csaptelep fajtái
Csaptelep fajtái – melyiket mikor érdemes választani?
Csaptelep vásárlása előtt számos dolgot át kell gondolni, ugyanis egyáltalán nem mindegy, milyen termék kerül a mosogató fölé, vagy a fürdőkád megtöltésére milyen csaptelepet választunk.
  • Csaptelep típusai beépítés szerint
  • Csaptelepek fajtái használati hely szerint
  • Csaptelep fajtái
  • Amit a csaptelepek szereléséről tudni kell

A csaptelepeket több különféle szempontból is csoportosíthatjuk. Ezeket részletesen átvesszük ebben a cikkben. Foglalkozunk azzal is, hogy az egyes típusoknak milyen előnyei vannak, illetve melyiket mikor érdemes választani.

Csoportosíthatjuk a csaptelepeket a beépítés módja, a használati hely szerint, ráadásul ezektől a szempontoktól függetlenül is számos csaptelep típus létezik. Ebben a cikkben mindegyiket részletesen bemutatjuk.

Fejezet 1.
Csaptelep típusai beépítés szerint

A beépítés módja alapján két típust különböztetünk meg a csaptelepek esetében. Itt az alapvető különbség az, hogy a csaptelepnél hol történik a vízkeverés. Az egyik esetben a falon kívül, míg a másik esetében a falon belül.

1. Falon kívüli csaptelep

A hagyományos, falon kívüli csaptelep esetében a hideg és meleg víz keverése magában a csaptelepben történik.

Ez azt jelenti, hogy a falból kijövő hideg- és meleg vizes cső is befut a csaptelepbe. Itt az egész szerkezet lényegében szabadon van, tehát a cső és az állító karok mellett maga a csaptelep is látható.

falon kívüli csaptelep
Falon kívüli csaptelep

Ez azonban nem minden esetben van így.

2. Falsík alatti csaptelep

A falsík alatti csaptelep működésében nem sokban tér el az előző típustól. A hideg és a meleg víz keverése itt is ugyanúgy működik, azonban ennél a csaptelepnél a szerkezet ezen része nem látható, hiszen a falba van építve.

A falba építhető testet itt külön meg kell vásárolni a csaptelephez, így ezek a modellek általában drágábbak, mint a falon kívüli típusok.

A beépített csaptelepek előnye, hogy esztétikusabb megjelenést biztosítanak, hiszen a falból kiálló csövön és a gombokon kívül itt nincs más látható rész.

Hátránya azonban ezen csaptelepek esetében, hogy ha szervizelésre van szükség, akkor itt meg kell bontani a falat is. Épp ezért ezek nem csak drágábbak, de a javításuk is jött pénzbe kerülhet.

falba épített csaptelep
Falsík alatti csaptelep

És milyen egyéb szempont alapján lehet még megkülönböztetni a csaptelepeket?

Fejezet 2.
Csaptelepek fajtái használati hely szerint

Másik fontos szempont lehet a vásárlás előtt, hogy hova akarunk új csaptelepet beszerezni? Használati hely szerint is érdemes felmérni a lehetőségeket, hiszen egy konyhai és egy fürdőszobai csaptelep között is jelentős különbségek lehetnek.

1. Konyhai csaptelepek

A konyhai csaptelepek közé tartozik a mosogató csaptelep illetve a bojler csaptelep, már ha van bojler a konyhában.

FONTOS!

A mosogató csaptelepnek az esetek nagy részében hosszú csővel kell rendelkeznie, hogy a nagyobb tálakat és edényeket is könnyen el lehessen mosogatni. Ha ugyanis kicsi a konyhai mosogató csaptelep, akkor nem férnek be alá az öblítésre váró edények.

A konyhai csaptelepek is egyre több új funkcióval rendelkeznek. Manapság egyre több helyen látni olyan konyhai csapokat, amelyek a fürdőszobai zuhany mintájára egy kihúzható csővel is fel vannak szerelve, amivel kényelmesebben lehet mosogatni.

A falsík alatti csaptelep beszerelése a konyhában nem a legjobb megoldás, hiszen ezek a csapok hibásodnak meg a legtöbbször, így itt érdemes a hagyományos falon kívüli modellek egyikét választani.

konyhai csaptelep
Konyhai csaptelep

2. Fürdőszobai csaptelepek

A fürdőszoba esetében több különböző csaptelep is szóba jöhet, így itt kifejezetten nehéz lehet a döntés.

Ide tartoznak az alábbi csaptelepek:

kádtöltő csaptelep
A kád feltöltésére alkalmas csaptelepek, melyek a fürdőkád oldalára vannak felszerelve.

zuhany csaptelep
A zuhanyzóban lévő csaptelep lehet falsík alatti vagy falon kívüli is. Itt kivitelben még annyi különlegesség van, hogy tartozik hozzá zuhanyrózsa és zuhany cső is.

mosdó csaptelep
A mosdó csaptelep lehet fali, vagy álló kialakítású, de a falba épített módszer alkalmazható itt is.

bidé csaptelep
Ha a WC-ben vagy a fürdőszobában bidé is található, akkor arra is fel kell szerelni egy csaptelepet. Itt egy kisebb csaptelep jöhet szóba, ami mindenképpen falon kívüli kialakítású.

