Ásott kút tisztítása házilag
A kerttulajdonosok javarésze biztosan rendelkezik egy kúttal, amely segíti a növények öntözését, a kinti vízvételi lehetőséget. Egy ásott kút azonban karbantartást igényel: nekifogjunk az ásott kút tisztításának házilag? Hogyan tudjuk kivitelezni ezt a bonyolultnak tűnő feladatot?
  • Mi is az ásott kút?
  • Miért fontos az ásott kút tisztítása?
  • Az ásott kút tisztítása házilag: mikre figyeljünk?

Miért hasznos egy saját kút: azaz hogyan takarítsunk meg pénzt?

Elsősorban a gyep, a kertben élő növények és az öntözés szempontjából mindenképpen szükségessé válhat egy kút. Ezen az alapvető feltételen túl hasznos lehet, ha le kell mosni az autót, a kocsifeljárót, a kerékpárokat, vagy ha a kerti munkát követően lemosnánk magunkról a földet. 

Ha mindezt a vezetékes vízről szeretnénk megoldani, a pénztárcánk nem fog örülni az elgondolásnak, hiszen azon túl, hogy drága mulatság, ivóvízpazarlásként sem utolsó megoldás. Ilyenkor jöhet jól, ha van egy ásott, vagy fúrt kút a kertünkben, amely segít a fenti problémák és feladatok megoldásában, nem utolsó sorban pedig költséghatékony opció is.

Ha a kertünkben régi ásott kút van, vagy szeretnénk egyet, tisztában kell lennünk annak előnyeivel, hátrányaival, a kút adta lehetőségekkel és természetesen annak karbantartásával is.

Lássuk, hogyan lehet minél hosszabb életű az ásott kút a kertünkben!

Fejezet 1.
Mi is az az ásott kút?
Ha kút kiépítésére adjuk a fejünket, szóba kerülhet az ásott kút és a fúrt kút. Most ez előbbit vesszük kiindulási pontként.

Elsőként is tisztában kell lennünk azzal, hogy a kút kiépítése engedélyköteles: a megfelelő engedélyt az illetékes jegyzőtől lehet megszerezni. Az engedélyeztetésről itt bővebben is olvashatunk.

Amennyiben az ásott kút mellett döntöttünk, érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez a típus 10-15 méterről gyűjti a vizet, gyengébb minőségű vizet ad, ezért elsősorban öntözésre és egyéb nem emberi fogyasztású célokra alkalmas.

Előnye, hogy nem feltétlenül szükséges hozzá szivattyú, egy vödörrel is kinyerhető belőle a víz. Habár a mostani felfogás alapján nem ez a legtökéletesebb eljárás, ugyanis így könnyebben szennyeződik a víz.

FONTOS!

Ásott kút esetében is fedjük le mindig a kutunkat, így kevésbé szennyeződik majd.

Hátránya lehet a gyengébb vízhozam, valamint az, hogy ha nagy telekkel, nagyobb területekkel rendelkezünk, valószínűleg nem lesz alkalmas annak öntözésére. 

A vezetékes víz mellett azonban kiváló spórolást jelent, és kisebb vagy közepes kertek öntözésére, ház körüli munkák megoldására kiváló megoldást jelent.

Korábban nagy népszerűségnek örvendtek az ásott gyűrűs kutak. Ezekben az időszakokban még szó sem volt nagy teljesítményű szivattyús megldásokról, azonban sok régi kút “talál gazdára”, természetesen a hozzá tartozó telekkel közösen, az utóbbi időben.  A régi kutak a legtöbb esetben kétkezi munkából álltak össze, a háziak vagy a helyi segítség rakta a kiásott kútba a betongyűrűt. 

A mai igények azonban már mások: jóval több vizet várunk az ásott kutakból is, azonban a modernebb szivattyúkkal összeegyeztetve sem kapunk mindig nagy mennyiségű vizet.

Az ásott kút esetében fontos kiemelni, hogy ne számítsunk nagy vízellátásra, így nem érhet minket csalódás.

Tehát az ásott kút inkább a kerti teendők, állatok itatása miatt hasznos, nem minden esetben kell hozzá szivattyú, míg a fúrt kutak vízhozama jóval magasabb az ásottakénál, általában a vízminőségük is jobb, azonban ezt mindig be kell vizsgáltatni.

Elképesztő, mi mindenre alkalmas egy ásott kút! Lássuk a legfontosabb funkcióit!

