Mosogatógép edényekkel megrakva.
5 tipp, ha a mosogatógép nem szivattyúzza ki a vizet
Egyre több háztartásban van mosogatógép. Amely bár nagy könnyebbség, a mosogép meghibásodása egyben potenciális hibafaktor is. Néhány hibát házilag is megoldhatunk, de a probléma gyökeres megszüntetéséhez érdemes vízszerelőt hívni.
  • A mosogatógép felépítése – hogyan működik a mosogatógép?
  • Miért áll a víz a mosogatógépben és 5 lehetséges megoldás
  • Mit tehetünk, ha a mosogatógép házi javítása nem oldotta meg a gondot?

Cikkünkben megnézzük, mit tehetünk, ha a mosógépünk nem szivattyúzza ki megfelelően az elhasznált vizet.

Fejezet 1.
A mosogatógép felépítése és működése
Ahhoz jobban megérthessük a meghibásodás okait, fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy milyen alkotórészei is vannak egy mosogatógépnek. Így a probléma forrását is könnyebben megtalálhatjuk.

Egy mosogatógép többnyire az alábbi alkatrészekből áll:

  • burkolatok
  • ajtószigetelés
  • úszókapcsoló
  • elzáró kapcsoló
  • befolyócső
  • vezérlő modul
  • motor 
  • kifolyócső
  • lefolyószűrű
  • alsó szórókar
  • fűtőelem
  • szivattyú fedél és szivattyú
  • alsó szórókar sapka
  • felső szórókar
  • mosószer és öblítőszer adagoló
  • ajtózár 
  • kosár

A fenti főbb csoportok számos további apróbb alkatrészt rejtenek. Így könnyen beláthatjuk, hogy egy-egy meghibásodásnak számtalan gyújtópontja akadhat.

De ne essünk kétségbe!

A típusos problémák, mint a víz kiszivattyúzása a gépből, viszonylag könnyedén orvosolhatóak. Hogy ezt pontosan átlássuk, meg kell ismernünk a mosogatógép működési elvét.

Hogy működik a mosogatógép?

Egy esetleges meghibásodás a legváratlanabb pillanatokban érhet bennünket. De szerencsére a lehetséges okok egy része otthon is könnyen orvosolható. Ehhez csak meg kell értenünk a mosogatógép vízfelhasználásának alapvető működését, ami valójában igen egyszerű.

1. Első lépésként az eszköz vizet szivattyúz a kiválasztott programhoz. A beszívott víz azonban nem az egész mosogatógépet tölti fel, hanem csak egy sekély medencét a mosogatógép alján.

2. Ezt követően a történik a víz felmelegítése, amelyet a medence fűtőszálai végeznek el. A fűtőszálak általában a szórókarok alatt helyezkednek el.

Közeli kép egy mosogatógép üres kapszulatartójáról.

3. A gép ezen a ponton mosogatószert adagol, amely automatikusan, az időzítő működésének köszönhetően, megfelelő szakaszban adagolódik hozzá a mosáshoz.

4. A következő lépésben zajlik az edények elmosása. A szórókarok szivattyúzák fel a meleg, mosogatószeres vizet, majd a keletkező nyomás hatására forogni kezdenek. Olyan erővel lövik ki a vizet a forgás hatására, hogy edényeink szépen és gond nélkül meg tudnak tisztulni.

Mosogatógép szórkókarok működés közben.
(a kép forrása: www.maytag.com)

5. A mosás után a gép leereszti a piszkos vizet.

6. Majd leöblíti az edényeket. Ebben a szakaszban a mosogatógép ismét vizet szivattyúz, amit ezt követően felmelegít, de már nem adagol hozzá mosószert. A szórókarok a meleg vizet ismét egyenletes a forgó mozgással oszlatják el az edényeken, hogy garantáltan megtisztuljanak a mosogatószer- vagy ételmaradványoktól.

7. Ezután pedig a gép ismét leengedi a maradék vizet.

Fejezet 2.
Mit tegyünk, ha a mosogatógép nem szivattyúzza ki a vizet?
Előfordulhat, hogy a mosogatógépben víz marad a mosogatás után. Ez nem mindig jelent komoly problémát. Lássuk, mit tehetünk ilyenkor.
FONTOS!

Ne essünk pánikba! A gyártók nem mindig jelzik, hogy normál esetben mennyi víznek is kell maradnia a mosogatógép alján, miután egy-egy mosási programot befejeztünk.

Akár normális jelenség is lehet, ha körülbelül 1 cm mély tócsát találunk az alsó részben.

