, könnyen lehet, hogy elfolyik a szennyvíz valahol.

Lépésről lépésre: vízszivárgás elhárítása

A vízszerelő kihívása után, a csőtörést az alábbi módon orvosoljuk:

  1. Vízszivárgás keresés, csőtörések bemérése

Erre jó megoldás lehet a szakaszolás, (ezt a módszert a nyomóvezetékben bekövetkezett csőtörésnél alkalmazhatjuk) amely során a rendszer egyes szakaszait külön le lehet zárni csapokkal. Van, amikor ez nem megoldható, akkor a nyomvonal keresés, az akusztikus keresés és a műszeres bemérés következik.

  1. Javítás
    A hiba helyétől függ, milyen módszer és mekkora bontás szükséges. A csőrepedés így a lakás szétverését, de egy pici falbontást is eredményezhet. Éppen ezért nagyon fontos a pontos bemérés: azonban ha a falban vagy a padlófűtésben van a hiba, a bontás elkerülhetetlen. Van azonban olyan opció is, amikor a csap, vagy a mosogató alatti cső romlott el: ilyen esetekben minimális bontással, push-fit csatlakozókkal orvosolható a probléma, ráadásul a kertben futó csövek esetében is alkalmazható a technika.
  2. Utómunkák

A javítás utáni javítás is idő-és költségigényes lehet. Ha a víz a szomszéd lakásba is átszivárgott, újabb problémával állhatunk szemben. Fontos a páramentesítés is: a megrekedt víz penészhez, állagromláshoz vezethet. De festésre, vakolásra stb. is szükség lehet.

Így zajlik a vízszivárgás bemérése

Csőtörések és sürgősségi javítások

Előfordul, hogy nagy a baj, és nem lehet kivárni a szerelő megérkezését, azonnal cselekedni kell. Nézzük, mik ezek a vízszerelés megoldások, amelyek enyhíthetnek komoly probléma esetén is a helyzeten.

Elsősegély csőtörés esetén

Nézzük, mi a teendő, ha ömlik a víz az otthonában:

  1. Először is a legfontosabb, hogy áramtalanítsuk a házat. Hiszen a csőtörés az elektromos hálózatot is érintheti, így a balesetveszély elkerülése végett ez legyen az első dolgunk.
  2. A másik a csőtörés pontos helyének megállapítása. Ha látjuk a problémát, egyszerű a helyzet, azonban a rejtett csőtörés bemérés segíthet a konkrét lokalizálásban. Ez azonban már a szakember dolga.
  3. Az egyik legfontosabb, hogy zárjuk el a vizet azon a szakaszon, ahol a hiba történt. Ha ezt nem tudjuk megoldani, keressük meg a főcsapot, főelzárót. Ez panellakások esetében általában a fürdőszobai vagy a WC mögötti strangnál találjuk. Családi házaknál leginkább a vízaknában, régebbi építésű ház esetén a lakásban vagy a pincében szokott lenni, de a közös képviselő biztosan tud segíteni.

Sürgősségi javítási technikák

A vízszerelés megkezdése előtt az anyagi kár jelentősen csökkenthető a központi csap elzárásával. Így a szerelő megérkezése után sokkal könnyebbek lesznek a munkálatok, valamint jelentős vízelfolyástól kíméljük meg magunkat.

Legalább ilyen lényeges lépés a bojler kikapcsolása. Ezek a berendezések ugyanis víz nélkül meghibásodnak, így nem csak az elfolyó víz miatt fájhat majd a fejünk.
A látható törés vagy repedés ideiglenesen is betömhető a speciálisan ilyen célra gyártott gyantával, de akár egy erősebb szigetelőszalaggal is.

A fürdőszoba vízvezeték rendszerének szerelése

A fürdőszoba felújítása komoly feladat. Amennyiben erre a lépésre rászánja magát, jó végigvenni, miben is segíthet a vízvezeték szerelő. Az alábbiak beépítését segítheti:

  • WC tartály, WC csésze és falba épített wc,
  • mosdó, csaptelep csere, szerelés,
  • kád és zuhanyzó szerelés,
  • vízvezeték rendszer kiépítése, ahol szükséges, vagy cseréje.

Fürdőszobai felszerelések és vízvezetékek

A felújítás általában átfogóan érinti a fürdőt, kezdve a kopott kád cseréjétől a WC csésze és tartály, valamint a mosdó cseréjéig. Előfordulhat, hogy a régi vízkiállásokat is módosítani kell, amennyiben máshova szeretnénk tenni a mosógépet vagy kád helyett zuhanyzót szeretnék beépíteni.

