padlófűtés
Hogyan működik a padlófűtés?
A padlófűtés az ingatlanok fűtésének egy korszerű és rendkívül előnyös módja. Számos előnnyel rendelkezik a többi fűtési technológiával szemben. De pontosan milyen típusai vannak? Hogyan működik a padlófűtés?
  • A padlófűtés előnyei és hátrányai
  • Vizes padlófűtés
  • Elektromos padlófűtés
  • Milyen padlófűtést válasszunk?

Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, milyen megoldásai vannak a lakás fűtésének a padló irányából. Ismertetjük a padlófűtés minden előnyét és hátrányát, illetve a padlófűtés különböző típusait is megvizsgáljuk.. Ha ön a közeljövőben szeretne padlófűtésre váltani, akkor ebben a cikkben minden hasznos információt megtalál.

Fejezet 1.
Hogyan működik a padlófűtés?

A padlófűtés lényegében a burkolat alatt elhelyezett fűtőtest, mely víz, vagy elektromos áram segítségével melegíti a helyiséget.

A burkolat alatt közvetlenül futó fűtőszálak így magát a burkolatot, és ezen keresztül a rajta közlekedők lábát melegíti. Emiatt tehát nincs szükség a helyiség levegőjének a felfűtésére, ami egyrészt költséghatékony, illetve egészségesebb is más fűtési rendszereknél. Erről azonban majd később részletesen szó lesz.

A padlófűtés tehát úgy van kialakítva, hogy a fűteni kívánt helyiségek burkolata alá van lefektetve a fűtőszál, így az egész helyiségben egyenletes lesz a hőmérséklet. Ráadásul az egyes helyiségek hőmérséklete külön is állítható, így igen jól lehet spórolni vele, illetve teljesen a lakók igényeihez lehet alakítani a hőmérsékletet.

padlófűtés a burkolat alatt
Padlófűtés a burkolat alatt

Most pedig nézzük, pontosan milyen előnyei és hátrányai vannak a padlófűtésnek.

Fejezet 2.
A padlófűtés előnyei és hátrányai

A padlófűtésnek vannak jó és rossz tulajdonságai. Ebben a fejezetben ezeket fogjuk bemutatni.

Természetesen semmi nem tökéletes. Így részletesen bemutatjuk a padlófűtés minden előnyét, de a hátrányairól is szó lesz, hiszen a legjobb döntés meghozatalához minél több alapos információ szükséges.

1. A padlófűtés előnyei:

  • Nagy felületen, egyenletesen fűti fel a helyiséget: Így a szoba minden pontján ugyanolyan meleget fogunk érezni, ami más fűtésekkel kapcsolatban nem mindig mondható el
  • Költséghatékony: A padlófűtések sokkal alacsonyabb hőmérsékleten működnek, így lényegesen kevesebbet is fogyasztanak, mint például egy gázkonvektor vagy egy radiátoros fűtés.
  • Nem mozgatja a port: Asztmásoknak és léguti betegeknek roppant fontos szempont lehet, hogy a padlófűrés nem cirkuláltatja a port a levegőben, hanem sugárzó módon melegíti a levegőt. Így egészségesebb, tisztább levegőt tudunk beszívni.
  • Egyszerű szerelés: Akár laminált padló, akár parketta esetén könnyen telepíthető, és a meghibásodások is sokkal ritkábbak.
  • Nem foglal helyet a lakásban: Mivel a padló alatt helyezkedik el, nem kell a lakás vagy ház berendezésénél azzal foglalkozni, hogy a fűtési rendszer miatt hogyan legyenek elrendezve a bútorok. A fűtőtestek akár több négyzetméternyi helyet is elfoglalhatnak. A padlófűtésnél nincs is esztétikusabb, hiszen egyáltalán nem látszik, így nem befolyásolja a lakás berendezését.

