Vízmelegítő
Vízmelegítő csere: gyakori problémák és megoldások
A vízmelegítő bojler az egyik legfontosabb része a ház vízrendszerének, hiszen meleg víz nélkül sokkal kényelmetlenebb lenne az életünk. A vízmelegítő bojler meghibásodása azonban komoly probléma, és számos, könnyen észrevehető jele van.
  • A vízmelegítő élettartama
  • Hogyan működik az átfolyós vízmelegítő?
  • Milyen kialakítású vízmelegítők vannak?
  • Vízmelegítő bojler meghibásodására utaló jelek
  • Mikor van szükség a cserére és mikor elég a javítás?

Ebben a cikkben utánajárunk, hogyan ismerhető fel ha egy vízmelegítő meghibásodott, illetve hogy az egyes problémák esetén milyen a megfelelő megoldás a hiba elhárítására.asd

Fejezet 1.
A vízmelegítő élettartama

A legtöbb vízmelegítő élettartama megközelítőleg 10-12 év, de ennél jóval rövidebb idő alatt is elhasználódhat, ha nincsen rendszeresen karbantartva.

A meghibásodott vízmelegítő bojler különösen a téli hónapokban okozhat gondot, hiszen ha nincs a lakásban megfelelő mennyiségű melegvíz, annak egészségkárosító hatásai lehetnek.

Kifejezetten az idősekre és a gyerekekre lehet veszélyes, hiszen az ő szervezetük sokkal gyengébb lehet, így hamarabb betegszenek meg a hidegben.

A hideg vízben való fürdés egészségtelen, így ha a villanybojler meghibásodik, azt minden esetben komolyan kell venni.

Fejezet 2.
Hogyan működik az átfolyós vízmelegítő?

Az átfolyós vízmelegítő kezdetben még csak arra szolgált, hogy a rajta átfolyó hideg vizet felmelegítse és így hozza létre a lakás vagy ház több pontján használt meleg vizet.

Később aztán már a melegítés melett a víz tárolására is alkalmassá váltak a átfolyós vízmelegítő bojlerek. Így lényegében forróvíztároló eszkönek is tekitnhetőek a ma már igen elterjedt átfolyós vízmelegítő készülékek.

De pontosan hogyan működnek?

A melegvíz előállítására számos módszert létrehoztak a vízmelegítők esetén, hiszen egyre korszerűbb technológiák álltak a tervezők rendelkezésére. Így egyre gyorsabb, biztonságosabb és energiatakarékosabb bojlereket dobtak piacra a gyártók.

Működésük azonban annyiban nem változott, hogy a bojler a beérkező hideg vizet egy fűtőszál segítségével felmelegíti. A fűtőszál elektromos energia segítségével melegíti fel a vizet.

Vannak olyan átfolyós vízmelegítő modellek, amikben a fűtőszál közvetlenül a vízzel érintkezik. Akadnak azonban olyan bojlerek – főleg a modernebb típusok – amelyek esetében a fűtőszál rendelkezik egy burkolattal, így nem érintkezik a vízzel közvetlenül.

Ennek biztonsági és higiéniai okai is vannak, de a vízmelegítő korrodálódásának és a gyorsabb hőleadásnak is szerepe lehet ezekben az esetekben.

Vízmelegítő
Átfolyós vízmelegítő
Fejezet 3.
Milyen kialakítású vízmelegítők vannak?

Függetlenül a működési elvtől, illetve a víz melegítésének módjától, egy villanybojler lehet függőleges vagy vízszintes kialakítású.

A beszerelési hely határozza meg, hogy milyen típus kerül beszerelésre.

Fontos még a villanybojlerek kapcsán a méret. Ezt a bennük tárolt víz mennyiségével szokás kifejezni.

A 120 l űrtartalmú bojler már nagynak tekinthető, de persze léteznek ennél még nagyobb modellek is. A 200 literes bojlereket már nem szokás fali rögzítéssel felszerelni, hiszen ez már komoly tömeg.

Egy kis méretű vízmelegítő pedig 40-60 literes. Ezek általában konyhákban vagy kisebb lakások fürdőjében kerülnek beszerelésre.

Fejezet 4.
Egyéb vízmelegítő bojler típusok

Az átfolyós vízmelegítő a legelterjedtebb típusú bojler, vannak azonban további azlternatívák is.

Indirekt fűtési rendszerű vízmelegítők

Ezeknél a bojlereknél a víz fűtése külső forrásról, például napkollektor, külső hőszivattyú vagy külső kondenzációs gázkazán használatával történik.

Az ilyen vízmelegítő bojlereknél is szoktak biztonsági okokból elektromos fűtőszálat elhelyezni.

FONTOS!

Az indirekt fűtési rendszerű bojlereknek a legnagyobb előnye, hogy rendkívül jól beépíthetők innovatív hő- és energiaforrásokhoz. Napelemmel vagy napkollektorral működő házakban kifejezzen jól használhatóak.

A nagyobb vízmelegítőket gyártó vállalatok, minta Bosch, az Ariston vagy az Elnett már különféle funkciókkal ellátott okosbojlerek gyártásával is foglalkozik. Ezek a termékek figyelik a háztartás vízfogyasztását, így folyamatosan ahhoz igazítják a melegítés mértékét.

Ezzel rengeteg energiát spórolnak meg, legyen szó akár elektromos, akár gáz, vagy egyéb fűtőanyaggal működő modellről.

Hőszivattyús forróvíztároló

A hőszivattyú hasonló elven működik, mint a hűtőszekrények, csak itt épp a hideg oldalról elvont, a meleg oldalon leadott hőenergiát hasznosítja a bojler.

