vízvezeték nyomáspróba
Vízrendszer nyomáspróba – minden amit tudni érdemes róla
A nyomáspróba a vízrendszerek helyes működésének záloga. Nyomáspróba nélkül nem lehet engedélyezni egy vízrendszer működését. De pontosan hogyan zajlik egy vízrendszer nyomáspróbája?
  • Mi is az a nyomáspróba?
  • A nyomáspróba fajtái
  • Nyomáspróbára mikor van szükség?
  • Hivatalos szabályok nyomáspróba esetén
  • A vízrendszer nyomáspróbájának menete

Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan végzik el egy új vízrendszer nyomáspróbáját, illetve megvizsgáljuk, milyen veszélyeket hordoz magában egy rosszul felépített vízrendszer.

Ha ön új vízrendszert tervez építeni, vagy csak érdeklődik a téma iránt, akkor mindenképp olvassa végig cikkünket, hiszen sok hasznos információval gazdagodhat a nyomáspróbát illetően.

Fejezet 1.
Mi is az a nyomáspróba?

A nyomáspróba egyfajta szilárdsági vizsgálat, amivel egy nyomástartó berendezés – jelen esetben a vízvezeték – szilárdságát szokás próbára tenni.

A vízvezeték akkor tekinthető jól megépítettnek, ha a nyomás alá helyezés alatt a szerkezeti elemek, alkatrészek nem sérülnek meg és nem mennek tönkre.

Persze nem csak az számít tönkremenetelnek, ha nem működik a rendszer. Ha az alkatrészek deformálódnak a nyomáspróba alatt, az is problémát jelent.

De miért szükséges a nyomáspróba?

A vízrendszer nyomáspróbája azért rendkívül fontos, mert ezek a rendszerek hosszú ideig, akár évtizedekig is működhetnek, így kiemelten fontos, hogy tökéletesen működjenek.

Emellett pedig egy hibásan összerakott vízvezeték esetében olyan problémák is jelentkezhetnek, mint a csőtörés vagy a szivárgás. Ezek rendkívül súlyos következményekkel járhatnak, így a nyomáspróba valóban elengedhetetlen.

És milyen típusú nyomáspróbák vannak?

Fejezet 2.
A nyomáspróba fajtái
A vízrendszer nyomáspróbáját több különböző módon is el lehet végezni. Hogy melyiket használják, az függ az vízrendszer típusától és sok egyéb tényezőtől is.

1 . Hidraulikus nyomáspróba

Ez az egyik alapvető tesztelési mód, amikor is a rendszerben lévő tartály vízzel van feltöltve, és a víz által kifejtett nyomást használjuk arra, hogy a csövek és az egész rendszer hogyan bírja a terhelést.

A hidraulikus nyomáspróba egyik nagy előnye, hogy a próbanyomás ideje alatt a rendszerbe kerülő víz miatt már az esetleges szivárgás is észlelhető.

2 . Pneumatikus nyomáspróba

A pneumatikus nyomáspróba azt jelenti, hogy a próbanyomáshoz víz helyett levegőt használnak.

Lényegében itt ugyanakkora nyomás alá helyezik a rendszert, mint a hidraulikus teszt során, így ezzel a módszerrel is megállapítható, hogy a szerelés megfelelően lett-e elvégezve.

3 . Gőzpárnával végzett nyomáspróba

Abban az esetben, ha se víz se levegő használatára nincs lehetőség, akkor gőzpárnát juttatnak a vízrendszerbe, és ezzel végzik el a nyomáspróbát.

Erre akkor lehet szükség, ha például új épület építése esetén a víz még nincs bevezetve.

FONTOS!

Bármely módszerről is legyen szó, a nyomáspróba lényege, hogy a vízrendszer minden része (cső, csaptelep, tartály és a szerelvények) tesztelve legyen, hogy elbírja-e majd a megfelelő terhelést.

De milyen eszközök szükségesek ehhez?

Mivel végzik el a nyomáspróbát?

A nyomáspróbát egy speciálisan erre a feladatra gyártott eszköz, a nyomáspróba szivattyú használatával kell elvégezni. Ezek a gépek arra lettek kifejlesztve, hogy egy rendszerre csatlakoztatva nyomást alakítsanak ki, tesztelve ezzel annak állóképességét és szilárdságát.

Víznyomásmérő
A víz nyomását jelző óra

Emellett a nyomáspróbához szükséges még egy, a nyomás mértékét ellenőrző mérőeszköz is. Itt fontos megjegyezni, hogy a nyomásmérő eszköz esetén fontos, hogy hitelesítve legyen és kifogástalanul működjön.

A próba során a szivattyú segítségével lassan, de folyamatosan kell növelni a nyomást a rendszerben.

Azért kell lassan növelni a nyomást, hogy a rendszer ne kapjon túl nagy terhelést hirtelen, illetve így könnyebben irányítható a folyamat. Egészen az előre megadott értékig kell növelni a nyomást, de hogy ez pontosan mekkora, arről később lesz szó.

