Mikor van szükség vízóra cserére?

Hogyan zajlik egy vízóra cseréje? Milyen gyakran kell lecserélni egyáltalán a vízórát? És a hitelesítést ki fogja elvégezni a csere után? Le lehet cserélni egy vízórát szakember segítségének igénybevétele nélkül is?
Ha önt foglalkoztatják ezek a kérdések, akkor érdemes lesz végigolvasni a cikket, hiszen minden kérdésére választ kaphat.
  • Miért van szükség vízóra cserére?
  • A vízóracsere jogszabályi háttere
  • A vízóracsere folyamata
  • Ki végezheti el a vízóracserét?

A cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan zajlik a vízóracsere. Emellett arról is szó lesz, milyen jogi szabályozások betartására kell figyelni a vízóracsere folyamán, és hogy milyen gyakran van szükség a vízórák cseréjére.

Fejezet 1.
Miért van szükség a vízóra cserére?

A lakásokban és házakban található vízvezeték rendszerekben van egy beépített vízóra, amely méri az elhasznált víz mennyiségét. A vízórák segítségével a vízművek – akik lényegében biztosítják a vízellátást – pontosan és rendszeresen regisztrálni tudják az egyes háztartások fogyasztását.

A vízórák folyamatos működése okán kialakuló kopások, a vízkövesedés és a lerakódások következtében azonban a vízórák pontossága egy idő után romlik, így le kell cserélni őket.

Mennyi időt bír ki egy vízóra?

Az általánosan elfogadott vélemény az, hogy a vízórákat 8 évente kell lecserélni. Ennyi idő után kezd el egy vízóra veszíteni a pontosságából.

És miért okoz problémát a pontatlanság egy vízóra esetében?

Ha egy vízóra nem mér pontosan, abból több próbléma is eredhet:

  • Kevesebbet mutat a valós felhasznált vízmennyiségnél
  • Többet mér, mint amennyit elhasználtak a lakók

Ha a vízóra kevesebbet mutat a kelleténél, akkor az azt jelenti, hogy vízszámla kevesebb lesz, a lakás vízfogyasztása azonban sokkal magasabb. A felhasználó azt fogja érzékelni, hogy a szokottnál kevesebbet használt el a hónapban, így nem fog figyelni arra, hogy csökkentse a fogyasztását.

Hideg és meleg vízóra

A nagyobb gond azonban akkor adódik, ha a vízóra többet mér, mint amennyit a háztartásban elhasználtak a lakók.

Ilyenkor a vízművek magasabb összeget fognak kiszámlázni, ami jelentős mértékben terhelheti a családi kasszát.

A 8 év tehát az az időtartam, amit a fogyasztást mérő eszközök gyártói és szakértői meghatároztak. Előfordul azonban, hogy akut meghibásodás esetén hamarabb is sor kerülhet a cserére. Ilyenkor a 8 év természetesen az új vízóra telepítésétől számolandó.

De milyen jogi hátterei vannak ennek?

Fejezet 2.
A vízóracsere jogszabályi háttere

A mérőeszközök hitelességi idejét az 1991. évi XLV. számú mérésügyi törvény mondja ki. Ez az a törvény, amely meghatározza a mérőeszközök használatának és telepítésének a jogi hátterét.

A vízórák alapján történő számlázás menetét, illetve ezzel kapcsolatban a vízórák tulajdonosának kérdését az 58/2013 (II. 27.) kormányrendelet szabályozza. Ez a rendelet azt tartalmazza és törvényesíti, hogy csak hitelesített és kifogástalanul működő mérőeszköz alapján lehet kiszámlázni a vízfogyasztást.

Az 1991. évi XLV. szűmú mérésügyi törvény a vízóra fogalmát illetve az azért felelős tulajdonos kilétét is meghatározza. Különbséget tesz bekötési vízóra és mellékvízmérő között.

Mi a különbség bekötési vízmérő és mellékmérő között?

A bekötési vízmérő az a vízóra, amely a felhasználási hely ivóvíz használatának mérésére szolgál. Ez a vízóra a területi vízművek tulajdona.

A mellékmérő az elkülönített ivóvízhasználat mérésére szolgál. A mellékvízmérő a bekötési vízmérő után van beépítve, és általában a lakáson belül található. Ennek a tulajdonosa a lakás vagy ház tulaja, vagy megegyezés szerint a fogyasztó.

