rozsdás lefolyó
Rozsdás lefolyó – Hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene?
A mosogatóban vagy a lefolyóban megjelenő rozsda azt a hatást kelti, hogy a lakás ezen része nincs rendesen karbantartva, vagy el van hanyagolva. Ezt pedig minden háziasszony szeretné elkerülni. A rozsda könnyen kialakul, eltávolítani viszont annál nehezebb.
  • Hol alakulhat ki a rozsda?
  • Mi okozhatja a rozsdát?
  • Hogyan távolítsuk el a rozsdát a lefolyóból?
  • A rozsdásodást könnyebb megelőzni mint megszüntetni

Ebben a cikkben utánajárunk, hogy milyen módszerek léteznek a lefolyóban vagy a mosogatóban megjelenő rozsda eltüntetésére. Ezenkívül pedig azt is megnézzük, hogyan lehet megelőzni, vagy lassítani a korróziós folyamatot a vízes részein.

Ha az ön lakásában is rozsdásak a lefolyók és szeretne ezen változtatni, olvassa el ezt a cikket, mert több hasznos tanácsot is adunk a témában.

Fejezet 1.
Hol alakulhat ki a rozsda?

A rozsdásodás – vagy másnéven korrózió – egy természetes kémiai folyamat, amely során a vas felületén az oxigén és víz hatására vas-oxidok és vas-hidroxidok keverékeként kialakul a rozsda. Ez az úgynevezett vasrozsda, de léteznek további rozsdafajták is, mint például a rézrozsda, melyet patinának is szokás nevezni.

Rozsda tulajdonképpen minden olyan fémen kialakulhat, amely hajlamos a korrózióra, és folyamatosan éri oxigén és víz.

De hol alakulhat ki a rozsda a háztartásban?

1. A fürdőszobai lefolyókban

A háztartásban a rozsda egyik leggyakoribb megjelenési helye a fürdőszobai lefolyókban van. Itt több helyen is, a fürdőszobai csapban illetve a fürdőkád, vagy zuhanyzó lefolyójában szokott megjelenni.

A lefolyók esetében – különösen régebbi lakásoknál – sokszor lehet rozsdafoltokkal találkozni a fürdőszobai lefolyókban.

A fürdőkádat érdemes külön kiemelni, hiszen itt van még egy módja a rozsda kialakulásának, ami még a lefolyónál is kellemetlenebb tud lenni.

A régebbi fürdőkádak többsége zománcozott lemezekből készült. Ez a zománcréteg azonban az évek alatt megkophat, alatta pedig megjelenhet foltokban a fém. Fürdés során persze ez folyamatosan érintkezik a vízzel, így egy idő után elkezd kialakulni a rozsda a fürdőkád lekopott részein.

fürdőszobai rozsdás lefolyó
Rozsdás lefolyó a fürdőkádban

2. A konyhai mosogató lefolyójában

Természetesen ahogy a fürdőszobai csapban, úgy a konyhai csap lefolyójában is igen gyakran üti fel a fejét a rozsda. 

A napi többszöri mosogatás megfelelő nedvességet biztosít a rozsda kialakulásához. Az újabb mosogatók ma már rozsdamentes acélból készülnek, amelyeknél nem, vagy csak jóval később jelentkezik a korrózió. 

A régi vas lefolyók esetében azonban igen hamar megjelenik a rozsda.

3. Kerti csapoknál és lefolyóknál is könnyen kialakulhat a rozsda

A rozsda természetesen nem csak a lakáson vagy házon belül okoz gondot, hanem a házon kívüli csapoknál is megjelenhet.

A kerti csapoknál és az alattuk található lefolyóknál is igen gyakran megjelenik a rozsda. Bár ezek igénytelenebb helyek, mint például egy konyha vagy egy fürdőszoba, a rozsdásodás sehol sem tekinthető esztétikusnak, így ezzel is megéri foglalkozni. Ha komoly a rozsdásodás mértéke, akkor kezdeni kell vele valamit.

rozsdás csap a kertben
Rozsdás kerti csap
Fejezet 2.
Mi okozhatja a rozsdát?

A rozsda kialakulása több tényezőtől is függ. Sőt az is lehetséges, hogy mindegyik lehetőség jelen van a háztartásban, így mindegyikre kell megoldást találni.

