Esővíz elvezetés házilag (esővíz szikkasztó és egyéb megoldások)
Az otthonunk védelme és az aszályos időszakok erősen indokolttá teszik az esővíz elvezetését vagy gyűjtését. Érthető, hogy a téma kérdéseket vethet fel: de mi segítünk abban, hogy otthonunk esővízbiztos legyen!
  • Miért fontos az esővíz elvezetése házilag?
  • Megoldások az esővíz elvezetésére
  • Miért jó megoldás az esővíz elvezetése?
  • Milyen szabályokra kell odafigyelnünk az esővíz elvezetésekor?

Háztulajdonosként az esővíz elvezetése, gyűjtése is fontos feladat. Ha építkezünk, már a kezdetekkor érdemes ezzel is számolni, de ugyanez igaz akkor is, ha régebbi házat vásárolunk. Az esővíz elvezetése nemcsak azért fontos, mert gondot okozhat a falakban. Az esővíz gyűjtésével, különösen nyáron, számos plusz feladattól kíméljük meg magunkat. Ezért érdemes olyan fenntartható megoldásban gondolkodni, amelyet később mi magunk is használhatunk, akár öntözéskor is.

Fejezet 1.
Miért fontos az esővíz elvezetés házilag?
Számos fontos tényező áll az esővíz elvezetés hátterében. Ahhoz, hogy megtaláljuk a tökéletes megoldást, ismernünk kell a problémákat.

Első tulajdonosként lehet nem is gondolunk erre azonnal. Pedig az esővíz elvezetése házilag is megoldható, és akár egyszerűen hasznosíthatjuk a felgyűlt vizet. Ha a telkünkön nincs jól kialakított esővíz-elvezetés, az sok-sok problémát és plusz költséget jelenthet. Ezért már a tervezéskor vegyük figyelembe, hogy a vízelvezetés a teleknek megfelelően létrejöjjön. Gondot okozhat ugyanis:

  • ha megáll a víz a telkünkön: ez a probléma alámoshatja az épületeket.
  • ha az esővíz áztatja a falat: a repedésekbe szivárgó víz egészségügyi kockázatot is hordozhat, hiszen a fal penészedhet a nagy nedvességtől.
  • ha a talajban okoz gondot: a megálló vagy túl sok víz a talaj minőségét is ronthatja.

Arról nem is beszélve, hogy a rosszul kialakított, vagy létre sem hozott esővíz elvezető a szomszédos telkekben is kárt okozhat, ezzel pedig akár komolyabb gondokat is varrhatunk a nyakunkba.

Jó hír azonban, hogy az esővíz érték, különösen a nyári, aszályos időkben, ezért gyűjtésével igencsak hasznosak lehetünk a kertünknek. Ne riadjunk tehát vissza, és alakítsunk ki egy nekünk tetsző esővíz elvezetőt!

Fejezet 2.
Megoldások az esővíz elvezetésre
Minden ingatlanhoz tartozik jó megoldás, mutatjuk az opciókat!

Az esővíz elvezetésére több lehetőségünk is van, lássuk, mi ezek:

  1. Szikkasztó: az esővíz szikkasztás röviden az esővíz szakszerű elvezetését, összegyűjtését, valamint annak a föld alatt történő elszivárogtatását jelenti. Ezek a rendszerek tehát a föld alatt kapnak helyet. A szikkasztóban az esővíz szűrése, maga a rendszer védelme is feladat, így erre is ki kell térnünk. Ma már számos szikkasztórendszer közül választhatunk, amely a nekünk megfelelő célokat és a telkünk adottságait is magába foglalja.
  2. Esővíz gyűjtése: amellett, hogy rengeteg vizet spórolhatunk velük, a vízelvezetés problémáját is megoldhatjuk egy gyűjtővel. Számos megoldás létezik erre is, ráadásul öntözhetünk, autót is moshatunk az összegyűjtött vízzel. 
FONTOS!

Országos építésügyi előírás, hogy a csapadékvíz elvezetést/szikkasztást mindenkinek saját telken BELÜL kell megoldania, tehát a közterületre kivezetni engedély hiányában tilos!

Szikkasztó építése

Az egyik klasszikus megoldás tehát a szikkasztó építése, amit mi magunk is meg tudunk oldani. Természetesen szakembert is hívhatunk, ha biztosra mennénk. 

Lássuk, milyen szempontokra érdemes odafigyelni a szikkasztó építésénél:

  1. Alapvető dolognak tűnhet, de a kitisztított és megfelelő lejtésű ereszcsatorna nagyon fontos. Ehhez természetesen egy megfelelő lefolyó is társuljon.
  2. Vegyük figyelembe a tetőfelület nagyságát, és a lezúduló víz mennyiségét. Emellett a talaj minősége is fontos szempont, ugyanis ezek mind segítenek majd a megfelelő szikkasztó megépítésében.
  3. Az elvezetés mélysége is fontos, amelynek megálmodásában a kettes pont elemei segíthetnek.
  4. Gondoskodhatunk a szikkasztóhoz tartozó szűrőberendezésről is, így tisztább esővizet kaphatunk.