A vízvezeték szerelő a vezetékrendszert a fent leírt anyagok, és lehetőségek fényében választja ki. Amik egy ilyen vízszerelés munka során cserére kerülhetnek, azok az alábbiak:

  • WC tartály és wc csésze,
  • zuhanyzó, kád korszerűsítése, cseréje,
  • mosdó és csaptelep csere, korszerűsítés,
  • bojler helyének kialakítása,
  • lefolyó korszerűsítés, padlóösszefolyó kialakítása.
Fürdőszoba vízszerelése munka közben

Tippek és trükkök a fürdőszoba vízvezetékének szereléséhez

Való igaz, hogy a vízszerelési munkák részletekben is megoldhatók, ám sokszor az egyes berendezések összefüggésben állnak egymással, ilyenkor átfogóbb megoldásokra van szükség. Egy fontos szabály létezik csak: mindenből a minőségi anyagot kell választani, különösen igaz ez a falba beépített csőhálózatokra és szerelvényekre.

Fontos: ha már belevágtunk a fürdőszoba  felújításába, mindenképpen cseréljük ki a nyomó és lefolyó vezetékeket is.
Tudjuk ez magas költséget jelenthet, de ez a döntésünk évtizedekre szól, mert egy korszerű vízvezetés és lefolyórendszer akár 40-50 évet is kibírhat.

Amennyibe az anyagi lehetőségek engedik, akkor a legkorszerűbb és időtállóbb vezetékeket, szanitereket és szerelvényeket vásároljuk meg. Amennyiben ezen termékek minőségiek és strapabíró akkor több évtizedig jól fognak működni.

A konyha vízvezeték rendszerének szerelése

A konyha felújítás során fontos a technikai sorrend. Ez annak a sorrendje, hogy miként jövünk megyünk, használjuk a konyhát: 

Élelem tárolás – Előkészítés munkafelülete – Mosás vízvétel – Feldolgozás munkafelülete – Sütés, főzés – Tálalás 

A legjobb elrendezés, ha ezt a vonalat tudjuk követni, és az egyes fázisok munkafelületének legalább 45 -60 cm -t hagyunk. Ezért a vízszerelés különösen lényeges eleme mindennek a tervezés során.

Konyhai vízvezeték rendszerek tervezése

A konyha felújítás során extra fontos, hogy alaposan megtervezzük a részleteket. Pontosan tudnunk kell milyen lesz a bútor elrendezése, milyen magasra kerül felső szekrény, hova fogjuk rakni a pulton a kávéfőzőt. Ezek befolyásolják a villanyszerelés, a vízszerelés, a burkolás munkafolyamatait.

a meg vagyunk a tervezéssel, indulhat a tényleges munka. Ennek első lépése a bontás, ahol a korábbi szekrények, csempék, esetleg falak kerülnek eltávolításra. Ezután jön az építés, ha esetleg új falra van szükségünk. 

A harmadik lépésben a víz, villany és fűtés szerelés következik. Ebben a lépésben elkészülnek az alapszerelések és a későbbi szerelvényekhez szükséges kiállások. Ha még bármi változást szeretnénk a terven ez az a pont, ahol megtehetjük. 

A vízszerelő az alábbiakat végzi el:

  • vízvezeték,
  • vízkiállás,
  • csatorna,
  • gázvezeték,
  • mosogatógép bekötések.
A mosogatógép-bekötés is a vízszerelő munkája

A fűtési rendszerek és a vízvezeték kapcsolata

Gyakori, hogy a víz-gáz-fűtésszerelés egy csapat vagy szakember kezében van

Mivel a víz- és fűtésszerelés nagyban összefügg egymással, így a fentiek mellett az is lényeges, hogy a rendszerek kiépülésében meglegyen az összhang. Annál is inkább, mert a fűtéscsövekben keletkezett csőtörés az egész házra hatással lesz. Az épületek fűtését, hűtését ellátó rendszerek, berendezések is rendszeres felülvizsgálatra szorulnak, melyet követően azok beállítását, szükség szerinti javítása cseréje is indokolt.

Fűtési rendszerek típusai és vízvezetékük

Az alábbi fűtési rendszerekkel szokták szerelni a házakat, otthonokat:

  • hőszivattyús rendszer: innovatív megoldás, amely a kinti hőenergiát használja fel hűtésre-fűtésre.
  • kondenzációs gázkazán: alacsonyabb fűtési vízzel, gazdaságosan üzemeltethető megoldás.
  • vegyestüzelésű kazán: elsősorban fával fűthető rendszert takar.
  • napelem, napkollektor: a napenergiát felhasználó fűtési-hűtési rendszer.
  • elektromos fűtés: az elektromos áram segítségével melegíti fel a rendszer a vizet, amely meleget biztosít a lakásban.
  • split klíma, infrapanel: klímával vagy infrapanellel is egyre gyakrabban fűtenek.

