Vízcsepp propeller formában.
Hogyan működik és mire kell figyelni a vízlágyító bekötése közben?
Pöttyös üvegpoharak, vízköves háztartási gépek és durva tapintású ruhák? Mind küzdünk ezekkel, mert Magyarország nagy részén kemény a víz. A jó hír, hogy könnyedén tehetünk ellene egy vízlágyító berendezéssel. Cikkünkben körbejárjuk mire érdemes figyelni a bekötéskor és hogyan is működnek ezek a szerkezetek.
  • Milyen problémákat okoz a kemény víz?
  • Vízlágyító: hogyan működik, miért jó?
  • A vízlágyító berendezések típusai
  • A vízlágyító berendezések beszerelése
Fejezet 1.
Milyen problémákat okoz a kemény víz?
A víz hazánkban is, régióktól függően, eltérő ásványianyag tartalommal bír. Így a keménységéért felelős kalcium és magnézium is más-más koncentrációban van jelen.

Általánosságban elmondható, hogy Magyarországon a vizek többnyire magas oldott kalcium és magnézium szinttel bírnak.

Mi is az a vízkő? 

Ezek az oldott fémsók a vízből kiválva, vízkövet képeznek és a háztartásokban hosszú távon sajnos több gondot és költséges problémákat is okozhatnak. Ha az alábbiakkal nap, mint nap szembesülünk, szinte biztosra vehető, hogy kemény vízzel állunk szemben és a vízkövesedés is megkeseríti a mindennapjainkat.

Üvegre kicsapódó pára miatti vízcseppek folynak lefelé.

A kemény víz leggyakoribb jelei

Az alábbi jelekből egyértelmű lehet, hogy kemény a víz:

  • gyorsan vízkövesedik a mosógép fűtőszála;
  • vízkőlerakódásokkal találkozunk a vízforralóban, a kávéfőzőben;
  • bőrünket és hajunkat száraznak és durvának érezzük;
  • a poharaink foltosan száradnak;
  • a fürdőszobai csempék elvesztítik csillogásukat és bemattulnak, vízköfoltosak lesznek;
  • durva tapintásúak a ruhák mosás után, a színek gyorsan fakulnak; 
  • a háztartásban lévő csaptelepek állandóan foltosak.

Ha a fentiek mellett szeretnénk azt is pontosan megtudni, hogy az általunk használt víz mennyire kemény, a különböző szolgáltatóktól már tesztcsíkokat is vásárolhatunk, így számszerűen is szembesülhetünk a problémával.

Kemény víztől vízköves fehér zuhanyrózsa.

Ha tehát megbizonyosodtunk róla, hogy a gondot a vízkő okozza, könnyen belátható, hogy ha a keménység megszűnik, akkor – sok egyéb pozitív hatás mellett – fenti tüneteknek is búcsút inthetünk és gépeinket is megóvhatjuk a további meghibásodásoktól.

Fejezet 2.
Vízlágyító: hogyan működik, miért jó?
Léteznek házi vízlágyító praktikák, ezek viszont kevésbé hatékonyak hosszútávon. Mutatjuk, milyen tartós vízlágyító megoldások léteznek.

Számos házi praktikával felvehetjük a harcot a vízköves berendezések és felületek ellen. A víz felforralásával a keménysége is csökkenthető, de elég életszerűtlen minden takarítást vagy mosogatást forralással kezdeni.

Nem utolsó sorban ez a megoldás a háztartási gépeink helyzetén sem segít. 

Egy férfi forró vizet önt egy átlátszó kancsóból egy lábosba, amit egy nő tart.

A leghatékonyabb megoldás, és hosszú távon a legkifizetődőbb, ha beruházunk egy ioncserélő vízlágyító berendezésre és azt szakember segítségével a rákötjük a központi vízvezetékre. Így az egész lakásban élvezhetjük a lágyított víz előnyeit.

Milyen előnyei vannak a vízlágyító berendezéseknek?

A lakás fűtőtesteire, a bojler és a konyhai kisgépek fűtőszálaira lerakódó vízkő réteg könnyen elérheti akár a 2 mm-es vastagságot is, így jelentősen növelve az energiafogyasztásunkat.

Egy vízlágyító berendezés beszerelése amellett, csökkenti az energiafogyasztásunkat,  megvédi a készülékeinket a további rocsolódástól, sőt az eddig felhasznált mosó- és mosogatószer mennyiséget is felére csökkenthetjük. Így hatékonyan spórolhatunk a havi kiadásainkon és a későbbi szervízdíjakat is megtakaríthatjuk.

Vízszerelő mosógép javítása közben.
(kép forrása: yashservicespune.com)

A lágy víz számtalan jótékony tulajdonságát élvezhetjük egy-egy ilyen berendezés által. 