  • öntözés,
  • vízvételi lehetőség,
  • kerti munkák, ház körüli teendők segítése,
  • kertészkedés segítése,
  • vízpazarlás csökkentése,
  • költségcsökkentés.

Fejezet 2.
Miért fontos az ásott kút tisztítása?
Jogosan merülhet fel a kérdés, azonban tisztán tartása sokkal fontosabb, mint gondolnánk: nem csak egészségügyi szempontból!

Az ásott kutak esetében sokan esnek/estek abba a hibába, hogy emésztőnek vagy szikkasztónak használták a kutat. Ebben az esetben a kút olyan mértékben szennyeződött, hogy tisztítása már csak nagyon komoly munkával valósítható meg. A kútba szivárgott vegyszerek, zsír, por és szennyeződések nem engedik a vizet a kút felé, ezért az jóformán használhatatlanná vált. Természetesen ezek is kitisztíthatóak, de jóval nagyobb munkát igényelnek, mint egy rendszeresen tisztított, funkcióira használt kút esetében.

Mitől függ a kút tisztításának ideje?

  • igénybevételétől,
  • kialakításától,
  • vízadó rétegétől,
  • szennyezettség mértékétől.

Érdemes 2-3 évente tisztítani a kutat, így a lerakódások, a beköltözött élőlények távol tarthatók és a vízminőség is javul.

Szintén fontos ez a folyamat, ha áradások vannak, ugyanis ebben az esetben a kút vize tovább szennyeződhet, illetve a kútba kerülhetnek, gallyak, apró élőlények stb.

Fejezet 3.
Az ásott kút tisztítása házilag
Az ásott kutat kitisztítthatjuk szakemberrel, de akár végezhetjük magunk is. Természetesen utóbbi esetében mindennél fontosabb az elővigyázatosság!
FONTOS!

Az ásott kút tisztítását sose végezzük egyedül!

Ezek a legfontosabb lépések az ásott kút tisztítása során:

  1. Vízfolyás ellenőrzése: ez az első feladat, a vízszivárgás, vízfolyás minden esetben ellenőrizendő!
  2. Élőlények, behullott tárgyak, növényi részek ellenőrzése: a kútban lévő apró tárgyak, részek ellenőrzése és eltávolítása szintén nagyon fontos. Amennyiben elpusztult élőlényt találunk a kútban, a fertőtlenítés elkerülhetetlen lesz.
  3. Víz kiszivattyúzása: mielőtt a kútba ereszkednénk, szivattyúzzuk ki a vizet, így könnyebben halad majd a munka.
  4. Oxigén ellenőrzése: egy mécses, gyertya segítségével ellenőrizzük a kútban lévő oxigént. Ha gyorsan kialszik a gyertya, a kút átszellőztetést kíván.
  5. Tisztítás a kút fenekén: klasszikus eszközökkel is elvégezhető a tisztítás. A falakat átsúrolhatjuk kefével, a kút aljáról lapáttal is eltávolíthatjuk a szennyeződést. A kút fenekén ajánlott némi vizet hagyni.
  6. Fertőtlenítés: hagyjuk, hogy a víz a kútba follyon, miután kitisztítottuk. Fertőtlenítsük ki, hagyjuk hatni pár óráig, majd szivattyúzzuk ki a vizet.A kút aljára szórjunk kavicsot vagy mésztörmeléket.
FONTOS!

A kút kitisztítása minden esetben az alsó kútgyűrű aljáig lehetséges! Ebben az esetben nagyon oda kell figyelni az esetleges homok- és kavicsbetörésre.

Az ásott kút fertőtlenítése

A tisztítást követően fontos, hogy fertőtlenítsük a kutat. Hogy hogyan kell fertőtleníteni, illetve mi kell hozzá?

A fertőtlenítéshez szükség lesz:

  • Klóramin – minden m3 vízre a kútban 15 – 20 g 
  • Savo – minden m3 vízre 50 ml

Ehhez számoljuk ki a víz mennyiségét, és a fenti készítményekből a szükséges adagot. Hagyjuk hatni 24 óráig, majd jöhet a szivattyúzás.

Ez a módszer akkor működik, ha a forrásunk jó állapotú és nem szennyezi szennyvíz.

A klórt vagy klórmeszet egy vödörben oldjuk fel, majd az oldatot öntsük a kút belső falára. Ha a vizünk klórszagú, a kút fertőtlenítettnek tekinthető. Ezt követően teljes szivattyúzás célszerű.

Amennyiben túl nagy feladatnak tűnik a kúttisztítás és nem vagyunk biztosak magunkban, érdemes szakemberhez fordulni.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.