Karbantartás és javítás

Alapvető elvárás, hogy a fűtési rendszerekben használt víz néhány fontos paraméternek megfeleljen:

  • alacsony változó keménység,
  • gyenge korróziós hatás,
  • stabil pH érték,
  • esetenként biológiai védelem.

Ezért nem csak a rendszert kell folyamatosan karbantartani, a radiátorokat légteleníteni, hanem a víz paramétereire is érdemes odafigyelni az esetleges problémák elkerülése végett.

Vízvezeték szerelés biztonsága és szabályozása

A szerelési munkák mindig magukban rejthetnek veszélyeket. A kiszállási díj sem mindig az idő függvénye, hiszen míg egy mosogatógép bekötés veszélytelennek mondható, addig a vízvezetékek cseréje, egy komolyabb csőtörés akár veszélyes is lehet.

Erre persze megvannak a megoldások és azok az elvégzendő feladatok, amelyek megelőzik a vízszerelő munkába állását.

Biztonsági előírások a vízvezeték szerelésben

A munkavédelem elengedhetetlen. Különösen a víz-gáz- és fűtésszerelés során, hiszen a bontási feladatok és a csőszerelés nem egyszerű munka. Az alábbiakat mindenképp figyelembe kell venni:

  • szerelés előtt teljes áramtalanítás a házban,
  • a gázkészülékek és vezetékek alapos javítása csak minősített szakemberrel,
  • az épület víz- és fűtésvezetékeit, szerelvényeit (a csőhálózatot, fűtőtesteket, fürdőkádakat) érintésvédelemmel kell ellátni – más szóval elektromosan földelni kell.
  • a vízforrást el kell zárni minden esetben!
 Mindig el kell zárni a vízforrásokat!

Zöld vízvezeték megoldások

A vízfelhasználás optimalizálása mellett számos megoldás van arra, hogy a vízszerelés során a zöldebb opciót válasszuk. Nem csak a csapok, a mosdó a wc kagyló beszerelése esetén lehet körültekintően eljárni, hanem akárcsak egy csere során is megbizonyosodhatunk afelől, hogy a fenntarthatóbb megoldást választottuk. Nézzük, melyek lehetnek ezek!

Környezetbarát vízvezeték technológiák

Az innovatív hatékonyság-javító fejlesztések jelentős költségmegtakarítást eredményezhetnek, sőt, így a vízhasználat is töredékre csökkenhet. Az alábbi megoldások már jellemzően megjelennek, amennyiben wc csésze és wc tartály beszereléséről van szó:

  • önelzáró működtetés (időzített nyomógombos, infra vezérlésű)
  • alacsony átfolyási értékek 3 bar-on (komfortérzet fenntartása mellett)
  • szivárgásbiztos kialakítás
  • intelligens öblítés.

Zuhanyzók esetében az önelzáró zuhanycsaptelepek, az intelligens zuhanyzók segíthetnek, az energiahatékonyság esetében pedig:

  • cirkulációs forróvíz menedzsment,
  • szabályozott melegvíz ellátás,
  • alacsony fogyasztású, villámgyors kézszárítók,
  • hosszú élettartamú elemes csapok, öblítőszelepek.

Emellett a szürkevíz és esővíz használata is segíthet. Ennek is megvannak a feltételei:

  • épületben két külön vízvezeték kivitelezése szükséges,
  • csapadékvíz gyűjtését, tárolását biztosítani kell, ami új építés esetén viszonylag kis ráfordítással megoldható egy kültéren elhelyezett, földbe süllyesztett tároló tartály (beton vagy műanyag) beépítésével.

A lehetőségek tehát adottak. De mit tehetünk a háztartásban még ezeken felül?

Fenntartható vízgazdálkodás a háztartásban

Az alábbiakat bárki megteheti az otthonában:

  • vízigény csökkentése: víztakarékos csaptelepek és szerelvények beépítésével (háztartási szinten az átlagos vízfogyasztás 140 l/nap/fő értékről 60 l/nap/fő értékre csökkenthető)
  • ivóvíz minőségű víz felhasználásának csökkentése, helyettesítése a felhasználási célnak megfelelő vízzel:
  • tetőfelületről összegyűjtött használata locsolásra, mosásra, wc öblítésre,
  • másodlagosan felhasználható szürke víz felhasználása wc öblítésre

Mik ennek előnyei?

