mosogatógép hibák
Mosogatógép hibák – Mi okozhat gondot és mi a megoldás?
A mosogatógép az egyik leghasznosabb konyhai gép, így ha hiba akad vele, az roppant sok kellemetlenséget tud okozni. Ezeknél a gépeknél több különféle probléma is kialakulhat, amelyeket érdemes minél előbb megfelelő módon megjavítani. De milyen problémák adódhatnak egy mosogatógép esetében? És hogyan lehet a megoldás az egyes problémák esetén?
  • A mosogatógépet érintő leggyakoribb hibák
  • Ha a mosogatógép hibákat el akarjuk kerülni
  • A mosogatógép hibák javítását ki végezheti?

Ebben a cikkben részletesen utánajárunk, milyen mosogatógépet érintő meghibásodások vannak, és bemutatjuk, hogy az egyes esetekben mi a teendő. Ha a mosogatógép az ön háztartásában is fontos szerepet tölt be, akkor ebben a cikkben sok hasznos információra lelhet.

Fejezet 1.
A leggyakrabban előforduló mosogatógép hibák

Több olyan meghibásodás is akad a mosogatógépek esetén, amely igen gyakori, akadnak azonban olyanok is, amik ritkábban alakulnak ki, de annál nagyobb gondot tudnak okozni.

Az alábbiakban részletesen végigvesszük a leggyakrabban jelentkező hibákat, és az adott probléma megoldásához szükséges információknak is utánajárunk.

1. A gépben mosogatás után áll a víz

Az egyik leggyakoribb probléma, amikor a mosogatás után a gépben benne marad a víz. A program lejárta után a víz nem folyik le a lefolyón. Ennek elég egyértelmű oka van, a lefolyó el van dugulva.

Dugulást rengeteg mindent okozhat egy mosogatógép esetében.

Általában a tányérokon lévő zsiradékok és ételmaradék rakódik le a mosogatógép alsó szűrőjében. Ilyenkor a mosogatás során az elhasznált vizet a gép nem tudja leengedni, így ott marad a gép aljában.

Megoldás: A szűrőt ki kell tisztítani.

Minden mosogatógéphez a gyártó mellékel egy használati útmutatót, amelyben részletesen le van írva a szűrő tisztításának módja. A legtöbb esetben ez annyi, hogy ki kell szedni a szűrőt, meg kell tisztítani a benne lévő tárgyaktól (ételmaradék, fogpiszkáló, szálka, csontdarabok, papír, stb.).

mosogatógép szűrő
A mosogatógép szűrője

Ezután a szűrőt meleg víz alatt el kell mosni, majd vissza kell akni a helyére.

Egy próba mosogatással ellenőrizni kell, hogy megfelelően működik-e a gép.

2. A víz nem jut be a gépbe

Ez is egy igen gyakran jelentkező probléma. Ilyenkor arra lehetünk figyelmesek, hogy a mosogatás elindítása után a gép hibát jelez, vagy csak halk búgás hallatszik a gépben. Ez azt jelentheti, hogy a gép nem tudja beengedni a vizet.

Ilyenkor a vízbeömlő nyílásban lévő szűrő van eldugulva.

Megoldás: A vízbeömlőt ki kell tisztítani.

FONTOS!

Itt meg kell különböztetni az aquastopos gépeket, hiszen ezeknél a beömlő szűrője nem a cső gépben lévő részében található, hanem a cső vízcsapra csatlakoztatható végében.

A szűrőt azonban – legyen szó akár hagyományos, akár aquastopos mosogatógépről – ugyanúgy kell megtisztítani, mint az előző pontban leírt szűrőt.

Itt szerencsére nem lehet a szűrő tele ételmaradékkal, itt csak a vízben lévő, lerakódásra hajlamos anyagok okozhatnak dugulást. Tisztítsuk ki a szűrőt, és így már működni fog a gép.

Ha ezután sem jut víz a gépbe, akkor a szivattyú hibásodhatott meg, ami már egy sokkal komolyabb probléma. Ebben az esetben mindenképpen hívjunk szakembert.

mosogatógép kinyitva
Egy nyitott mosogatógép

3. Nem forognak a szórókarok

Ha a mosogatás után a tányérok és edények koszosak maradnak, annak az egyik leggyakoribb oka, hogy a mosogatógép aljában lévő szórókarok nem mozognak rendesen, így a tányérok nincsenek rendesen elmosva.

A szórókaron apró lyukak találhatók, amelyeken a nagy nyomással kiáramló víz forgatja a karokat. Ha pedig ezek a fúvókák el vannak dugulva, akkor nem forog rendesen a szórókar.

Megoldás: Ki kell tisztítani a szórókaron lévő fúvókákat.

A dugulásukat okozhatják ételmaradékok és a tányérokról lemosódott zsiradékok is, illetve a vízkő is okozhat gondot. Ezeket az apró nyílásokat egy hegyes tárggyal lehet megtisztítani. Előtte érdemes a szórókartokat levenni és így alaposan meg tudjuk tisztítani.