Különböző vízórák
Különféle vízórák

Ki a felelős a vízórák cseréjéért?

A bekötési vízmérő a területi vízművek tulajdona, így a karbantartás és a vízóracsere is az ő reszortjuk. Ha például egy budapesti társasház bekötési vízórája meghibásodik, vagy eltelik 8 év a beüzemeléstől számítva, a fővárosi vízművek dolga azt kicserélni.

A mellékvízmérők cseréjéről azonban – mivel a lakás tulajának vagy a fogyasztónak a felelőssége – a vízhasználó saját költségén köteles gondoskodni.

És hogyan történik a vízóracsere?

Fejezet 3.
A vízóracsere folyamata

A bekötési vízóra cseréjét a terület felelős vízművei elvégzik, így ezzel a fogyasztónak semmilyen dolga nincs.

A mellékmérők esetében azonban a fogyasztónak folyamatosan ellenőriznie kell a vízóra állapotát, és ha meghibásodást észlel, akkor szerelőt kell hívni. A hitelesítés dátumát is figyelemmel kell kísérnie, hiszen ha letelt a 8 év, akkor kötelező a vízóra cseréje.

Nézzük részletesen, milyen lépésekből áll egy vízóracsere.

1. Keressünk egy jó szakembert

Az első lépés, miután észleltük a vízóracsere szükségességét, hogy keresni kell egy vízvezetékszerelőt. A legtöbb vízvezetékekkel foglalkozó vállalkozás telefonon vagy online is elérhető.

Érdemes arra odafigyelni, hogy olyan szerelőt válasszunk, aki rendelkezik hitelesítési jogosítvánnyal is, így a plombát is el tudja helyezni a beépített vízórán.

Milyen információkat kell megadnunk a szerelőnek?

  • A fogyasztó nevét (ha mi vagyunk a megrendelők, akkor a saját nevünket)
  • Az ingatlan pontos címét
  • A cserélni kívánt mellékmérők darabszámát és azok sorszámát

2. A vízóracsere dokumentációja

A fogyasztó szempontjából a mellékmérő csere nem okozhat különösebb gondot. A vízóra cseréjéhez tartozik egy cserenyomtatvány, melyet 3 példányban ki kell tölteni a saját adatainkkal és alá kell őket írni.

Fontos megjegyezni, hogy társasházak esetén a közös képviselőnek vagy a ház tulajdonosának is alá kell írnia ezeket a dokumentumokat.

Vízóra leolvasása
Fontos a precíz dokumentáció

A fogyasztónak ezen kívül azzal kell csak foglalkoznia, hogy a kiérkező szerelő számára könnyen megközelíthető és hozzáférhető legyen a vízóra.

3. A vízóracsere hogyan történik?

A kiérkező szerelő felméri a régi vízórák állapotát, és a víz elzárása után hozzálát a vízóra cseréjéhez.

FONTOS!

Az új vízóra elhelyezésének megvannak a pontos, törvényben leírt szabályai, melyektől semmilyen körülmények között nem lehet eltérni.

Az épületen belül lévő mellékvízmérők elhelyezése

  • A padló szintje fölött legalább 30 cm-re kell elhelyezni
  • Vízszintes beépítés esetén a 130 cm-t, függőleges beépítés esetén pedig a 150 cm-t nem haladhatja meg a számlap magassága.

A csere és a szerelés folyamata nem vesz igénybe túl hosszú időt, de ez természetesen függ attól is, hogy hány darab mellékmérő szorul cserére.

Az új vízóra elhelyezésének megvannak a pontos, törvényben leírt szabályai, melyektől semmilyen körülmények között nem lehet eltérni.

Miután a vízvezetékszerelő elvégzi a munkát, elhelyezi a plombákat a vízórákon, ezzel hitelesítve azokat. Ez persze csak abban az esetben történik meg, ha a szakember rendelkezik az ehhez szükséges jogosítvánnyal.

4 . A mellékmérő csere utáni dokumentáció

A korábban említett dokumentumokat – melyeket a legtöbb esetben a szerelő tart is magánál – a csere után pontosan ki kell tölteni.

De milyen adatoknak kell rajta szerepelniük?