1. Régi vízvezetékek és vízrendszer

Az otthoni vízvezeték állapota komolyan befolyásolhatja a korábban említett részek rozsdásodásának mértékét.

A régi vízrendszerek még vasból készült csövekből állnak, amelyek értelemszerűen rozsdásodnak, hiszen bennük folyamatosan víz van.

A csövek mellett a vízrendszer egyéb részei is korrodálódhatnak, mint például a vízmelegítő vagy a csöveken található csapok és egyéb szerelvények.  

Az ezekben kialakuló rozsdaszemcsék aztán bejutnak a vízrendszerbe, amely egyrészt a lefolyók és a csaptelepek rozsdásodásához vezet, de ami még fontosabb, hogy az emberi szervezetbe is bejuthat. Ennek pedig komoly egészségkárosító hatása lehet.

A régi, rozsdás vízcsöveket minél előbb ki kell cserélni, hiszen a korábban említett problémák mellett a csőtörés esélye is növekszik, hiszen a rozsdás csöveknek kisebb az ellenállóképessége, így fagy vagy egyéb mechanikai behatás miatt könnyebben sérülhetnek.

rozsdás vízvezeték
Rozsdás vízvezeték

2. A víz is okozhat rozsdát

A víz minősége szintén befolyásolhatja a rozsdásodás mértékét. 

Bár a vas elengedhetetlen az emberi szervezet számára, a kellő mennyiség tökéletesen bevihető a húsokban és a növényekben (zöldségek és gyümölcsök) található vas mennyiséggel. 

Az ivóvíz is tartalmaz azonban vasat, amelynek magas koncentrációja veszélyes is lehet. Magyarországon is különböző minősítésű ivóvizek vannak, melyet ezen a térképen lehet ellenőrizni. 

FONTOS!

A csere során beépített új alkatrészek (tartály, cső, szifon, stb.) bármelyike lehet hibás, így mindenképp el kell végezni a nyomáspróbát felújítás esetén is.

A sikeres nyomáspróba minden esetben feltétel az új épület átadásának.

A víz minőségét a lakosság igazából nem tudja befolyásolni, de vásárolni lehet különféle vízszűrő berendezéseket, amelyekkel javítható a lakásba bejutó ivóvíz minősége.

vas a vízben
A víz is tartalmaz vasat
Fejezet 3.
Hogyan távolítsuk el a rozsdát a lefolyóból?

A lefolyókban kialakult rozsda eltávolításának számos módja van. Ezek egy része tapasztalatokra épülő házi praktika, amelyek során természetes anyagokkal lehet eltávolítani a rozsdát. A komolyabb rozsdásodás esetén azonban már erősebb anyagok és eszközök használatára is szükség lehet.

1. Citromlé vagy ecet és sós víz keveréke

Az egyik legáltalánosabb házi praktika a rozsda eltávolítására az, ha létrehozunk egy citromléből vagy 10%-os ecetből illetve sóból készült keveréket. Arra mindenképpen figyelni kell, hogy jól elkeverjük a sót, hiszen ha nem oldódik fel, akkor a sókristályokkal összekarcolhatjuk a megtisztítandó felületet.

1 dl citromlébe vagy ecetbe keverjünk bele másfél teáskanál sót. Miután feloldódott a folyadékban a só, egy rongyot mártsunk bele a keverékbe, majd a kád rozsdás részét dörzsöljük hosszan. Fogkefét is lehet használni.

Miután a felület alaposan át lett dörzsölve, legalább 5 percig hagyni kell hatni a sós keveréket. Ezután többször is meg lehet ismételni a folyamatot, egészen addig amíg sikeresen fel nem oldódik az összes rozsda. 

2. Rozsdaeltávolítás habkő segítségével

A habkő a porcelánon kialakuló rozsda esetén lehet kifejezetten jó választás, tehát a fürdőkádon megjelenő rozsdát ezzel ajánlott eltávolítani.

Használat előtt természetesen be kell nedvesíteni a habkövet, hiszen amikor a habkő elkezd pasztásodni, akkor kezdi el igazán kifejteni a hatását. Alaposan át kell dörzsölni a rozsdás felületet, akár többször egymás után is megismételhető az egész. A végén vízzel le kell öblíteni a megtisztított felületet.

A habkő egyébként nem csak a rozsdafoltok ellen hatásos, hanem zsírfoltok és egyéb lerakódások eltávolítására is alkalmas. 

