Törött vízvezeték csövek a társasházi falban, előtte piros vödör és sárga szivacs, a padlón folyik a víz.
Csőtörés társasházban – ki fizeti, hogyan oldjuk meg?
Mi a teendő, ha társasházban élünk és váratlanul beázást találunk a lakásunkban? Ki fizet ilyen esetben és kihez fordulhatunk? Cikkünkben minden fontos információt összefoglaltunk, hogy mihamarabb megoldódjon a kellemetlen helyzet.
  • Mit tehetünk, ha beáztak a társasház falai?
  • Ki fizeti a kárt, ha beáznak a társasház falai?
  • Hogyan előzhetjük meg a csőtörést?

A legtöbbeket az érdekli: ki fizet, ha beáznak a társasház falai?

Mielőtt azonban erre választ adunk, nézzük meg, egyáltalán honnan tudjuk, miért áznak a falak, hogyan állapítható meg a csőtörés, és egyáltalán mihez kezdjünk, ha ilyen problémával találkozunk.

Fejezet 1.
Beáztak a falak a társasházban – mit tehetünk? (5 kárcsökkentő lépés)
Ha bizonyos helyeken foltos a fal, ázás jeleit tapasztaljuk, nincs idő késlekedni, azonnal cselekedni kell, hogy az esetleges kár minél inkább csökkenthető legyen. De hogyan?

A régi és elöregedett vezetékek esetében gyakran előfordulhatnak csőtörések és ha mindez a saját lakásukat is érinti a társasházon belül, az nagyon kellemetlen tud lenni.

A csőtörés jelei bár általában jól felismerhetőek, néha nem egyértelműek. (Ezért is gyűjtöttük őket össze korábbi cikkünkben.) 

Szerencsésebb esetben csupán egy-egy beázott falrész figyelmeztet bennünket a problémára, de előfordulhat, hogy a lakásunkat sajnos elárasztja a víz és hirtelen azt sem tudjuk, hogy kihez fordulhatunk segítségért.

Pánikra semmi ok!

Az alábbiakban lépésenként végigvesszük, hogy mi a teendő ilyen esetekben, hogy mielőbb orvosolhassa a problémát.

Felszedett parketta alatt ázik a társasház padlózata.

1. Mérjük fel a károk mértékét és keressük meg a probléma forrását!

Az első lépésként a legfontosabb, hogy felmérjük, hogy mekkora a kár mértéke. 

Ehhez egy praktikus módszer, ha gyorsan 1-5-ig pontozzuk az aktuális helyzetet, így megállapíthatjuk, hogy milyen gyorsan kell intézkedünk.

Ha éppen most is láthatóan folyik a víz, adjuk a legmagasabb pontszámot. Ellenben, ha csak szemmel látható esztétikai hibákat tapasztalunk, nyugodtan mehetünk lentebb a skálán.

Minél magasabb a pontszám, annál fontosabb, hogy mielőbb megtaláljuk a probléma forrását és el is hárítsuk azt, megelőzve így a további károkat.

FONTOS!

Számos olyan eset lehet, amikor nem tudjuk megállapítani a víz pontos forrását. Emiatt mindig vegyük számításba, hogy körülöttünk hogyan helyezkednek el a lakások és lehetséges-e például, hogy a szomszédban van a baj.

Jó tudni, hogy jelentős kárral járó, klasszikus értelemben vett csőtörés a lakásokon belül viszonylag ritkán fordul elő.

A leggyakoribb, hogy ilyen esetekben az úgynevezett flexibilis csövek a túlnyomásnak vagy az elöregedésnek köszönhetően eldurrannak. Ezek pedig általában mosdónál és a mosogatónál lévő úgynevezett álló csaptelepeknél, a villanybojlereknél vagy a WC tartályoknál, a töltő oldalon fordulnak elő.

Ha a fentiek valamelyikével állunk szemben, hívjuk mielőbb vízszerelő szakembert, aki gyorsan orvosolja majd a problémát.

2. Hárítsuk el a közvetlen veszélyeket!

Ha intenzív beázással van dolgunk elsőként a legfontosabb, hogy áramtalanítsuk a lakást, hogy megelőzzük a további baleseteket!

Ezután fontos, hogy csőtörés esetén elzárjuk a lakáson belül lévő elzárót, amit minden esetben a vízóra előtt találunk meg. 

Ha nem találjuk, akkor azt a strangot kell elzárni, amelyen a lakásunk található. Ez pedig nagy valószínűséggel a pincében lesz.


Ha látható a víz forrása, próbáljuk meg útját állni. Egy tál vagy felmosóvödör és néhány törölköző segítségünkre lehet, hogy megelőzzük a további víz okozta károkat.


Társasházi csőtörés miatt ázik a mennyezet. Egy vízszerelő és a tulajdonos vödörrel a kezében nézik az ázott falat.
(a kép forrása: https://www.ziermanplumbing.com/)

3. Tájékoztassuk a közös képviselőt és a ház gondnokát!

Ha gyanúnk szerint a víz a szomszéd lakásból érkezik, azonnal értesítsük az ott lakókat is és ha nem találunk otthon senkit, hívjuk a gondnokot és a közös képviselőt, akik szükség esetén az egész épületben el tudják zárni a vizet.

Őket ezen felül is érdemes tájékoztatni a kialakult helyzetről.

Amennyiben nem érjük el a közös képviselőt, akkor hívjunk SOS vízvezetékszerelőt. A gyorsszolgálati vízszerelés szerencsére 0-24 rendelkezésre áll, hogy a szakemberek a lehető leghamarabb orvosolják a problémát.

