Duguláselhárítás házilag (tippek, trükkök, kerülendő műveletek)
Kisebb dugulások esetén akár szerencsénk is lehet, és otthon magunk is elháríthatjuk a dugulást okozó problémát. De nem ajánlott készpénznek venni a házi praktikákat. Ebben a cikkben megtalálja, mire érdemes figyelni.
  • Hogyan előzhető meg a dugulás?
  • Hogyan zajlik a duguláselhárítás házilag?
  • Az otthoni duguláselhárítás veszélyei – és hogyan kerülhetőek el?

Mind ismerünk néhány biztos duguláselhárító módszert. Némelyik titkos hozzávalója a szódabikarbóna, egyes praktikák egy pohár ecetet írnak elő némi forró vízzel. Ebben a cikkben végigjárjuk, mit tehetsz, ha eldugult a mosogató, a lefolyó, a fürdőkád vagy épp a zuhanytálca.

Tehát arról lesz: hogyan háríthatjuk el a dugulást egyedül.

De még mielőtt konkrét otthoni duguláselhárítási tippeket adnék, érdemes egy másik nézőpontból is megvizsgálni a problémát. A probléma megelőzése ugyanis kényelmesebb, mint az utólagos megoldása.

Fejezet 1.
Hogyan előzhető meg a dugulás?
A legjobb módszer, ha már a probléma kialakulását megakadályozzuk. Alább részletesen is leírjuk, hogy előzhető meg a dugulás kialakulása.

Így előzzük meg a dugulást a mosogatóban

Mosogatáskor használjunk forró vizet, ezzel elkerülhető a dugulás. Továbbá érdemes az ételmaradékot is eltávolítani az edényekről, mielőtt a mosogatóba raknánk őket. Nem ajánlott a kézkímélő szerek, balzsamok használata sem. Ezek ugyanis a lefolyócsövön lerakódva növelik a dugulás kialakulásának kockázatát.

Fürdőkád- és zuhanytálca-dugulás megelőzése

Rengeteg háztartásban van a kádban elvezetve a mosógép öblítő csöve. Ha tehetjük, ezt kerüljük, ugyanis nagyobb eséllyel keletkezhet dugulás. A lefolyó meghálálja azt is, ha biológiai lebomlású, környezetbarát tisztálkodó szereket használunk.

És mi a helyzet a lefolyószűrőkkel?

Még szakemberek között is vitát képez a lefolyószűrők használata. Mert bár valóban megakadályozzák például a haj és szőr lefolyóba jutását, viszont a víz áramlását és ölbítő képességét is csökkentik. Így mi azt javasoljuk, hogy a szűrőt ne mindig, csak hajmosás és hasonló szőr- és hajhullással járó tevékenységek (pl. kisállat fürdetése) során használjunk.

Dugulás megelőzése a WC-ben

A dugulás elkerülése érdekében inkább ne öntsünk ételmaradékot a WC-be – ahogyan a nedves törlőt vagy a tisztasági betétet és tampont is inkább az erre alkalmas kukába dobjuk. Ugyanez igaz a macskaalomra is.

Az egyik legelterjedtebb házi praktika: öntsünk kb 2-3 havonta ecetet a WC-lefolyóba, majd ezt öblítsük le kb. 1,5-2 liter forró vízzel. Ha szerencsénk van, ezzel megelőzhető a dugulás.

Érdemes ezt a cikket is elolvasnia, ha részletesebben is szeretne olvasni arról, mit kell tennie, ha eldugul vagy folyik a WC.

Dugulásmegelőzési tippek: mosdó és kézmosó esetében

A mosdó dugulásának kockázata is magas, hiszen a lehető legtöbb szennyeződéssel (haj, szőr, por, zsírok, kozmetikumok, fogkrém stb.) találkozik. A lehetőségeink a dugulás megelőzésére tehát szűkösek. A forró folyó vízzel történő kézmosás viszont segíthet.

Olykor azonban hiába vagyunk elővigyázatosak, a dugulás kialakul. Ilyenkor sincs azonban minden veszve. Létezik néhány módszer, amivel akár egyszerű háztartási eszközökkel és alapanyagokkal is elháríthatjuk a dugulást.