2. A padlófűtés hátrányai:

  • A padló szintje megemelkedik: Ez – bár alapos tervezés esetén nem okozhat gondot – tud kellemetlen lenni, ha például a padlófűtés utólag kerül beépítésre. A padló szintje ugyanis minimálisan megemelkedik, ami akadályozhatja az ajtók szabad mozgását.
  • A javítás vagy csere nagy munka: Mivel a padlófűtés a burkolat alatt helyezkedik el, javítás vagy felújítás esetén sajnos a parketta vagy a laminált padló felszedésre kerül. Ez rengeteg többletmunkát jelent, és a padlófűtéssel foglalkozó szakemberek nem mindig foglalkoznak burkolással, így erről külön kell a lakás tulajának gondoskodni.
padlófűtés
Padlófűtés beszerelése

Most pedig a nézzük meg milyen típusai vannak a padlófűtésnek.

Fejezet 3.
Vizes padlófűtés

A vizes padlófűtés lényegében hasonlóan működik mint egy a radiátor. A felmelegített víz kering egy csőrendszerben, és így történik a fűtés. Itt azonban ez a csőrendszer a burkolat alatt fut.

Alapvetően egy vizes padlófűtés esetében a rendszer a következőkből áll:

  • egy vízmelegítő rendszer (lehet bojler vagy kondenzációs kazán)
  • csövek, amelyekben a víz áramlik
  • egy szivattyú, ami a víz keringtetését végzi
  • víz, amit a bojler felmelegít a szivattyú pedig mozgat a csövekben
FONTOS!

A víz hőmérséklete azonban a vizes padlófűtés esetében jóval alacsonyabb, mint a radiátorral való fűtés esetén.

A padlófűtéseknél ugyanis a hő leadása közvetlen, ráadásul a burkolást olyan anyagokkal szokták végezni (padlócsempe, laminált parketta és különféle speciális szőnyegek) amelyek jól vezetik a hőt.

A vizes padlófűtésnél ez a hőmérséklet 30°C körüli érték. Ennél nagyobb meleg nem szükséges, hiszen mivel közvetlenül a felmelegített padlóval érintkezünk, így a magasabb hőmérséklet akár kellemetlen is lenne. Fürdőszobákban szoktak ennél akár pár fokkal magasabb hőmérsékletet beállítani, hiszen így a vizes padló szárítására is megfelelő lehet egy padlófűtés.

vizes padlófűtés
Vizes padlófűtés beszerelése

Ezek a típusú padlófűtések már régebb óta jelen vannak, így nem tekinthetőek a legkorszerűbb megoldásoknak. Bár a konvektoroknál és a radiátoroknál még ezek is hatékonyabbak és gazdaságosabbak.

A vizes padlófűtések esetében előfordulhatnak meghibásodások. Szükség lehet például az elhasználódott csövek cseréjére, de a rendszert működtető bojler vagy szivattyú is meg tud hibásodni, amelynek javítása többlet költségekkel járhat. Ez azonban egyéb fűtési rendszerek esetén is fennáll, így nem nevezhető kifejezetten nagy hátránynak.

A korábban említett nehézségek miatt (a burkolatot fel kell szedni majd újra lerakni javítás vagy csere után) ma már egyre nagyobb számban jelennek meg az elektromos rendszerek, amelyek sok tekintetben még jobbak, mint a vizes padlófűtés.

Fejezet 4.
Elektromos padlófűtés

Az elektromos padlófűtés esetén nem csövek, hanem fűtőszálak végzik a melegítést, melyeket elektromos árammal lehet működtetni. Itt lényegesen kevesebb részből áll a rendszer, így egyszerűbb a működése, ami kevesebb meghibásodással jár.

A vizes megoldással ellentétben itt nincsenek csövek illetve fűtőtest, így ezeknek a javításával vagy cseréjével sem kell foglalkozni.

Az elektromos padlófűtés esetében is több különböző megoldás létezik. Van, ahol fűtőkábelekkel történik a fűtés, de a legelterjedtebb mód az, amikro a burkoalt alá fűtőszőnyegeket fektetnek le.

Meghibásodás tekintetében is az elektromos padlófűtés a legjobb megoldás, hiszen jelentősen kevesebb az alkatrész mint a vizes megoldás esetén, így a meghibásodásokra is jóval kisebb az esély. Ha azonban történik is valami baj, a nem működő fűtőszőnyeg kicserélésével egyszerűen megoldható a probléma.