  • Még a nagyon kemény vizet is képesek lággyá alakítani.
  • Elbúcsúzhatunk a vízkőtől a konyhában és a fürdőszobában. Nem lesznek pöttyös felületek sem a zuhanykabinban, sem mosogató környékén vagy a poharakon.
  • A ruháink újra puhák lesznek és kevésbé gyűrődnek.
  • A különböző berendezések fűtési hatékonyságát megőrizhetjük, mivel nem rakódik le a fűtőszálakra vagy felületekre a sok vízkő. Ennek köszönhetően pedig csökkenthetjük az energia fogyasztásunkat is.
  • Bőrünk ismét selymes lesz.
  • Kevesebb mosószerre és tisztítószerre lesz szükségünk, mivel a szappan is jobban habzik a lágy vízben.

A csővezetékeket is megvédhetjük így a vízkőtől.

Összességében elmondható, hogy csak profitálhatunk egy vízlágyító berendezés beszerzésével. Ha pedig meghoztuk a döntést a vásárlás mellett, nincsen más hátra, mint megismerkedni a pontos működési mechanizmusokkal, hogy jól választhassuk ki a számunkra legmegfelelőbb gyártót és típust. 

Fejezet 3.
Hogyan működnek a vízlágyító berendezések?
Mielőbb bővebben megismerkednénk a különböző típusú vízlágyító készülékekkel, érdemes az eszközökhöz kapcsolódó alapfogalmakat áttekinteni, hogy tisztán láthassuk a működésbeli különbségeket.

A berendezések általános működéséről elmondható, hogy a teljesen automatikus lágy víz termelését és a regenerálási folyamatokat, az üzemelés során, a vezérlőfej mechanikai működése biztosítja.

Folyamatábrán bemutatva a vízlágyító berendezés működése – lépésről lépésre.
(a kép forrása: lowes.ca)

A vízlágyító működésével kapcsolatos alapfogalmak

Lágyítás

A folyamat során a felső szűrőn keresztül belép a víz egy gyantatartó oszlopba, majd a gyantarétegen áthaladva, fentről lefelé áramlik, miközben megvalósul az ioncsere. A már lágy víz pedig a központi csövön keresztül távozik a berendezésből, miután belépett az alsó szűrőn.

Visszamosás

A gyantatartó oszlopon, a visszamosás során, a víz ellenáramban halad át. Alulról felfelé haladva áramlik át tehát az ioncserélő gyantán és fellazítja a gyantatöltetet. Ilyenkor eltávolítja a felhalmozódott mechanikai szennyeződéseket a gyantából. Ez a folyadék pedig egyenesen a csatornába távozik.

Sólé felszívása (azaz a regenerálás)

A víz sólét szív fel a sóoldó tartályból, miközben keresztülhalad a beépített injektoron. Ezáltal regenerálja a gyantatöltet. A kilépő folyadék ebben az esetben is a csatornába távozik.

Lassú mosás

Ha elfogy a sóoldó tartályból a sólé, megkezdődik a lassú mosás folyamata. Ez azt jelenti, hogy a lezár a szelep, amely a sóoldó tartályban található, így az injektor nem képes levegőt szívni az oszlopba. A lassú mosás alkalmával a gyantatöltetről megtörténik a sóoldat leszorítása. 

Gyorsmosás

A folyamat alatt történik meg a regeneráló oldat nyomainak eltávolítása és ekkor állítja be az eszköz a megfelelő vízminőséget is. A víz az alsó szűrőn belép a gyantatartó oszlopba és alulról felfelé áramolva, a felső szűrőn távozik a csatornába.

A sóoldó tartály feltöltése

A víz áramlása továbbra is fentről lefelé történik, át a gyantatölteten, de a kilépő víz a sóoldó tartályba folyik. A feltöltés idővezérelt, a esetlegesen felmerülő túltöltési gondok elkerülése miatt, a sóoldó tartályba pedig egy biztonsági sószelep került beépítésre.

Vezérlés

Ez esetünkben mennyiségi vezérlést jelent. Azaz a lágyítható vízmennyiség a digitális vezérlőfejen kerül automatikus beállításra. A regenerációt pedig majd a vezérlőfej vízórája indítja el.

Fejezet 4.
A vízlágyító berendezések típusai
A jó döntés alapja, hogy ismerjük, milyen típusú vízlágyítók közül választhatunk. Íme.