  • csökken a csatornahálózat terhelése, használata kiegyenlítettebbé válik,
  • az esővíz lágyvíz, ezért nem szükséges vízlágyító anyagok használata.

Vízvezeték-szerelési projektek tervezése és kivitelezése

A vízvezeték szerelő munkáját komoly tervezés előzi meg. Különösen akkor, ha egy egész otthon érintő hálózatról beszélünk. Az alábbi szakaszokat veszi figyelembe a szakember:

  • tárgyalási, előkészítési szakasz: a pontos megoldás vázolása, igényfelmérés vagy probléma megoldásának lehetőségei.
  • tervezési szakasz: a szakember előkészíti a pontos és korszerű tervet, amely a legjobb megoldást nyújtja az igényekre,
  • kivitelezési szakasz: a megfelelő anyagbeszerzést, a tervek alapos megismerését követően jön maga a kivitelezés.

A fejlett technológiáknak köszönhetően ma már az összes szakasz szoros együttműködésben zajlik a többi szakemberrel (amennyiben szükséges).

Így dolgozik a vízvezeték-szerelő

Vízvezeték szerelés otthon: DIY útmutató

Sajnos előfordulhatnak előre nem látható, váratlan helyzetek, amikor muszáj a saját kezüleg megoldani a problémát. Például ilyen lehet az SOS duguláselhárítás, nem halasztható a probléma megoldása, amikor rögtön cselekedni kell.
Egy csöpögő csap sem várhat, mivel az ott kifolyó vízmennyiséget mindenképp ki kell fizetni, ha a gond a vízóra után jelentkezik a rendszerben. Győződjünk meg róla, hogy rendelkezünk-e a szükséges eszközökkel az adott feladathoz!

Nem lesz mindenhez elég egyetlen kombinált fogó. Szükség lehet villáskulcsra, tömítésekre még az egyszerű csaptelep csere vagy wc tartály probléma esetén is. A vízszerelés házilag nem kivitelezhető olyan gyorsan, kiváltképp abban az esetben, ha még nem volt dolgunk az adott feladattal. Érdemes ezért kellő időt szánni rá.

Otthoni vízvezeték javítási tippek

Mint írtuk, a vízszereléshez nem elegendőek az alapvető szerszámok, speciális kellékekre is szükségünk lesz. Ezek egy része hagyományos barkácsüzletekben, más részük pedig szakboltokban szerezhető be. Ilyenek például

  • a csőfogó,
  • a csővágó,
  • a pumpa és
  • a csőhajlító.

DOBOZ: A csöpögő csapok javításának, a csaptelepek cseréjének, illetve az egyéb munkálatoknak vannak bizonyos lépései, ezekről mindig érdemes előre tájékozódni.

Mit kell tenni először?

Fontos a víz elzárása és az alátétek megvizsgálása, hiszen a legtöbbször egy ilyen elhasználódott apróság okozza a problémát.
Gyakori alapvető feladat még a WC tartály javítása, ami szintén nem túl bonyolult, hiszen többnyire a tartályban lévő vízmennyiség okoz problémát. Ezt azonban könnyű szabályozni, hiszen sok esetben az abban lévő úszó a ludas.
A háztartásokban előforduló feladatok harmadik csoportját, amelyek a vízszerelés kapcsán előfordulhatnak, az eldugult szennyvízelvezető rendszerek adják. Itt a legtöbbször elzáródással vagy csőrepedéssel találkozunk. Rengeteg tippet és trükköt olvashatunk ezzel kapcsolatban az interneten. A legtöbben először a vegyszerekkel próbálkoznak, majd jön a WC pumpa, ami általában elegendőnek bizonyul.

Az alábbiakat érdemes még szem előtt tartani:

  1. Rendszeres karbantartás: Ne hagyjuk figyelmen kívül a rendszeres karbantartást, mert ez elősegítheti a problémák korai felismerését és megelőzését.
  2. Tanuljunk alapokat: Néhány egyszerű vízvezeték probléma önállóan is megoldható, ha tisztában vagyunk az alapokkal. Ezzel megspórolható a kiszállási díj és a szerelő munkadíja.
  3. Ne halogassuk: Az apró problémák időbeni javítása megakadályozhatja azok nagyobb problémává válását, és ezzel jelentős költségeket takaríthatunk meg.

Mikor forduljunk szakemberhez?

Vannak esetek, amikor semmiképp se hagyatkozzunk DIY megoldásokra.