A hőszivattyús megoldást általában nagy űrtartalmú és nagy fűtőfelülettel rendelkező okosbojlereknél szokták alkalmazni. Ennek az az oka, hogy itt a melegítőeszköz hőmérséklete nem olyan magas, így tovább tart a felmelegedés.

Fejezet 5.
Vízmelegítő bojler meghibásodására utaló jelek

A háztartásban használt vízmelegítő bojler megfelelő karbantartásának az elhagyása következtében számos olyan meghibásodás jöhet létre, melyet könnyen észlelhetünk.

A hosszú élettartam megőrzése érdekében érdemes folyamatosan figyelni a vízmelegítő bojler állapotát. Az alábbi jelek arra utalnak, hogy a vízmelegítővel komolyabb probléma van.

1. Vízszivárgás

Az átfolyós vízmelegítő esetében az egyik leggyakoribb meghibásodásra utaló jel a vízszivárgás. A bojler egyes részeinek az elhasználódása miatt könnyen kialakulhat a szivárgás, amit viszonylag könnyen észre lehet venni, hiszen a bojler alján víztócsa is kialakulhat.

A villanybojler szivárgása ráadásul további, sokkal komolyabb problémákat is okozhat, hiszen ha nem vesszük időben észre, akkor a víz károkat okozhat egyéb berendezésekben.

Vízmelegítő szerelés
Vízmelegítő szerelése

2. Rozsdás víz

Ha zuhanyzás vagy mosogatás közben azt tapasztaljuk, hogy a vízmelegítőből rozsdás víz folyik, akkor minden bizonnyal a belső fém alkatrészek valamelyike korrodálódott.

A rozsdásodás egy természetes folyamat, és mivel a villanybojler belseje folyamatosan vízzel érintkezik, így elkerülhetetlen.

A rozsdás alkatrészek azonban – amellett, hogy rontják a víz minőségét – zárlatot is okozhatnak a vízmelegítő elektromos alkatrészeinél, ami rendkívül veszélyes.

Az egész háztartás elektromos hálózatában károkat okozhat, a vízmelegítőt pedig végleg tönkreteheti egy zárlat.

Bár előfordulhat, hogy a rozsdás alkatrészek cseréjével orvosolható a probléma, de az elrozsdásodott bojlert jobb inkább kicserélni, hiszen az alkatrészek cseréjével csak elodázni lehet a cserét.

Rozsdás vízmelegítő
Rozsdás vízmelegítő

3. Hangos zajokat ad ki a vízmelegítő

Ha a vízmelegítő hangos és furcsa zajokat ad, annak elég egyértelmű oka lehet az, hogy az üledék felhalmozódott a tartályban.

A vízben lévő ásványi anyagok az évek alatt lerakódnak a bojler belsejében, és később a magas hőmérséklet hatására leválnak a készülék belső faláról, akár egész nagy darabokban. Emellett vízkődarabok is leválhatnak.

Ezek a sokszor igen nagy, kemény üledékdarabok aztán a tartály belsejéhez érve kopogó hangot okozhatnak.

Ha ilyen hangot hallunk, akkor már a bojlerben komoly korrózió lehet, így szinte minden esetben cserélni kell ezeket a készülékeket.

A cserét minden esetben szakembernek kell elvégeznie, hiszen a villanybojler cseréje egy igen összetett és bonyolult munka, így semmiképp nem szabad házilag elvégezni.

Bojlerek
Vízmelegítő bojlerek

4. Megnövekedett számlák

A villanybojler cseréje szükséges lehet abban az esetben is, ha arra vagyunk figyelmesek, hogy indokolatlan módon megnövekedett az energiafogyasztás a házban.

Az elhasználódott, régi és hibás villanybojler nem tud a megfelelő teljesítményen működni, így sokkal több energiát használ a megfelelő mennyiségű melegvíz előállításához.

Ha a családban semmilyen többletenergiát használó eszköz nem került beüzemelésre, és arra vagyunk figyelmesek, hogy jelentősen megnőtt az energiafogyasztás, akkor érdemes ellenőrizni a vízmelegítő állapotát.

FONTOS!

Ha öreg készülékről van szó, akkor jó eséllyel le kell cserélni, hiszen sok esetben a javítás vagy felújítás annyiba kerülhet, mint egy új készülék megvásárlása.

Fejezet 6.
Mikor van szükség a vízmelegítő cseréjére és mikor elég a javítás?

A vízmelegítő bojler a háztartás vízrendszerének az egyik legfontosabb eszköze. A fürdőszoba és a konyha melegvízzel történő ellátását a vízmelegítő végzi, így ma már nélkülözhetetlenek ezek az eszközök.

A megbízható és sokáig jól működő termékek is egy idő után azonban elhasználódnak és ki kell őket cserélni.

De hogyan döntsük el, hogy cserélni kell, vagy javítani is lehet?

Lényegében nem is nekünk kell eldönteni, hiszen az eszköz állapotának felmérését minden esetben egy vízvezetékszerelő vagy egy bojlerekkel foglalkozó szakember fogja elvégezni.

A felmérés során kiderül, hogy a bojler mely részei hibásodtak meg, így hozzávetőlegesen tudni fogjuk, hogy mekkora összegbe fog kerülni a javítás.

Ha pedig ez az összeg nagyon magas, akkor talán a legjobb megoldás az lehet, ha új vízmelegítő beszerelése mellett döntünk.

Ha szeretné a vízmelegítő cseréjét egy tapasztalt brigádra bízni, vagy bármilyen probléma kapcsán vízvezetékszerelőre van szüksége, keressen minket bátran.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.