Ez a vízmennyiség segít, hogy a tömítők ne száradjanak ki, azaz megelőzik a későbbi szivárgási problémákat. Mivel a zárt térben lassan elpárolgó víz a mogosató belsejét megnedvesíti, a tömítő anyagok rugalmasságáról is gondoskodik. 

Tehát ebben az estben örüljünk neki, hogy a mosogatógépünk megfelelően működik! Azonban, ha nagyobb vízmennyiséget tapasztalunk, érdemes megvizsgálnunk az okokat.

Egy piros pólós férfi edényeket pakol a mosogatógépbe.

Mi lehet az oka, hogy a mosogatógép nem szivattyúzza ki a vizet?

Az egyik leggyakoribb nehézség, amivel mindannyian szembesülhetünk, hogy a mosogatási program végeztével, a mosógép nem ürül ki, az edények tisztításához használt vizet a szerkezet nem szivattyúzza ki.

Még ha meg is tisztult minden elmosott tányér, a gép aljában sajnos áll a víz és esetleg az ételmaradványok is.

A mosogatógép allján sárgás, koszos víz áll.
(a kép forrása: dishwasherhelps.blogspot.com)

Vegyük hát sorra a lehetséges okokat és megoldási lehetőségeket, hogy mielőbb magunk mögött tudhassuk a problémát.

Természetesen vannak olyan esetek, ahol nem tudjuk elkerülni a szakértő segítséget, ilyenkor érdemes szerelőt hívnunk és rábízni a feladatot.

1. Eltömődött vagy piszkos szűrők

Fontos, hogy időközönként tisztítsuk a mosogatógépben található lefolyószűrőt. Itt ugyanis könnyedén össze tud gyűlni egy-egy program után az ételmaradék. Ez elzárja az utat a szennyvíz elől és sajnos a gép nem tudja kiszivattyúzni azt.

Mit tehetünk?

Egyszerűen el kell távolítani a lefolyószűrőt és ellenőrizni, hogy nem találunk-e benne összegyűlt ételmaradékot.

Egy kék nő gumikesztyűben és kötényben egy szivaccsal épp a mosogatógép tisztítását végzi.
( a kép forrása: thespruce.com)

Szűrőtisztító programok

Számos mosogatógép rendelkezik már olyan funkcióval, amely belülről tisztítja meg a szűrőt. Elindításával egy speciális esőztető rendszer belülről tisztítja meg a szűrőberendezést.

2. Mosogatógép beszerelési problémák

Ha előző lépések nem oldották meg a problémát, érdemes a következő lépésben megvizsgálnunk a lefolyótömlőt.

Előfordulhat ugyanis, hogy nincsen megfelelően beszerelve. Ha a mosogatógép nem képes leereszteni vizet, sajnos fel sem fogja venni azt.

Mi a megoldás?

Ebben az esetben fontos, hogy ellenőrizzük az eszközhöz csatlakoztatott lefolyótömlő pozícióját.

Ugyanis csak abban esetben fog jól működni a mosogatógép és oldódik meg a szivattyú problémája, ha a lefolyótömlő olyan vízkimenthez van csatlakoztatva, amely legalább 50 cm-rel, de legfeljebb 100 cm-re a talaj szintje felett helyezkedik el.

Két vízszerelő épp a mosogatógép beszerelését végzi.
(a kép forrása: checkatrade.com)

A fentieken túl érdemes még a lefolyócsővel kapcsolatban a továbbiakra is figyelmet fordítani, mivel ezek szintén gondot okozhatnak:

  • fontos, hogy a mosogatógép lefolyócsöve ne haladja meg a 2 métert;
  • ügyeljünk arra, hogy a cső ne legyen egyenes, kissé meg legyen hajlítva.

Ha a bekötés magassága nem megfelelő, kérjük szerelő segítségét, aki szakszerűen megoldja majd a problémát.

3. Eltömődött vagy meghajlított kifolyótömlő

A mosogatógép lefolyó tömlője gyakran közvetlenül a konyhai mosogató lefolyójához csatlakozik. Ha itt dugulás keletkezik, sajnos a gép sem lesz képes leereszteni a vizet. 

Mi lehet a megoldás?

Érdemes ellenőrizni, hogy a csövek nincsenek-e meghajlítva vagy a lefolyócső eldugulva. Ehhez öntsünk kevés vizet a konyhai lefolyóba. Ha nem folyik le, próbáljunk ki valamilyen lefolyótisztító terméket.

Egy férfi épp konyhai lefolyótisztítót önt a lefolyócsőbe.
( a kép forrása: greengobbler.com)

Ha ez sem oldja meg a problémát, javasoljuk, hogy olvassa el egy korábbi cikkünket a témában.