Ha a falban elreped egy vezeték, akkor komoly szakértelemre lesz szükség, illetve ez a munka bontást igényel, amihez külön eszközök kellenek. Elég egy rossz mozdulat és máris nagyobb kárt okozhatunk a már amúgy is törött vízvezetékben, mint gondolnánk. Amennyiben a vízvezeték szerelés falban történik, minden esetben bízzuk szakemberre, hiszen ez a munka körültekintést és szakértelmet kíván, a különleges eszközigény mellett. A lakás teljes belső vízrendszerének, hálózatának felújítása vagy cseréje nem kis feladat. Ezt szintén vízvezeték szerelő lássa el.

Vízvezetékszerelők a munkaerőpiacon

A vízvezeték szerelő szakma jó lehetőséget biztosít a fejlődéshez és a családfenntartáshoz. Jó fizetés, saját vállalkozás, kommunikáció és az emberek segítése. Egy jó szakember nem csak az előrelépési lehetőséget látja a szakmában, hanem a különböző technológiák, a tartós otthonok és a biztonságos lakhatás lehetőségét is.

Karrierlehetőségek és munkaerőpiaci trendek

A profivá váláshoz kell néhány lépés, ami évek munkájával, szorgalommal kifizetődhet. Ehhez az alábbi készségek szükségesek:

  • kommunikációs készségek,
  • technikai készségek,
  • kritikus ítélőképesség,
  • problémamegoldó készségek,
  • precizitás.

Az alábbi lépéseket kell megtenni a szakmai előremenetelhez:

  • munkatapasztalat szerzése,
  • mentor, mester keresése,
  • fizetési elvárások felállítása,
  • hírnév kialakítása.
A vízszerelő szakma is különböző lépcsőkből áll

Képzések és szakmai előmenetel

Az alábbi lépcsőkön kell végigmennie annak, aki vízvezeték szerelő szeretne lenni:

  1. Vízvezeték szerelő tanuló: A tanuló megfigyeli a vezető mesterek munkáját, gyakorolja a megszerzett tudását, megismeri a modern vízvezeték-rendszereket. A tanuló kaphat másodlagos feladatokat – az eszközök tisztítását és rendben tartását.
  2. Vízvezeték szerelő segéd: A segédmunkás már dolgozhat egy másik tapasztaltabb szakember felügyelete nélkül is. A gyakornokhoz képest összetettebb szerepet tölt be a vízvezeték-rendszerek, készülékek és berendezések telepítésében.
  3. Vízvezeték szerelő mester: ez a szint a legmagasabb a vízvezeték-szerelő karrierjében. Ezek a szakemberek indíthatnak saját vállalkozást, jóváhagyást kaphatnak projektekhez, vehetnek fel segédeket, akikre rábízhatják a másodlagos feladatokat. A mester feladatai ugyanazokat a tevékenységeket foglalják magukba, mint a gyakornok vagy a segéd feladatai. A mester ugyanakkor pénzügyi, vezetési, jogi kérdésekkel is foglalkozik. Az egyszerűbb feladatok elvégzését rábízhatja a tanulóra.

A vízvezeték szerelés jövője

Az elmúlt évtizedekben a foglalkozások és szakmák iránti érdeklődés folyamatosan változik. A technológiai fejlődés, az oktatási rendszerek és a társadalmi elvárások általában az irodai, online munkák felé terelik a fiatalokat.

A COVID vagy a gazdaság változásai azonban újra teret nyitnak a szakmáknak: egyre többen szeretnének több lábon állni.

Technológiai fejlődés és újítások

Arról nem is beszélve, hogy a vízszerelő ma már sokkal korszerűbb technológiákkal dolgozik, saját vállalkozásában, biztos megélhetést jelentve.

1. Biztos, stabil kereslet

Mindig szükség lesz vízszerelőre. A csőtörések, vízszivárgások és egyéb vízvezeték problémák mindig előfordulnak, így a vízvezeték szerelőknek állandó munka lehetőségük van.

2. Állandóság és jövedelem

A vízvezeték szerelők stabil munkát és jó keresetet tudhatnak magukénak. A szakmai tapasztalat és a megbízhatóság a magasabb fizetésekhez vezethet.

3. Kreativitás

A vízvezeték szerelő szakma lehetőséget ad a kreativitás és a problémamegoldó-képesség kamatoztatására. Minden feladat más és egyedi megközelítést igényel.

4.Fejlődő iparág

A digitalizáció és a modern eszközök a vízszerelést sem „kímélték”. Az újításokkal könnyebb és hatékonyabb munka végezhető.