Lássuk, milyen lehetőségeink vannak.

Fejezet 2.
Hogyan zajlik a duguláselhárítás házilag?
Ha megspórolnánk a szerelési díjat, vagy van szabad 1-2 óránk, házilag is megküzdhetünk a dugulással. (Igaz, ez többnyire ideiglenes megoldás.) Alább összegyűjtöttük, mire kell figyelni ilyenkor.

Sok reklámban láthatunk hatékonyabbnál hatékonyabb lefolyótisztító szereket. Duguláselhárító szakemberek egybehangzó véleménye, hogy ez csak az esetek kis részében, gyengébb eltömődések és szennyeződések esetén válik be hosszú távon.

A házi duguláselhárítás jellemzően csak ideiglenes megoldás.

Eleinte persze megpróbálhatjuk különböző házi készítésű keverékekkel megoldani a problémát. (Ha nem akarunk boltban lefolyótisztító szereket vásárolni, magunk is keverhetünk lefolyótisztító szereket.)

Öntsük a lefolyóba az alábbi keverékek valamelyikét:

  • szódabikarbóna + 1-2 pohár ecet ecet + 1-2 liter forró víz;
  • 3-4 evőkanál trisó + 1-2 liter forró víz;
  • 1-2 pohár ecet +1-2 liter forró víz;
  • 1 csomag sütőpor + 1-2 pohár ecet.
FONTOS!

A csere során beépített új alkatrészek (tartály, cső, szifon, stb.) bármelyike lehet hibás, így mindenképp el kell végezni a nyomáspróbát felújítás esetén is.

A sikeres nyomáspróba minden esetben feltétel az új épület átadásának.

Ha pedig sem a házi keverékek, sem a bolti lefolyótisztító nem segített, az alábbi módokon próbálkozhatunk házilag elhárítani a dugulást:

  • vezessünk le egy hosszú pálcát a lefolyócsövön, hátha sikerül megszüntetnünk az elzáródást;
  • szereljük le a szifont és takarítsuk ki;
  • a barkácsüzletekben vásárolható duguláselhárító spirál (csőgörény) is segíthet;
  • ahogyan a vákuum erejét kihasználó WC-pumpa is működhet.

De itt még nincs vége.

Vizsgáljuk meg részletesebben, mi a megfelelő módszer az egyes dugulástípusok otthoni elhárítására. Hiszen minden lefolyó és dugulás más módszert kíván.

Duguláselhárítás házilag a mosogatóban

A legtöbbször a zsír és az ételmaradékok a gond.

Épp ezért nem ajánlott a WC-pumpa használata, hiszen ezzel sokszor csak összenyomjuk a csövekben a zsiradékot és a szennyeződést.

Első körben tehát szedjük le a szifont és tisztítsuk ki. Ha pedig nem ez okozta a dugulást, ideje kézi csőgörényt ragadnunk, hogy a falban lévő csöveket is megtisztítsuk. (A csőgörényt mozgassuk előre-hátra és közben oldalirányban jobbra és balra is.)

Ha ez sem vált be, megpróbálkozhatunk takarítógéppel vagy vizes porszívóval eltüntetni a szennyeződést a csövekből, de ez a módszer semmiképp sem lesz hosszú távú megoldás. Ezen a ponton már érdemes szakértő segítséget kérni.

WC-dugulás otthoni elhárítása

Eljött az idő, elő a WC-pumpával!

A WC-dugulások nagy részét ugyanis papír miatti eltömődés okozza. Ez pedig a legtöbbször megszüntethető egy erőteljes lökéssel.

Ha nincs otthon pumpa, akár egy hosszú nyelű felmosóval (pl. egy moppal) is helyettesíthetjük. Kössünk egy nejlon zacskót a felmosó fejére, majd kezdjük el pumpálni a WC-csésze lefolyóját.

Házi duguláselhárítási tippek mosdó és kézmosó esetében

Lehetőleg itt is kerüljük a pumpát – a fentiekben már leírtak miatt. A szifon lecsavarása után pucoljuk ki a lefolyócsövet, majd – ha ez nem vezetett eredményre –, jöhet a csőgörény (vagy más néven spirál), majd végső elkeseredésünkben a vizes porszívó. 