Ilyen esetekben ne habozzon, hívja azonnal kollégánkat! 

Pest megyében és Budapest területén, hétvégén és ünnepnapokon is ingyenes kiszállással, akár 1 órán belül megérkeznek a helyszínre a szakemberek.

4. Dokumentáljuk a károkat!

Ha egy kicsit már megnyugodtunk, fontos, hogy mindent pontosan dokumentáljunk, mivel ez segíti majd a biztosítók munkáját.

Mire lesz szükségünk?

Készítsünk fotókat a káreseményről, az érintett szobákról és azokról az elemekről, amelyek sérültek vagy károsodtak a csőtörésnek köszönhetően. Fotózzuk le a falakat, szőnyegeket, a padlót, a sérült bútorokat.

És még valami.

Részletesen jegyezzük le az esemény vagy az észlelés időpontját, így könnyebb helyzetben leszünk, ha a biztosító erről kérdez bennünket.

5. Értesítsük a biztosítót!

A társasházak esetében az egyik leggyakoribb baleset a csőtörés, amely gyakran nem csak a saját lakásunkat érinti, hanem így vagy úgy a szomszédokra is hatással lehet.

De ki fizeti a csőtörést a társasházban?

A kárt elszenvedő felek sajnos nem minden esetben vannak tisztában azzal, hogy melyik biztosítónál is kell bejelenteni a problémát.

Az, hogy pontosan hova kell fordulnunk, több tényezőtől is függ.

Nem biztos ugyanis, hogy nekünk kell rászánni a pénzünket a csőtörés okozta károk rendezésére. 

Fehér csempén áll a víz csőtörés miatt.
(a kép forrása: https://www.mitsubishicomfort.com/)
Fejezet 2.
Ki fizet a beázás, csötőrés esetén egy társasházban?
Ez több dologtól függ, de a jó hír, hogy sok esetben nem a lakót terheli a beázás okozta károk megfizetése. Lássuk, ki fizeti az egyes káreseteket, csőtörés, beázás esetén.

1. A társasház fizeti a károkat

A társasház biztosítása alapvetően a ház közös tulajdonát védi meg. Ez tehát a közös használatú épületrészeket fedi le, mint például a falak, a vezetékhálózat, a lépcsőház és a pince.

Amennyiben tehát a csőtörés a társasház fővezetékén történt, azaz a beázás forrása nem a közvetlenül az ingatlanunkhoz tartozik, abban esetben a károkat a társasház biztosítása rendezi.

2. A szomszéd biztosítója fizet

Ha bebizonyosodott, hogy a szomszédunk áztatta el a lakásunkat, az ő biztosítója felé kell jelezni a károkat. Ugyanis ennek rendezéséről a lakásbiztosításához tartozó felelősségbiztosítás fog gondoskodni. 

Vannak viszont olyan helyzetek, amikor sajnos ránk hárul a beázás okozta károk rendezése.

3. A kárrendezés a mi feladatunk

Ha a probléma forrása a lakásunkon belül található, a kárt a saját biztosítónknál kell bejelentenünk. Amennyiben van biztosításunk, fontos, hogy a károkat 48 órán belül jelezzük.

Ha a lakásunk nincsen biztosítva, akkor a társasház biztosításra is tehetünk bejelentést, de csak abban az esetben, ha a társasház teljeskörű épületbiztosítással rendelkezik. Ezzel kapcsolatban a közös képviselő tud a segítségünkre lenni.

Ebben az esetben se felejtsük el csatolni a korábban elkészített képeket.

A tenyér a ház felett épp megóvja a házat a beázástól, ezzel utalva a vízkár biztosításra.

A mi szakterületünk azonban a vízszerelés, így javasoljuk, hogy mindenképpen konzultáljon a közösképviselőjével a biztosítást érintő kérdésekben, aki pontos információkkal tud szolgálni a társasház biztosítási formáját illetően.

Fejezet 3.
A csőtörés megelőzése
A legjobb módszer, ha a problémák elé megyünk és megelőzzük a csőtörést a társasházban. Mutatjuk is, hogyan.

Ha olyan társasházban élünk, ahol feltehetőleg régiek a vezetékek, érdemes ipari vízszerelést igénybe venni.

Ennek keretében a szakemberek nagyobb léptékben végeznek vízhálózati karbantartást, azaz kicserélik azokat a csöveket, amelyek bármelyik pillanatban csőtörést okozhatnak, elárasztva így a lakásokat. 

Hogy ne legyen szükség SOS probléma elhárításra és ne érje a lakókat váratlan vízkár, keresse bátran kollégáinkat!

Az ipari vízszerelés keretein belül, akár lakóparkok vízhálózatának tervezését, kiépítését és karbantartását is vállaljuk.

+1 tipp, ha a csőtörés mégis bekövetkezne

Még ha minden tőlünk telhetőt meg is tettünk, hogy elkerüljük a csőtörést, előfordul, hogy mégis megtörténik a baj. Erre a forgatókönyvre is érdemes előre felkészülni.

A lakásfelújítás alkalmával érdemes a padlólapokból, a csempékből és a színes falfestékekből is eltenni valamennyit, mivel ezek sokat segíthetnek a helyreállítási munkálatok alkalmával.

És legyen szó bármilyen vízszerelési helyzetről, ránk garantáltan számíthat – akár ünnepnapokon és éjszaka is.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.