A szakma jövőképe és kihívásai

Habár jövedelmező szakma, mégis sokan fordulnak inkább más területek felé. Ennek fő okai:

1. Modern technológia

Összességében a fiatalokat a modern technológia és a digitális világ vonzza. A digitális készségek sokszor nagyobb teret kapnak a kétkezi munkánál. Persze ebben az esetben sem szabad általánosítani, hiszen sokan pont emiatt a hagyományosabb, kézzel fogható eredményekre esküsznek.

2. Társadalmi presztízs

A társadalmi elvárások is inkább afelé mutatnak a fiatalok részéről: a fizikai munkát sokszor alacsonyabb presztízsűnek ítélik.

Az utánpótlás mellett a változó tendenciákra, az új technológiákra is figyelni kell. Hiszen a szakma folyamatosan fejlődik, a vízszerelő Budapest és vonzáskörzete mellett vidéken is rendkívül jelentős munkát végez. Az újabb és újabb csatornarendszerek kiépítése, az új építésű házak gombamód növekedése megköveteli, hogy modern és felkészült szakemberek segítsék az emberek életét.

Mosdó, csaptelep, kerti csap, wc csésze, dugulás, csőtörés: ezek cseréje, elhárítása minden időszakban fontos munka.

Vízvezeték szerelési hibák és elkerülésük

A kezdő vízszerelők, de a már gyakorlottak is beleeshetnek olyan hibákba, amik első körben nem is látszanak. Lássuk, mik ezek a leggyakoribb hibák!

Gyakori helytelen gyakorlatok

Az alábbiak gyakran előfordulnak, amelyekre azonban könnyen oda lehet figyelni:

  1. Túlszorított csatlakozók

A túlságosan feszesre húzott vízvezetékek, csövek, szerelvények és WC bilincsek gyakran elkövetett hibák. Ha túl erősen húzzuk meg egy galvanizált vagy menetes csövet, T-idomot vagy könyökcsövet, akkor az könnyen az illeszték megrepedésével járhat.Elképzelhető, hogy nem keletkezik rögtön repedés, de a túlerőltetés miatt bármikor elpattanhat az illeszték, ami vízszivárgáshoz vezethet.

  1. Menettömítő szalag fordított feltekerése vagy rossz szalag használata

A PTFE-t (más néven teflonszalagot) az óramutató járásával megegyező irányba kell a menet köré tekerni, mivel így fogja jól ellátni a feladatát. Sokan azonban visszafelé tekerik fel a tömítő szalagot, ami így csak lazít a meneten ahelyett, hogy szorosabban rögzítené azt.

  1. Lefolyótisztító szerek használata

A konyhai vagy a fürdőszobai lefolyódugulás megszűntetésének legegyszerűbb módja egy csőgörény vagy más lefolyótisztításra tervezett eszköz használata. Hiába nyúlunk elsőként a lefolyótisztítóhoz, ez sokszor többet árt, mint használ. Ha nem látja el a feladatát, akkor később biztosan el kell távolítani a szennyvízelvezető csövet, különben az megtelik maró hatású tisztítószerrel. A túl nagy mennyiségben alkalmazott vegyszer károsíthatja a fém idomokat. Emellett a gumitömítéseknek sem tesz jót, ezért érdemes átgondolni a használatát.

  1. A javítás megtörénik, de nincs megfelelő cserealkatrész

Egy meglévő betétszelep vagy tömítőgyűrű elhasználódott, valószínű, hogy a többi alkatrésszel is ez a helyzet. Ha a javítás során nem cseréljük ki a záró szelepet, a tömítést vagy az O-gyűrűt, nagy az esélye annak, hogy a csaptelep ugyanúgy szivárogni fog. Ez pedig újabb szerelést kíván majd.

  1. Nincs elzárva a víz

Hiába csak kis cseréről van szó, a vizet mindig el kell zárni. Ki tudja mi történik: ha nem tudjuk felszerelni az új szelepet vagy csaptelepet, a víz teljes nyomással áraszthatja el a szobát. Ez pedig komoly károkhoz vezethet.

  1. Nagy erő kifejtése egy beragadt vízelzáró szelepre

A nyomócsövek elzáró szelepei könnyen beragadnak, ha sokáig nincsenek használatban. Ha egyszerűen, kézzel nem lehet elfordítani a szelepkart, akkor se forduljunk az izomerő felé Így a szelepkar beragadhat, ami még nagyobb problémához vezethet. Ellenben egy franciakulccsal könnyen meglazítható a szelepzár anyacsavarja, így a szelepkar máris mozdítható.

  1. Rézcsövek forrasztása a felületek megszárítása nélkül

A rész csöveknek és illesztékeknek forrasztás előtt teljesen száraznak kell lenniük. Ha kicsit is nedves lesz, az illesztés szivárogni fog. A megoldás annyi, hogy a csövet dugaszoljuk el egy különleges kapszula alakú dugattyúval, ezt követi a forrasztás.

