Szennyvíz csatorna készítés házilag
A csatornarendszer kiépítése, főként a szakszerű bekötése égető lehet egy-egy építkezés vagy lakásbővítés alkalmával. Sokan pedig bátran, akár szakember segítsége nélkül is belevágnak a feladatba. Hogy ne kelljen feltúrni újra az egész udvart és ne árassza el a víz a lakást, cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a témában.
  • Mi történhet ha egyedül vágunk bele a csatornakiépítésbe?
  • A munkálatok előkészítése
  • Milyen csövet válasszunk?
  • Hogyan oldjuk meg az iránytöréseket?
  • Nyomás és folyás próba

A cikkben leírtak pontos betartásával ugyan elvégezhető sikeresen ez a művelet, de ha nem vagyunk biztosak abban, hogy képesek vagyunk rá, akkor mindenképpen érdemes szakemberre bízni a szennyvíz elvezetését.

Fejezet 1.
Mi történhet, ha egyedül vágunk bele a szennyvíz csatorna építésébe?

A vonatkozó jogszabályok értelmében a házi szennyvízvezeték kiépítése vagy kiépíttetése a tulajdonos feladata.

A közcsatornára való rákötése azonban már csak az üzemeltető, azaz az adott vízmű jelenlétében történhet meg. 

Új szennyvízrákötés megvalósításának pontos lépéseit és a szükséges információkat pedig a Fővárosi Vízművek oldalán részletesen is megtalálhatjuk.

vízcső szerelése
a kép forrása: https://decorexpro.com/

Sajnos hosszú távon komoly bosszúságot okozhat és jelentős pénzt és időt is kidobhatunk az ablakon, ha egy szakszerűtlenül kivitelezett szennyvízcsatorna a későbbiekben javításra szorul. 

FONTOS!

Egy rossz bekötésnek köszöhetően, akár az egész házat eláraszthatja a víz, de előfordulhat, hogy a keletkező kellemetlen bűzzel kell együtt élnünk.

Ha rossz dőlésszögben kerül a csatornacső lefektetésre, a szennyvíz sajnos nem fog tudni elfolyni megfelelően, így hosszabb távon, nagy valószínűséggel, egy komolyabb dugulással is szembe kell néznünk. 

Egy rossz csőillesztés esetén pedig nem lesz megfelelő a vízzáróság, ami könnyedén szivárgást okozhat. Ennek következtében pedig nemcsak a talaj, de az egész lakóház is megsüllyedhet.

Természetesen nem szeretnénk senkit sem elriasztani, azonban nem árt a munkálatok megkezdése előtt megfontolni a szakember bevonását, ha nincsen kellő tapasztalatunk a témában. 

Hogy ne kelljen kétszer dolgoznia és elkerülje a későbbi dugulásokat, ismerjük meg alább a munkafolyamat legfontosabb pontjait!

Fejezet 2.
A szennyvízcső lejtése

A szennyvízcső lejtése egyik legfontosabb szempont, ha a csatornarendszer kiépítésre adjuk a fejünket.

Hogy miért?

Egyrészt a rendszernek van egy saját megtisztulási folyamata, ami azt jelenti, hogy a garvitáció hatására a víz a rendszerből kimossa a kommunális hulladékot.

Könnyen belátható, hogy egy vízszintes kiépítés esetén nem csak a víz, hanem a szilárd elemek is megállnak. De, ha a jó szándéktól vezérelve, minél nagyobb lejtést adunk a csöveknek, szintén dugulással nézhetünk szembe.

Ekkor a víz ugyanis csak átrohan a rendszeren és nem mossa ki a szilárd hulladékot, ezek folyamatosan lerakódnak és csak idő kérdése, hogy mikor következik be a dugulás. Ezen felül pedig a kellemetlen szagokkal is számolnunk kell.

A fenti problémákat pedig mihamarabbi bontással és újraépítéssel tudjuk csak orvosolni.

az udvar felásása
a kép forrása: https://www.sgn.co.uk/

De akkor mennyi is annyi?

Sajnos több tévhit is kering a lejtés pontos értékeivel kapcsolatban. De mi mindenképpen ragaszkodjuk a Magyar Nemzeti Szabványok jegyzékéhez!