4. A mosogatógép nem melegíti a vizet

Ha a mosogatás után a nyírosabb edényeket és tányérokat koszosnak találjuk, annak igen gyakori oka lehet, hogy a mosogatógép nem melegíti fel kellően a vizet. Gyakran előfordulhat, hogy a poharak és az evőeszközök tiszták lesznek, mivel azokat a hidegebb vízzel is tisztára tudja mosni a gép.

FONTOS!

Ha azonban a komolyabb szennyeződések nem tűnnek el, akkor minden bizonnyal a vízmelegítéssel van probléma.

Megoldás: Mindenképpen szerelő segítségét kell kérni.

Ebben az esetben vagy a hőfokszabályozóval van a baj, vagy pedig a fűtőtest hibásodott meg. Ezeknek a hibáknak a javítása pedig minden esetben szakértelmet kíván.

mosogatógép szerelés
Mosogatógép szerelése

5. A mosogatógép nincs jól beállítva

A nem megfelelően beállított vagy működtetett mosogatógép is okozhat problémát. Előfordulhat, hogy az újonnan megvásárolt mosogatógép nem működik jól, mert az alapbeállítások hibásak. Az is előfordul azonban, hogy a lakóhelyünkön elérhető víz minőségéhez kell kalibrálni a gépet.

Megoldás: Használati útmutató elolvasása

A használati útmutatóból kiolvasható minden olyan beállítás, ami alapján be tudjuk állítani a számunkra megfelelő programokat. A mosogatószer adagolása például egy ilyen dolog lehet, hiszen a különféle mosogatószerek másképp viselkednek, így egyes típusoknál akár extra öblítésre is szükség lehet.

Ahogy legtöbb háztartási gépnél, úgy a mosogatógép esetében is rendkívül fontos a prevenció és a rendszeres tisztántartás.

mosogatógép beállítása
Mosogatógép beállítása

De milyen dolgokat kell kerülni?

Fejezet 2.
Ha a mosogatógép hibákat el akarjuk kerülni

Alapvetően pár egyszerű szabály és tipp betartásával a legtöbb említett problémát el tudjuk kerülni. Nézzük hát, milyen dolgokra kell odafigyelni a mosogatógép hibák elkerülése érdekében.
  • Az ételmaradékot a kukába dobjuk. Törekedni kell arra, hogy minél kevesebb maradék legyen a mosogatógépben lévő tányérokon és edényeken. Érdemes lehet a nagyon zsíros edényeket előmosogatni.
  • A tányérok alján lévő papírcetlik könnyen okozhatnak dugulást a szűrőkben, így ezeket érdemes leszedni a megvásárlás után. Erre tisztítószeres víz tökéletesen megfelel.
  • Megfelelően kell a mosogatnivalót bepakolni a gépbe, hiszen ha túl sok kerül bele, az a tányéroknak sem tesz jót, de a gépben is komoly károkat tud okozni. Az előírásoknak megfelelően, a tárgyak között rést hagyva kell bepakolni lehetőleg úgy, hogy a nagyobb dolgok ne fedjék el a kisebbeket.
  • Az állatok (kutyák vagy macskák) etetőtáljait nem ajánlott mosogatógépben tisztítani. Az állatok etetőtálján számos olyan kórokozó megtalálható (pl. szalmonella) amely komoly problémát okozhat, és a mosogatóvíz nem pusztítja el őket. Ha pedig együtt mosogatjuk a saját tányérjainkkal, akkor azokra is átkerülhetnek ezek veszélyes baktériumok és gombák.
mosogatógép bepakolása
A helyes bepakolás rendkívül fontos
Fejezet 3.
A mosogatógép hibák javítását ki végezheti?

Bár a cikkben bemutatott problémák egy része akár otthon, általunk is elvégezhető, vannak azonban olyan meghibásodások is, amelyeket mindenképpen szakemberre kell bízni, ugyanis egyrészt veszélyesek lehetnek, másrészt pedig szakértelem és gyakorlat szükséges a javításhoz.

Ha a víz nem melegszik például rendesen, akkor nagy valószínűséggel a mosogatógép fűtőtestével van probléma. Ha arra utaló jelet észlelünk, ami elektronikai vagy hasonló problémára utal, abban az esetben fontos, hogy ne szedjük szét a gépet, hiszen akár még több kárt okozhatunk benne.

Akadnak kifejezetten a háztartási gépek javítására szakosodott szakemberek. A mosogatógép szereléséhez érdemes egy ilyen szerelőt keresni.

Ha pedig az otthoni vízvezetékkel akad problémája, vagy egy teljesen új vízvezeték kiépítésére vagy felújításáról van szó, abban mi is segíteni tudunk, keressen minket bizalommal.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.