És mennyi lesz az áramszámla elektromos padlófűtés esetén?

Energiatakarékosnak is nevezhető az elektromos padlófűtés, hiszen az alacsony fűtési hőmérséklet miatt valójában nem fogyaszt sok áramot. Szokás azzal érvelni, hogy az áram drágább, mint például a gáz, ami igaz is.

elektromos padlófűtés
Elektromos padlófűtés

A vizes rendszereknél azonban vannak olyan költségek, amelyek az elektromos padlófűtés esetén nincsenek jelen, így lényegében gazdaságosabb befektetésnek bizonyul. Alapvetően tehát kijelenthető, hogy az elektromos padlófűtés még a vizes rendszereknél is egy modernebb és a költségek tekintetében is jobb megoldást kínál a lakás fűtésére.

Fejezet 5.
Milyen padlófűtést válasszunk?

Azt, hogy milyen padlófűtés mellett döntünk, érdemes alaposan megfontolni, hiszen általában magasabb összegű befektetésről van szó.

Alapvetően mindkét rendszer egy hosszú távú befektetés, hiszen még a vizes padlófűtés, amelynél említettük, hogy nagyobb az esélye a meghibásodásra, 10-15 évig a legtöbb esetben komolyabb probléma nélkül működhet.

Az elektromos padlófűtés azonban még ennél is hosszabb ideig, akár 30-40 évig jó szolgálatot nyújthat. Ez tehát azt jelenti, hogy mindegyik megbízható, hosszú távon működő megoldás.

FONTOS!

Fontos továbbá megemlíteni, hogy mindkét módszer csatlakoztatható megújuló energiaforrásokra is.

Ezeknek az energiaforrásoknak a használata köztudottan hosszú távon megtérülő befektetés, hiszen viszonylag magas a beszerelési költség, így évek alatt ,,hozza vissza az árát”. A padlófűtés – legyen szó vízzel vagy elektromos árammal működő modellről – viszont jó választás lehet megújulók használata esetében is.

Ha rendelkezünk megújuló energiaforrással a házban, akkor érdemes tehát ahhoz igazítottan választani a két típus között. Az elektromos padlófűtés talán napkollektor esetén kifejezetten jó választás lehet, ugyanis ezzel teljes mértékben el lehet látni azt árammal, míg a víz melegítését a napkollektor és napelemek csak részben tudják ellátni.

napkollektor
Napkollektorok a háztetőn

Ezenkívül persze az is befolyásolhatja a döntést, hogy milyen elrendezésű a ház, illetve hogy milyen ajánlatokat kapunk a padlófűtés beépítésére. A költségekben óriási különbségek lehetnek, így ezt is figyelembe kell venni.

Fejezet 6.
A fűtési rendszer rendkívül fontos

Legyen szó akár padlófűtésről, konvektoros vagy radiátoros fűtési rendszerről, a karbantartás és a megfelelő használat elengedhetetlen.

Fűtési szezon előtt minden rendszert érdemes ellenőriztetni. Különösen igaz ez gázkonvektorok esetén. A hibásan műk9ödő konvektorok ugyanis minden évben okoznak halálos kimenetelű gázmérgezéseket.

padlófűtés
Fontos, hogy mivel fűtünk

Az ilyen esetek elkerülése érdekében mindenképpen ellenőrizni kell a konvektort és a csöveket a fűtési szezon előtt.

Az is jó megoldást lehet azonban, ha komolyan elgondolkodunk egy padlófűtés beépítésén. Ezeknek a rendszereknek ugyanis nincsenek közvetlen életveszélyt okozó tulajdonságaik.

Ha szeretné egy rendkívül pontos, szakértő brigádra bízni a padlófűtés telepítését, nyugodtan keressen minket. Padlófűtés és egyéb fűtési rendszerek kiépítésével és javításával egyaránt fordulhat hozzánk, legyen szó gázról, vízről vagy akár már telepített padlófűtés javításáról vagy cseréjéről.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.