KMT (kád-mosdó töltő) csaptelep
A KMT csaptelep abban az esetben lehet hasznos, amikor a mosdó és a fürdőkád közvetlenül egymás mellett található. Ilyenkor ugyanis a kádra nem feltétlenül kell csaptelepet felszerelni. A KMT csaptelepek hosszú, forgatható csővel rendelkeznek, így a fürdőkád is feltölthető vele.

fürdőszobai csaptelep
Fürdőszobai csaptelep
Fejezet 3.
Csaptelepek fajtái – melyiket mikor érdemes választani?

A csaptelepek kialakítás és működési elv szerint is csoportosíthatók. Nézzük, milyen típusú csaptelepek léteznek, és melyiket mikor érdemes választani.

1. Egykaros csaptelep

Az egykaros csaptelepek esetén a hideg és meleg víz is ugyanazzal a karral állítható, így ezt tekerve lehet beállítani a kívánt hőmérsékletet.

Kiválóan alkalmas lehet konyában és fürdőszobában egyaránt. Zuhanyzóban pedig további előny az egykaros csaptelep esetén, hogy nem kell két kart forgatni. Zuhanyzás közben sokan a zuhanyrózsát tartják az egyik kezükben, így hasznos lehet, hogy csak egy kart kell mozgatni a víz állításához.

A kar megemelésével a víz nyomása állítható, míg a balra illetve jobbra húzásával a hideg és meleg víz arányát lehet állítani.

Létezik álló és fali kivitelű egykaros csaptelep is. Konyhában az álló, hosszú csővel ellátott egykaros csaptelepet érdemes választani, hiszen itt nagyobb tárgyak mosogatására is sor kerül.

2. Kétkaros csaptelep

A kétkaros csaptelepek esetén külön gomb vagy kar áll a rendelkezésünkre a hideg illetve a meleg víz megnyitására és elzárására.

Ezek a legelterjedtebb csaptelepek.

Előnyük, hogy az amortizálódásra hajlamos alkatrészek itt külön is cserélhetők. Ha például a meleg vizes oldalon elkopik a tömítés, elég csak azt kicserélni, így szerelhetőség szempontjából jobb választás lehet a kétkaros csaptelep.

kétkaros csaptelep
Kétkaros csaptelep

3. Nyomógombos csaptelep

A nyomógombos kialakítás egy klasszikus ,,mosdó csaptelep”. Ezek úgy lettek kialakítva, hogy nagy igénybevétel mellett is sokáig működjenek.

A nyomógombos csaptelepek időzítővel vannak ellátva, így pár másodperc múlva maguktól elzáródnak. Léteznek olyan modellek, amelyek esetében változtatható a víz hőmérséklete. Vannak azonban egyszerűbb típusai is, amikor leginkább a hideg vízcsőre csatlakoztatva találkozunk velük.

Ez a típus is elérhető falsík alatti illetve falon kívüli kialakításban is.

4. Fotocellás (infra) csaptelep

A fotocellát vagy infra csaptelepeknél a víz adagolását egy infra fény szabályozza. Ezzel a legtöbbször szintén bevásárlóközpontokban lehet találkozni. Itt addig folyik a víz, ameddig az infrafény a vele szemben állót érzékeli.

Ezt a rendszer akár piszoárok esetében is használható.

Víztakarékosság szempontjából ez is egy kifejezetten jó megoldás, hiszen ezek a csapok nem maradnak nyitva.

A fotocellás csaptelep esetében szintén vannak falba épített, illetve falon kívüli modellek is.

5. Termosztatikus csaptelep

A termosztatikus csaptelepek esetében nincsenek karok vagy gombok. Itt egy speciális vezérlőfej biztosítja a megfelelő vízhőmérsékletet és víznyomást.

FONTOS!

Ezeknél a csaptelepeknél egy beépített termosztát folyamatosan ellenőrzi a víz hőmérsékletét, így meggátolva azt, hogy leforrázzuk magunkat.

Természetesen kézzel is lehet állítani a hőmérsékletet, a termosztát pedig folyamatosan fenntartja az általunk beállított hőmérsékletet. Egykaros termosztátos csaptelepeknél a vízszintes elfordításával a hőfok állítható be, míg a függőleges felemeléssel rögzíthetjük a hőmérsékletet.

termosztátos csaptelep
Termosztatikus csaptelep

Kétkaros modellek esetén a baloldal a nyitás és zárás mellett a vízmennyiséget szabályozza, a jobb oldalon pedig a hőmérséklet állítható be.

Kifejezetten hasznos lehet kisgyermekes családok esetében, hiszen a forró víz igen sok balesetet okozhat.

Fejezet 4.
Amit a csaptelepek szereléséről tudni kell

A csaptelepek esetében számos meghibásodás létezik, melyeknek egy része otthon is megoldható. Vannak azonban olyan problémák, amelyekhez szakembert kell hívni.

Az házilag megoldható problémák

  • Gyöngyöző betét cseréje: A víz nagyobb sugárban való folyásáért a gyöngyöző betét – más néven perlátor – felel. Ennek a kicserélése segítség nélkül is megoldható.
  • Kerámia betét cseréje: Ez a betét felel a jó vízzárásért, amely azonban egy idő után el tud kopni. Ennek a cseréje is viszonylag egyszerű.
gyöngyöző betét
Gyöngyöző betét egy csaptelepben

És ha ezeknél nagyobb problémáról van szó?

A nagyobb problémák javítása, agy esetleg komplett csaptelep csere esetén azonban mindenképpen szakember segítségét kell kérni. Az új csaptelep beállítása ugyanis egy nagy odafigyelést igénylő munka.

Ha új csaptelep beszerelésére van szükség a lakásában, hívjon minket és mi indulunk is azonnal.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.