  1. Megfelelő szerszámok hiánya

A vízszerelő munkája azért tűnik könnyűnek, mert megvannak a megfelelő szerszámai. Ellenben ha egy régi, horganyozott csősapkát egy sima csavarkulccsal vagy fogóval próbálunk meg eltávolítani, a cső eltörhet és menetet hagyhat annak a falában. Az effajta károk azonban megelőzhetőek, ha egy rendes csőkulcs készlettel vágunk neki a feladatnak.

Hogyan kerüljük el a leggyakoribb hibákat?

Az utánajárás, a megfelelő szerszámok és a tapasztalat az a hármas, amely jóformán minden bajból kihúzhat. Ehhez azonban hosszú évek munkája szükséges.

Egy hobbi szerelő valószínűleg nem találkozott olyan helyzetekkel, amit egy évtizedek óta dolgozó szerelő már ismer. Ennek ellenére a figyelni és tanulni elve remekül érvényesül a vízszerelő szakmában is,

Vízvezeték rendszerek karbantartása és ellenőrzése

A vízvezeték hálózat tisztán tartása a vízszerelés fontos része. A rengeteg cső karbantartása három módon lehetséges. Ezt általában a szennyeződés fajtája határozza meg. A szennyeződés lehet:

  • bakteriális eredetű,
  • hordalék, vagy építőanyag okozta,
  • vegyszerek és mérgező anyagok,
  • vízkövesedés.

A tisztítás módszerei az alábbiak lehetnek: vegyszeres tisztítás, magasnyomású mosatás, mechanikus tisztítás. Az alkalmazott tisztítási módszer a szennyeződés fajtájától is függ.

Gyakori problémát okozhatnak a vízköves vezetékek

Rendszeres karbantartás fontossága

A legnagyobb probléma az lehet, hogy a túlságosan elhasználódott, „magára hagyott” rendszer egyik csöve egyszer csak megadja magát.

Ha pedig ez megtörténik, az egész rendszer cserére szorulhat: a gyakori dugulások, csökkent nyomás jelezheti a csövek elhasználódását. Emellett az ólomvezetékektől is célszerű mielőbb megszabadulni, hiszen komoly egészségkárosodást okozhatnak.

A pár évente történő ellenőrzés és a csövek állapotának javítása azonban mindettől megkímélhet minket.

Vízvezeték szerelők és ügyfélkapcsolatok

Sokszor úgy gondoljuk, a vízvezeték szerelő csak besétál egy házba, elvégzi a munkáját és hazamegy. Azonban a megfelelő kommunikáció és emberismeret rendkívül fontos ebben a szakmában.

Az ügyfelek kezelése sokszor nem egyszerű, a szakszerű kiépítést nem feltétlenül érti egy szerelést nem ismerő ember, így a kommunikáció és a megfelelő ügyfélkezelés nem mindig zökkenőmentes.

Ellenben ha egy jól kommunikáló és egyenes szakemberről van szó, ez sem okozhat problémát.

Ügyfélkezelési készségek a vízvezetékszerelésben

Az alábbiak jól jöhetnek minden szakember számára:

  • nyílt és egyértelmű kommunikáció,
  • őszinteség,
  • empatikus hozzáállás,
  • precizitás,
  • kreativitás.

Hatékony kommunikáció és szolgáltatás

A hatékony kommunikációhoz szükséges, hogy el tudjuk magyarázni a munkafolyamatokat a hétköznapi ember nyelvén is. Felesleges bonyolult szakszavakat használni ott, ahol nem szükséges. Ellenben jó, ha bárkivel meg tudjuk értetni, mit is szeretnénk.

A jó szakember ismérve, hogy nem csak érti, hanem el is tudja magyarázni a munkáját. Türelmesen és nyugodtan tudja kezelni a bonyolultabb szituációkat is, ellenben ki tud állni az igaza (szakmaisága) mellett. Ez később a jó hírnevét is öregbítheti.

Az önálló vízvezetékszerelő vállalkozás

Egyszer minden szakember eljut arra a pontra, hogy tapasztalata, anyagi helyzete és céljai egy önálló vállalkozást eredményeznek. Nézzük, hogyan érdemes belevágni ebbe!

Hogyan indítsunk vízvezetékszerelő vállalkozást?

Először is fel kell tenni a kérdést, hogy miért is akarunk önálló vállalkozást. A nagyobb bevétel reményében? A szabadabb beosztás végett? Nagyra törnénk, nagy cégre vágyunk? Vagy csak amgunk szeretnénk dolgozni?