A szennyvízcső lejtése 0,003% és 0,005% közötti értékre kell, hogy essen, ami azt jelenti, hogy például egy 10 méteres csatorna szakaszon belül a lejtés nem lesz nagyobb mint 5 centiméter, sem kisebb, mint 3 centiméter.

Fejezet 3.
A munkálatok előkészítése

A következő fontos lépés a munkálatok megkezdése előtt a talaj megfelelő előkészítése.

Ez azt jelenti, hogy szintezni kell és megfelelően kitömöríteni a talajt, hogy a későbbiekben véletlenül se változzon meg a szennyvízcső lejtése.

A szakemberek általában egy kis homokágyat készítenek és azt szintezik be. Ha a szintezéshez egyéb aláépítményeket is szeretnénk használni, mindenképpen ügyeljünk arra, hogy a csöveket puha felületre fektessük le.

vízcső építése
a kép forrása: https://www.freepik.com/

A szennyvízcső végső temetését és tömörítését pedig érdemes minden esetben a próbák után elvégezni, hogy ne kelljen megküzedenünk a frissen döngölt földdel és ne dolgozzunk kétszer.

FONTOS!

De még mielőtt ezek megtörténnek, fontos, hogy a megfelelő mélységet is meghatározzuk, ugyanis a fagyhatárpont alatt szükséges lefektetni a csöveket. Hazánkban ez átlagosan minimum 80-90 centiméter vagy ez alatti érték kell hogy legyen.

Még egy fontos szempont, hogy a csatorna és az egyéb közművek egymástól mért vízszintes védőtávolságát is minden esetben be kell tartani.
Azaz a szennyvízcsatornát

  • az ivóvízvezetéktől legalább 1,5 
  • az ekektromos kábeltől legalább 1,0 m
  • a telefonkábeltől legalább 1,0 m
  • a gázveteéktől pedig legalább 1,0 m távolságban kell lefektetni
Fejezet 4.
Milyen csövet válasszunk?

Általánosságban elmondható, hogy a leggyakoribb cső választás a KG PVC, mivel nagyobb az ellenálló képessége az időjárási viszontagságokkal, valamint a vegyszerekkel szemben.

A vastagság szempontjából pedig a szakemberek az 110 mm – 200 mm közötti átmérőt ajánlják. 

vízvezeték kiömlése
a kép forrása: https://www.pipeforce.ie/

Ezek a csövek tokos csövek, azaz az egyik végük csatlakozik a másikhoz. Hogy könnyedén és pontosan tudjuk illeszteni őket, érdemes valamilyen síkosító anyagot használni. Jó választás lehet ebben az esteben a gyári kenőzsír.

A csövek illesztésénél talán az egyik legfontosabb, hogy a tokokat ütközésig kell tolni minden esetben, tehát nem maradhat a két cső között hézag. 

Fejezet 5.
Hogyan oldjuk meg az iránytöréseket?

A szennyvízcsövek tervezése és kivitelezése során fontos, hogy lágy ívekben gondolkodjunk, ha irányváltoztatásról, kanyarodásról van szó. 

Lehetőség szerint kerüljük a 90 fokos szögeket és az ilyen esetekben inkább oldjuk meg 2 db 45 fokos szögből az adott kanyarodást. Ezekre a szakaszokra ajánlott a tisztítóidomok szerelése is.

A tisztítóidomokkal kapcsolatban egy jó tipp a szakemberektől, hogy érdemes a határtelektől 1 méterre is beépíteni, mivel ha bármilyen probléma vagy dugulás lép fel, a közműszolgáltató már ettől a ponttól elvégzi a tisztítást a hálózatban.

Mit tehetünk az elkerülhetetlen akadályok esetén?

Ha a csövek lejtése valamilyen kikerülhetelen vagy speciális akadályba ütközik, használjunk átfordító aknákat, hogy átíveljük a szintkülönbséget. Ügyeljünk azonban arra, hogy a lejtéssel kapcsolatos szabványértkektől ebben az esetben se térjünk el, mivel így szintén dugulást idézhetünk elő.

Fejezet 6.
A szennyvíz visszacsapó szelepek 

Sokan sajnos csak akkor találkoznak ezzel az elemmel, ha már bekövetkezett a baj, vagy ha kiderül, hogy hiányzik.

De mi is ez pontontosan?