  • a lecserélt mellékmérő meghibásodásának típusa, vagy a lejárati dátuma
  • az új, felszerelt mellékvízmérő adatai (típus, gyártási szám, átmérő, kalibrálási dátum és a mérőállás állapota)

A dokumentáció pontos kitöltése után a felhasználónak alá kell írnia azt, ezzel hitelesítve, hogy a csere a felügyelete alatt lezajlott.

új vízórák
Új vízórák

A lecserélt mellékmérőt a vízvezetékszerelő minden esetben magával viszi, és a legtöbbször a kitöltött dokumentumokat is.

Ha nem viszi el a dokumentációt, akkor annak két példányát magunknak kell eljuttatni a területileg felelős vízművekhez.

És még egy fontos dolog.

Mennyibe kerül egy ilyen mutatvány?

Fejezet 4.
A vízóracsere árakról

Mivel a mellékvízmérőcsere a fogyasztók feladata, így az ezzel járó költségeket is nekik kell megfizetni. Magyarországon meglehetősen eltérő árakkal találkozhatunk, melyet legfőképp az befolyásol, hogy az ország mely területén élünk.

Emellett persze az sem mindegy, hogy hány darab mellékmérő cseréjéről van szó, hiszen a szerelők általában darabonként számolják az árat. Az is előfordul azonban, hogy nagyobb mennyiségű vízóra cseréje esetén kedvezményes áron is elvégezi a munkát egy vállalkozó.

Ezt akkor lehet hasznos igénybe venni, amikor egy társasházban például egyszerre több lakásban is cserélni kell a vízórákat.

De milyen összegekbe kerülhet a csere?

Egy mellékvízmérő cseréje 8000-10000 Ft körül szokott indulni, de ebben természetesen nincs benne a kiszállási díj, amely jelentős is lehet, ha a választott szerelő nagyobb távolságot kénytelen utazni. (Adminisztrációs díj felszámolására is sor kerülhet, ha a szerelő kitölti a dokumentumokat a megrendelő helyett.)

Emellett pedig a plombálás is pénzbe kerül, persze csak abban az esetben, ha a szakember elvégezheti ezt a munkát is. Ha nem akkor a vízművek végzik el, de természetesen ők sem ingyen.

És milyen szakember végezheti el a vízóracserét?

Fejezet 5.
Ki végezheti el a vízóracserét?

A mellékvízmérők cseréjét vízvezetékszerelők végezhetik el, akik rendelkeznek a megfelelő szakmai kompetenciákkal.

Az adott területen dolgozó vállalkozók általában kapcsolatban vannak a területi vízművekkel. Természetesen csak olyan szerelők lehetnek részei ennek az együttműködésnek, akik megfelelnek a vízművek által támasztott szigorú kritériumainak.

A vállalkozók a legtöbb esetben a szolgáltató lefedett területén elvégzik a munkákat, így ez egy meglehetősen jól működő együttműködés.

Vízóracsere házilag?

A vízórák cseréje – bár egyszerűnek is tűnhet – sok odafigyelést és gyakorlatot igényel, így semmilyen körülmények között nem javasoljuk, hogy házilag kezdjen neki valaki a cserének.

A nem megfelelően kicserélt vízóra nem fog megfelelően működni, így hamis értékeket is mérhet, aminek pedig akár komoly jogi következményei is lehetnek. (Nem hiába szükséges a mérőórák hitelesítése.)

Vízóra leolvasása
A hitelesítéshez szakember szükséges

Abban az esetben azonban, ha valaki szakképzett vízszerelő, akkor természetesen elvégezheti a saját ingatlanában a vízóra kicserélését. Ha azonban nem rendelkezik hitelesítési jogosultsággal, akkor a vízművek felé jeleznie kell, hogy ők küldjenek egy embert a hitelesítéshez.

A fővárosban kit éri meg hívni?

Legyen szó akár csőtörésről, komplett vízvezetékek építéséről, egy vízóracseréről, vagy egyéb vízvezetékszerelésről, nyugodtan hívjon minket.

Budapest és Pest megye területén, éjjel vagy nappal, akár ünnepnapokon is hívhat minket. Duguláselhárítás esetén akár 1 órán belül kollégáink ott lesznek, hogy elhárítsák a problémát!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.