Bár lefolyók esetében kissé nehezebb a habkő használata, a nagyobb fém felületeken és a fürdőkádak zománcán megjelenő rozsdák eltávolítására kiválóan használható.

Habkő
A habkő hatásos rozsda ellen

3. Súrolólap vagy fém dörzsi

A háztartási boltokban kapható súrolólapok és a mosogatásnál sokszor használt fém dörzsi is kifejezetten jól használható a rozsdás lefolyó és a csaptelep tisztítására. 

Ezek még a habkőnél is erősebb eszközök, bár főleg a fém dörzsivel óvatosan kell bánni, hiszen könnyen össze lehet vele karcolni a zománcot vagy porcelánt.

A rozsda eltávolítására azonban kitűnően használhatóak, lényegében a legjobb, vegyszer nélküli módszernek tekinthetők.

Ha azonban az említett megoldások közül egyik sem hozza az általunk elvárt eredményt, akkor már csak egy út maradt a rozsda eltávolítására.

4. Rozsdaoldó vegyszerek

Bár a vegyszerek használatát a legtöbb esetben próbáljuk elkerülni, vannak olyan helyzetek, amikor nem marad más megoldás. Akárcsak a komolyabb dugulásoknál – amikor a dugulást erős vegyszerrel kell orvosolni –, a lefolyóknál a rozsda eltávolítására is van lehetőség különféle vegyszerek alkalmazására. 

FONTOS!

Fontos, hogy ezek a szerek általában veszélyesek, így fokozottan figyelni kell arra, hogy kisgyermekek elől jól el legyen zárva.

A különféle rozsdaoldó szereket a rozsdás felületre kell juttatni és ott eldörzsölni, vagy akár egy rongyra is lehet adagolni és azzal felvinni a rozsdás felületre. Mindkét esetben át kell dörzsölni a rozsdás felületet. 

A különféle rozsdaoldó készítmények egyik nagy előnye, hogy bizonyos mértékű védelmet is nyújtanak a további rozsdásodás ellen, így ezeket használva ugyanolyan körülmények között később jelenik meg újra a rozsda. Ez sokak számára nagy előny, ami miatt szívesen választják ezeket a készítményeket.

vegyszerek
Vegyszerekkel a rozsdás lefolyó ellen
Fejezet 4.
A rozsdásodást könnyebb megelőzni, mint megszüntetni

A komolyabb rozsdásodások kialakulása megelőzhető egy kis odafigyeléssel. Ez a kis befektetett energia azonban jócskán megtérül, hiszen a lefolyók és az egyéb rozsdásodásra hajlamos felületek rendszeres tisztítása és ellenőrzése évekkel vagy akár évtizedekkel hosszabbíthatja meg az adott bútor vagy szerelvény élettartamát.

A lefolyók rendszeres tisztítása és a lehető leghosszabb ideig való szárazon tartása sokat segíthet. Bár egy mosogatót igen nehéz szárazon tartani, de például mosogatás után szárazra lehet törölni egy papírtörlővel a mosogatót, így kevesebb ideig marad vizes.

Az is sokat jelenthet, ha a legapróbb rozsdafoltokat azonnal eltávolítjuk, így nem fog nagyobb felületen kialakulni komolyabb rozsda, amelynek az eltávolítása sokkal nagyobb feladat.

Ha azonban nem akarunk időt és energiát fordítani arra, hogy ezeket a tanácsokat megfogadjuk, akkor érdemes a lefolyókat rozsdamentes acél lefolyókra cserélni az egész házban. A rozsdamentes ötvözetek sokkal időtállóbbak, így ellenállnak a fémeknél természetes, de a háztartásban sok gondot okozó rozsdásodásnak.

Fejezet 5.
A vízrendszer rozsdás csöveinek cseréjét bízza profi szakemberekre

A vízvezetékek cseréjéhez hozzáértés és rutin szükséges.

A vízrendszer csöveinek cseréje egy összetett és nagy szakértelmet igénylő munka, amelyet mindenképpen szakembernek kell elvégezni.

Ha a vízvezeték rendszer hibásan van összerakva, akkor nem fogja kibírni a nyomáspróbát, és azonnal összeomolhat, vagy csőtörések keletkezhetnek, amely következtében komoly anyagi károk alakulhatnak ki.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.