És most menjünk át a fürdőbe!

Hogyan szüntessük meg a dugulást a fürdőkád vagy zuhanytálca lefolyójában?

Ahogy azt már korábban is említettük, a legtöbb esetben a haj- és szőrszálak állnak a dugulás mögött. Először tehát ezeket kell eltávolítani egy csipesz, esetleg egy csavarhúzó segítségével. Ezután a zuhanyrózsát leszerelve a zuhanycső segítségével – erős víznyomással – átmosható a lefolyó.

És mi van akkor, ha a padlóösszefolyóból is feljön a víz?

Padlóösszefolyó dugulásának megszüntetése

Óvatosan szereljük szét a padlóösszefolyót, majd meleg vízben mossuk át ezeket. Ezután jöhet a duguláselhárítás mocskosabbik része: eltávolítjuk a felgyűlt szennyeződéseket (hajszálak, szőrszálak, építkezési hordalék, csempedarabok stb.).

És ha ez megvan,a cső alaposabb tisztításához jöhet a spirál.

Van viszont még valami, amiről muszáj beszélnünk.

Fejezet 3.
Az otthoni duguláselhárítás veszélyei
Ha őszinték akarunk lenni, a házi duguláselhárítás nem mindig vezet eredményre. Sőt a makacs dugulások esetében még nagyobb veszélynek teheti ki a lefolyót. Mire kell figyelni?

Fontos észrevennünk, hogy nincs két egyforma dugulás, ahogyan biztosan működő házi duguláselhárítási módszer sincs. 

Bár a fenti tippek valóban segíthetnek az eldugult mosogató, a fürdőkád, zuhanytálca, kézmosó és egyéb lefolyó megtisztításában, nincs tökéletes megoldás. Aki tehát azt mondja, ismeri a legjobb otthoni duguláselhárítási módszert: hazudik. 

A barkácsvegyészkedés nagyon veszélyes

Azt gondolnánk, a házi tisztítószerek nem okozhatnak különösebb veszélyt.

Ez azonban tévedés.


Az otthoni tisztítószerek és vegyszerek összeöntése nem játék. Ezek ugyanis komoly egészségkárosító és életre veszélyes mérgező gázokat szabadíthatnak fel. Soha ne öntsünk tehát össze különbötő vegyszereket.


Az csak a kisebbik gond, az ilyen kutyulásokkal akár nagyobb dugulásokat is előidézhetünk, mint az eredeti.

Nem is annyira nehéz kárt tenni a berendezésben

Az otthoni duguláselhárítás egyik leggyakoribb balesete, hogy eltörik egy cső vagy tönkremegy egy tömítés. Mondanunk sem kell, ilyenkor már muszáj szerelőt hívni. Ráadásul az anyagköltség miatt biztosan drágább is lesz a javítás.

Egy jó tanács: mielőtt a házi duguláselhárítást választanánk, érdemes átgondolni, hogy vajon tényleg megéri kockáztatni, hogy még nagyobb bajt csinálunk. Az esetek többségében jobban megéri vízszerelőt hívni, aki nemcsak szakszerű, de hosszan tartó megoldást ad. (Nem mellesleg garanciát vállal a munkájára, tehát a probléma biztosan megszűnik.)

Arról már nem is beszélve, hogy ha szakembert hívunk, a munkával járó kosszal sem nekünk kell foglalkoznunk.

Tudjuk, hogy a gyors eredmény életbevágóan fontos a duguláselhárítás esetében. Először tehát meg lehet próbálni a házi praktikákat. Különösen, ha kisebb dugulásról beszélünk.

Hosszú távon azonban mindig a szakértői segítség a kifizetődő.

Reméljük, hogy az általunk összegyűjtött duguláselhárítási tippek működtek, és ezekkel sikerült megtisztítania a lefolyót.

Amennyiben viszont a fentiek egyike sem vált be, vagy nem szeretné a saját idejét rabolni, hívjon minket, és azonnal megoldjuk a problémát – legyen szó bármilyen makacs és kellemetlen problémáról. 

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.