Ha a válasz megvan, ennek fényében jöhetnek az alábbiak:

  1. Üzleti terv készítése
  2. Célok és tervek lefektetése,
  3. Megfelelő szerzsámok és gépek beszerzése,
  4. Marketing és weboldal,
  5. Szabályozások és adózási lehetőségek megismerése,
  6. Finanszírozás kitalálása,
  7. Biztosítás,
  8. Díjszabás.

Nem kevés feladat, hiszen fontos azt is látni, milyen képesítésekkel rendelkezünk és meddig szeretnénk eljutni. A több képesítés több szolgáltatást jelent, ami a cég növekedéséhez vezethet.

Üzleti tervezés és menedzsment

A vízvezeték-ipari üzleti tervnek tartalmaznia kell:

  • Pénzügyi előrejelzések
  • Növekedési lehetőségek
  • Marketingstratégiák
  • Finanszírozás
  • Rövid/hosszú távú célok

Ennek megírása és átgondolása nélkül jóformán egyetlen cég sem működhetne és lehetne életképes 2024-ben. A tervezés rendkívül fontos egy induló vállalkozás esetében, ezért mindenképpen időt és energiát kell szánni erre a lépésre. Ha nem vagyunk tisztában a mikéntjével, érdemes szakemberhez fordulni!

Összefoglalás és tanácsok a jövő vízvezetékszerelőinek

A jó vízvezeték szerelő az alábbiakhoz biztosan ért:

  • a mosogató csaptelep cseréje, és mosogató cseréje esetén,
  • a mosdónál lévő csaptelep cseréje és mosdó cseréje,
  • a WC-csészék, beépített wc csere és beszerelés,
  • a mosogatógép bekötése,
  • műszeres csőtörés bemérés,
  • a mosógép bekötése,
  • a WC-tartály csere és beszerelés,
  • a vízmelegítők cseréje,
  • teljes körű duguláselhárítás,
  • a vízvezeték karbantartása és felújítása,
  • a visszacsapó szelepek beépítése, cseréje,
  • Woma csatornamosatáshoz lefolyórendszerek tisztítása,
  • a falban lévő fűtés rendszerek karbantartására, javítására,
  • a golyóscsapok beszerelése esetén,
  • csőtörések megkeresése és megoldása,
  • ipari vízszerelés,
  • kerti csapok és számos kisebb, nagyobb munka.

Ehhez a rengeteg feladathoz megfelelő szerszám -és géppark szükségeltetik, így, hiszen egy fürdő- vagy konyhafelújítás, egy teljes rendszer kiépítése éppúgy feladat, mint a csaptelep csere.

A jó szakember ért az ügyfelek nyelvén, folyamatosan képzi magát, és képben van az újításokat illetően. Biztonságosan és átgondoltan dolgozik, biztosítja a megfelelő munkakörnyezetet.

Nagyon fontos, hogy akkor is ha nehéz kommunikálni az ügyféllel, megőrizzük higgadtságunkat és profizmusunkat. Általában azonban a jó és tapasztalt szakember könnyen kommunikál és megbízható.

Kulcsfontosságú tanulságok és jövőbeli kilátások

Fontos, hogy lássuk, a folyamatos naprakészség, a tudás bővítése elengedhetetlen. Jóformán napról napra jönnek ki újabb és újabb megoldások, gyorsabb folyamatrendszerek, modernebb szerszámok és anyagok. Ezek ismerete nélkül hamar lemaradhatunk.

Nem csak a versenytársak figyelése a lényeg: a tapasztalat, a szakmában való elmélyedés és az újdonságok keresése egyedülálló szakemberré tehet bárkit.

A Vízvezeték doki célja, hogy olyan minőségi szolgáltatást nyújthasson, amely állandó lefedésben van a legújabb trendekkel. Tapasztalataink alapján ugyanis nem elég a megfelelő szakmai háttér, folyamatos fejlődésre és jól átgondolt üzleti tervre van szükség. Az ajánlások mellett időt és energiát kell fordítani a marketingre, azonban éppen annyit, ami még nem billenti át a vállalkozást a jó másik oldalára.

Az állandó képesítés mellett tehát arra is fókuszálnunk kell, hogy megbízható és szívesen alkalmazott szakemberekké váljunk. A rosszul elvégzett munka, a sok hiba egyáltalán nem fér bele a mi értékrendünkbe.

Képek: canva

További cikkeink
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
vízszerelés
Hogyan alakulnak a vízszerelés árak? Miből tevődik össze a vízvezeték-szerelő munkadíj? Hogyan számoljunk? A cikkből minden kiderül.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.