Ha hirtelen sok eső zúdul le, sajnos az utcai csatornák képtelenek elvezetni azt, de előfordulhat, hogy egy dugulás következtében alakul ki hasonló helyzet. Ezekben az esetekben a mélyebben fekvő helyiségeket, például az alagsort vagy a pincét eláraszthatja a víz. De nem csak itt keres magának utat, akár a szennyvízzel keverve a rendszeren keresztül a lakásba is visszaáramolhat.

eldugult fürdőkád
a kép forrása:https://www.mrrooter.com/

Utóbbi helyzet jellemzően a padlóösszefolyóknál jellemző, de akár a WC vagy a zuhany lefolyója esetében is felléphet, ha nagy a nyomás.

A szennyvíz visszacsapó szelepek szerepe pedig nem más, minthogy a fentebbi kellemetlen helyzeteket megelőzze, azaz megakadályozza a szennyvíz visszaáramlását a lakásba, a billenő csappantyúja segítségével.

Amíg nyomás alatt van a szelep a szerkezet zárva marad, amint a külső nyomás megszűnik kinyílik és ismét használhatóvá válik a rendszer.

Hová érdemes telepíteni a szennyvíz visszacsapó szelepeket?

A visszacsapó szelepet beszerelhetjük az udvari aknába, vagy akár a lakótér vizes blokkjába is. 

Működése teljesen automatikus, de érdemes időközönként karban tartani, amiben egy szakember nagy segítségünkre lehet, mivel ő ismeri a szerkezet kritikus pontjait is. 

Fejezet 7.
Nyomás és folyás próba

Ahogyan korábban írtuk, még mielőtt a csöveket betementnénk valamint a sarkokat homokágyaznánk, érdemes nyomás a folyás próbát tartani. 

Ezt egyszerűen elvégezhetjük, ha a szennyvízcső rendszer egyik végébe egy slagot illesztünk, majd megnyitjuk a vizet és figyeljük, hogy nem ázik-e valahol a föld.

Ezt követően érdemes egy eséses tesztelést is végezni, amihez egy vödör vízre és például egy papírzsebkendőre lesz szükségünk. Bedobjuk a zsebkendőt a csőbe majd ráöntjük a vizet.

Ha jól dolgoztunk, a zsebkendőt szépen elviszi a vízáram, valamint ezt követően a víz is eltűnik minden sarokból. Tehát nem áll meg sehol, nem keletkezik tócsa.

Ha pedig minden jól működik, jöhet a szennyvízcsatorna betemetése és a tömörítés.

Fejezet 7.
A szennyvízcsatorna dugulásának további okai

Ha pontosan betartottuk a fentieket, és ügyeltünk a csövek lejtésére, a megfelelő méretekre és az iránytörésekre is, még ebben az esetben is előfordulhatnak sajnos dugulások a rendszerben

.

Mire figyeljünk a külső csatornák esetében?

A hosszú évtizedek és a használat során a csövek toldása és maguk a csövek is repedezetté válhatnak. A fák gyökereinek pedig kiváló vízforrása lehet ilyen esetben egy-egy szivárgás, amihez szeretnének is hozzáférni, így nem ritka, hogy a gyökérzet körbeöleli, egyes esekben össze is roppanthatja a csöveket.

A külső csatornákat ezenfelül még a száraz levelek vagy gallyak is veszélyeztethetik, mivel ezek a csatornába kerülve komoly dugulást okozhatnak. Egy-egy nagyobb esőzés alkalmával is bemoshatja a víz sajnos a homokot vagy a földet, így érdemes olyan átereszeket vagy zsilipeket beépítenünk a rendszerbe, amelyek ezt megakadályozhatják.

Dugulás a lakáson belül

Természetesen fontos, hogy figyeljünk a megfelelő és rendeltetésszerű WC és mosogató használatra is, azaz ne kerüljön a lefolyóba nagyobb tárgy vagy zsíros víz, ételmaradék, mert ezek mind könnyedén duguláshoz vezethetnek.

Ha pedig a kellő óvatosság mellet is megtörtént a baj, hívjon bennünket, hiszen sok esetben már pár óra alatt is bekerülhet a szennyvíz a lakásba.
Ne késlekedjen, kollégáink 0-24 rendelkezésére állnak, hogy mielőbb megtörténjen a duguláselhárítás.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.