Előregyártott szikkasztó

A műanyag elemekből álló szikkasztó előnye, hogy részenként bővíthető, így voltaképp bármilyen méretű megoldás elérhető. Olyanok, mintha sörösrekeszeket pakolnánk egymásra, melyek egy 10-15 cm vastagságú kavicságyra kerülnek, ezek alá pedig geotextilt teszünk. Az így elkészült gödör oldalát szintén kaviccsal kell feltölteni, a tetejét pedig geotextillel és földdel kell befedni.

Szikkasztó kavicsból

A kavicsos megoldás során a lefolyókat összekötjük egy szennyvízcsővel, majd mindez a háztól messzebb kerül elvezetésre. Itt egy gödröt ásunk, amely geotextil bélelést kap, ebbe pedig kulé kavics kerül, lehetőleg minél nagyobb szemcseméretben. A kulé kavics a terepszint alatt 30 cm-ig tart, tetejére ismét geotextil kerül, majd mindezt földdel takarjuk le. Természetesen a csapadékvíz csöveket el kell helyezni előtte a szikkasztóban.

Esővíz gyűjtése: miért jó megoldás?

A szikkasztás mellett egy rendkívül praktikus és környezettudatos megoldás is rendelkezésünkre áll. Ez a víztakarékos megoldás akkor lehet a legjobb döntés, ha nincs ásott kút a telkünkön. Az esővízgyűjtők ráadásul ma már egyre esztétikusabbak is.

Ha nyitott tartályt használunk, figyeljünk oda az abból ivó állatok épségére. Fulladásuk elkerülése érdekében, biztosítsunk számukra kikapaszkodási felületet (pl. úszó fadarab, de bármilyen vízen lebegő tárgy megfelel).

Esővízgyűjtő tartály

A szikkasztóhoz hasonlóan nagyon fontos a tetőnk mérete. Egy esősebb időszakban egy átlagos (40 nm2) tető akár 6-700 liter esővizet is összegyűjthet. 

A tartályt helyezzük közvetlenül az ereszcsatornára, amelyhez használjunk egy vízgyűjtő csövet. Ez a cső a tartályba vezeti a vizet. Ha a gyűjtőnketmagasabb állványra helyezzük, könnyen megtölthetjük majd vele a kannánkat. Olyan megoldásokat is találhatunk, ahol egy műanyag csappal még egyszerűbb az esővíz adagolása.

Megfelelő méretű tartályt válasszunk: a kis méretű tartály sok helyen később problémát okozhat.

Esővízgyűjtő ciszterna

Ha nem szeretnénk, főként kút hiányában, vezetékes vízről locsolni, a ciszterna is jó megoldás lehet. Manapság zsalukőből készülnek, melyekhez beton aljzat, födém és vízzáró vakolat is társul.

Mindezt műanyag tartályból is megoldhatjuk, ami egy egyszerűbb megoldás lehet. Ezek általában csak egy gödröt igényelnek, amelyben elhelyezzük őket.

Milyen szabályokra kell odafigyelnünk az esővíz elvezetéskor?

A szikkasztó és ciszterna építésénél is oda kell figyelni pár szabályra. Éppen ezért nézzünk utána a pontos szabályozásoknak, mielőtt belevágnánk.

A csapadékvíz elvezetést az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) számú kormányrendelet (OTÉK) szabályozza, ezek az előírások pedig kötelező jellegűek. A rendelet előírja, hogy a telkek, területek csapadékvíz elvezetési rendszerét úgy kell kialakítani, hogy a víz ne okozzon kárt – azaz ne mossa ki a földet, ne áztassa el a területeket, és ne okozzon korróziót sem. Szintén fontos szempont a szabályozásban, hogy az esővíz elvezetési rendszert úgy építsük ki, hogy az esővíz az épületek, területek rendeltetésszerű használatát ne akadályozza.  Az esővíz elvezetésének részletes szabályait az OTÉK 47. §-a foglalja magában – mielőtt tehát nekiállunk a saját esővíz elvezető rendszer kiépítéséhez, a fentieket figyelembe véve tájékozódjunk.

Az esztétika is lehet egy szempont

Sokan gondolják azt, hogy az esővíz elvezetés a kert esztétikailag kérdéses pontja. Azonban kialakíthatók olyan esővíz elvezetők is, amelyek megoldást jelenthetnek. Íme néhány remek példa:

Ha pedig nem biztos a rendszer kiépítésében, bízza bátran szakemberre a feladatot!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.