Alapvetően két típust különböztethetünk meg a további működési specifikációk alapján:

  • Oszlopos vízlágyító berendezések
  • Kabinetes vízlágyító berendezések 

Az oszlopos vízlágyító felépítése

  • Oszlop gyantával feltöltve: ahol az ioncsere folyamata lezajlik
  • Vezérlőfej és elektronika: ez az egység vezérli az egész rendszert, a szerkezet lelke
  • Bypass egység
  • Sófelszívó egység és a sóoldó tartály külön helyezkedik el:  itt megy végbe a gyanta regeneráláshoz szükséges só és feloldása és tárolása is
Kék oszlopos vízlágyító fehér háttér előtt.
(kép forrása:.fountainsofteners.co.uk)

Kabinetes vízlágyító berendezések felépítése

  • Oszlop gyantával feltöltve: hasonlóan az oszlopos vízlágyítóhoz, itt történik az ioncsere
  • Vezérlőfej, elektronika: szintén ez vezérli az egész rendszert
  • Bypass egység
  • Sófelszívó egység
  • Kabinet: az eszköz külső műanyag burkolata, ami egyben egy esztétikus megjelenést is ad, valamint itt történik meg a gyanta regenerálásához szükséges só feloldása és tárolása is. 
  • Gyanta klórozó
Fehér-szürke kabinetes vízlágyító, háttérben hullámzó kék víz.
(a kép forrása: waterconditioning.ie)

A vízlágyító berendezések általánosságban több fokozatban is állíthatóak, melynek köszönhetően különböző erősségű vízkő csökkentést érhetünk el.

Az 5 nk értékkel rendelkező lágyvíz esetén, ami még megfelel az ivóvíz minőségnek, jellemzően már nem találkozunk vízkőlerakódásokkal nap, mint nap. Ennek ellenére más sók kiválása előfordulhat, de ezeket egy puha ruha segítségével is könnyedén eltávolíthatjuk.

Fejezet 5.
A vízlágyító berendezések bekötése
Otthon magunk is megpróbálkozhatunk a vízlágyító beszerelésével, de sokszor érdemes inkább szakértői segítséget kérni. Lássuk a műveletet részletesen is.
FONTOS!

Minden típusú vízlágyító berendezést úgy helyezzünk el, hogy a száraz és fagymentes körülmények biztosítva legyenek. Mindenképpen hívjunk szakembert a munkához, ugyanis nagyon fontos, hogy a bekötési pontok jól helyezkedjenek el, hogy a megfelelően működjön a berendezés.

A lágyítót a lakásba érkező fő vízvezetékre kell rákötni. A szabályozás szerint a bekötési pont a vízóra utáni szakaszon kell, hogy legyen, azonban még azelőtt, hogy a vezetékek szétosztásra kerülnek a ház különböző pontjaiba.

Ez amiatt fontos, hogy akkor is biztosítva legyen a háztartás vízellátása amikor a vízlágyító nincsen rácsatlakoztatva.

A bekötési pontok kialakítása

Fontos, hogy a bekötési pont nem lehet fagynak vagy más időjárási viszontagságoknak  kitett helyen vagy vízóra aknában. A legtöbb új építésű lakásban már gondoskodnak arról, hogy legyen kialakítva olyan gépészeti helyiségek, ahol ez probléma nélkül megoldható.

A következő pont, ahol a bekötésről gondoskodunk kell, az a szennyvízelvezetés. Mivel a lágyítók a működés során átmossák és át is öblítik a bennük lévő gyantát, az ehhez felhasznált vizet el kell vezetni. 

Erre a célra teljesen megfelelő egy ugyanolyan átmérőjű szennyvíz csatlakozás, mint például a mosógépünknek.

Vízlágyító berendezés helyes bekötése folyamatábrán.
(kép forrása: freedrinkingwater.com)

Távfűtéses lakások esetén

A távfűtéssel rendelkező ingatlanok esetében egy külön vízvezetéken keresztül érkezik a meleg víz. Ebben az esetben ugyan be lehet üzemelni a lágyítót a hideg vizes ágra, de nem lesz tökéletes az eredmény. A lágy hideg víz ugyanis össze fog keveredni a kemény meleg vízzel, pont azokban a helyiségekben, ahol fontos lenne, hogy lágyítsuk azt és vízkő mentességet érjünk el.

A víz esetleges hőmérséklet ingadozása miatt, sajnos a melegvizes ágra nem ajánlott ebben az esetben a vízlágyító berendezés bekötése, mivel ez károkat okozhat a berendezésben. Egy alternatív megoldásként szerelhetünk a meleg vizes ágra egyéb vízkezelési technológiát, javítva így a két oldal eredményein, de így sem lesz tökéletes az eredmény.

Ilyenkor a szakemberek két egyforma készülék elhelyezését javasolják: egyet a hideg egyet pedig a meleg vízre.

Ha további kérdései merülnének fel a vízlágyító berendezésekkel vagy a bekötéssel kapcsolatban, keressen bennünket bátran, segítünk megválaszolni!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.