Szakembereinek Budapesten és Pest megyén belül kiszállási díj nélkül egy órán belül rendelkezésére állnak!

4. Idegen tárgy a a mosogatógép ürítő szivattyújában

A mosogatógép szivattyúja tulajdonképpen egy motor, ami arra szolgál, hogy a tisztítási folyamat során a vizet átpréseli a szórókarok fúvókáin keresztül. Majd ezt követően a lefolyóba tereli a leeresztési folyamat alatt. A gép vezérlőegysége pedig időben nyitja és zárja a szelepet, ennek köszönhetően a víz a helyes irányba tud áramolni. 

A mosogatógépekben többnyire két szivattyút találhatunk. Előfordul, hogy valamilyen nagyobb szennyeződés vagy szilárd tárgy, mondjuk csont-vagy üvegdarab gátolja az ürítő szivattyú működését, amelynek köszönhetően a szerkezet nem tudja a vizet eltávolítani a mosogatógép belső teréből.

Vízszerelő épp a mosogatógép javítását végzi.
(a kép forrása: fixappliances.ca)

Hogyan orvosolhatjuk a gondot?

Ebben az esetben érdemes a kezünkbe venni a gép használati utasítását, hogy pontosan láthassuk, mely további alkatrészek elmozdításával férhetünk hozzá az ürítő szivattyúhoz. Az útban lévő tárgy eltávolításával a szivattyú ismét működőképes lesz, és meg is oldottuk a problémát. 

Azonban ha nem találjuk a mosogatógép brossúráját vagy nem szeretnénk nagyobb szerelési munkálatokba kezdeni, érdemes egy szakember segítségét kérni.

5. Egyensúlyi problémák a mosogatógépben

Nagyon fontos, hogy a mosogatógépek, csakúgy, mint a mosógépek, akkor működnek megfelelően, ha vízszintesen és kiegyensúlyozva állnak. Nagyon fontos ugyanis, hogy a belső alkatrészek működés közben ne sérüljenek. 

Könnyedén ellenőrizhetjük a stabilitást, ha megpróbáljuk a mosogatógépet az egyik oldalról a másikra, illetve előre-hátra megdönteni. Ha ez könnyedén megy, vagy túl sokat lötyög a berendezés, akkor lehetséges, hogy a gép lábai nem lettek megfelelően beállítva, vagy maga a padló egyenetlen.

Mi a megoldás?

Egy vízmérték segítségével könnyedén megoldhatjuk a problémát és ellenőrizhetjük, hogy mennyire áll egyenletesen a mosogatógépünk.

Ha egyenetlenséget tapasztalunk, keressük meg a lábakon a biztosító anyákat és ezek segítségével állítsuk be a lábakat. Forgassuk el a problémás lábakat a megfelelő irányba, amíg nem kerülnek stabilan a padlóra, majd húzzuk meg szorosan az anyákat kézzel, vagy csavarkulccsal.

A mosogatógép otthoni javításának ellenőrzése

Minden fentebbi lépésünk után érdemes megvizsgálni, hogy a probléma továbbra is fennáll-e.

Ezt a legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha feltöltjük a mosogatógép alját 2-3 pohár vízzel, majd bekapcsoljuk a vízszivattyút. Ha eltűnik a víz, azt jelenti, hogy sikeresen megszüntettük a gondokat. 

Fejezet 3.
Mit tehetünk, ha a mosogatógép házi javítása nem oldotta meg a gondot?
Ha a próbálkozásaink egyike sem vezetett megoldáshoz, előfordulhat, hogy a mosogatógép műszaki hibás. Mit tehetünk ilyenkor?

Ebben az esetben mindenképpen forduljunk szakemberhez, semmiképpen se szedjük darabjaira a gépet. Mert az itt esetlegesen felmerülő, komolyabb elektronikai problémákat mi magunk már nem tudjuk orvosolni.

Viszonylag gyakori, hogy a vízszint érzékelő hibásodik meg, vagy szoftveresen keletkezik probléma a gépben.

Már egyre több készülék rendelkezik kijelzővel, ami megkönnyítheti a dolgunkat, mivel a hibás működés esetén egy hibakódot jelez, amely a használati útmutató segítségével könnyedén visszafejthető.

Ha továbbra is áll a víz a mosogatógépben

Reméljük, hogy a fenti tanácsok valamelyikével sikerül megoldani a nehézségeket házilag, azonban, ha a probléma továbbra sem szűnik meg, ajánljuk, hogy keressen meg egy szakembert.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.