És mikor lehet szükséges a vízvezeték rendszer nyomáspróbájára ?

Fejezet 3.
Nyomáspróbára mikor van szükség?

Nyomáspróbára több különböző esetben is szükség lehet.
Új lakóház vagy egyéb ingatlan építése során mindig el kell végezni a nyomáspróbát, hiszen itt az egész bekötés az alapoktól kezdődik.

Ugyancsak el kell végezni a nyomáspróbát minden olyan felújítás során is, amely minimális szinten is érintheti a vízvezeték bármely részét.

Abban az esetben is kötelező a próba, ha egy régi rendszer kerül felújításra.

FONTOS!

A csere során beépített új alkatrészek (tartály, cső, szifon, stb.) bármelyike lehet hibás, így mindenképp el kell végezni a nyomáspróbát felújítás esetén is.

A sikeres nyomáspróba minden esetben feltétel az új épület átadásának.

És milyen szabályoknak kell megfeleni a nyomáspróba során?

Fejezet 4.
Hivatalos szabályok nyomáspróba esetén

A nyomáspróba során rengeteg szabályt be kell tartani.

1 . Működőképes és hitelesített eszközök használata

Korábban említettük, hogy a nyomáspróbához az erre a célra gyártott nyomáspróba szivattyú és a nyomás mérésére alkalmas, hitelesített mérőeszköz szükséges. Ezek nélkül nem lehet elvégezni a nyomáspróbát.

Itt kell megemlíteni, hogy a mérésről hivatalos jegyzőkönyvet is kell készíteni. Ez a próbát végző szakember feladata.

2 . Mekkora nyomás szükséges a próbához?

Hogy a próbát mekkora nyomáson kell elvégezni, azt területi törvények szabályozzák.

Általánosságban azonban elmondható, hogy az üzemi nyomás 1,3-1,5-szörösének kell kitenni a rendszert a próbán.

Ennek a nyomásnak a mértékét továbbá az határozza meg, hogy milyen anyagból készülnek a csövek, illetve azok kötésének az anyaga.

nyomásmérő
Nyomásmérő nélkül nem lehet nyomáspróbát végrehajtani

És hogy meddig tart egy nyomáspróba?

Több különböző időhossz is szóba jöhet a próba során. Ez előírások szerint minimum 10 percig kell tartania egy nyomáspróbának.

A felső határ 90 perc, de az is előfordulhat, hogy ezt meghosszíbbítják továbi 60 perccel.

Azért lehet szükség ilyen hosszú tesztekre, hogy a vízvezetékek, a csaptelep, és minden más rész is kellő ideig terhelés alá kerüljön, hogy mindenképp fény derüljön a szerelés esetleges hibáira.

3 . Hányszor kell elvégezni a próbát?

A szabályozás szerint legalább kétszer végig kell csinálni a próbát.

A két próba között néhány órának el kell telnie. Ez azért szükséges, mert ha az első próba alkalmával valamilyen hiba keletkezik, akkor a szerelő még ki tudja javítani azokat.

De milyen probléma jöhet szóba?

  • a csövek megrepedhetnek
  • a kötések meglazulhatnak, vagy elengedhetnek
  • a cső deformálódhat is a nyomás miatt
  • a hegesztési pontok és a szegecselés mentén szivároghat a víz

Ha bármilyen javításra szükség volt a két teszt között – vagy akár utána – azokat a szerelő köteles rögzíteni a jegyzőkönyvbe.

Most pedig térjünk rá arra, hogyan is zajlik egy ilyen nyomáspróba.

Fejezet 5.
A vízrendszer nyomáspróbájának menete

A vízrendszer nyomáspróbája egy nagy odafigyelést és tapasztalatot igénylő folyamat, amelyet ha nem megfelelően és szabályosan hajtanak végre, annak roppant veszélyes következményei lehetnek.

1 . Előkészületek és ellenőrzés

Az előkészítés során a nyomáspróba szivattyú és a nyomásmérő beüzemelése zajlik.

Ezután a szerelő szemrevételezéssel a rendszer minden egyes elemét megvizsgálja Minden idegen anyagot el kell távolítani, hogy semmi ne zavarja a tesztet.

Ezután fel kell tölteni a rendszert vízzel. Ilyenkor a rendszer vízfelvevő részei, a csövek, tartályok megtelnek vízzel.

Ezt a légtelenítés következik, majd hagyni kell, hogy a rendszerben légköri nyomás alakuljon ki.

vízcsövek nyomásmérővel
Egyes nyomásmérők a hőt is jelzik

Műanyag csövek esetén ezt követően van egy úgynevezett elővizsgáltai fázis. Ekkor 10 perc alatt a nyomáspróba szintjére kell emelni a nyomást, majd itt kell tartnai 30 percen keresztül.

Ezután érintetlenül kell hagyni a rendszert, hogy a nyomás magától lecsökkenjen.

A jegyzőkönyvben mindent le kell jegyezni.

2 . Vizsgálati fázis

A vizsgálati fázis is eltér alumínium, illetve műanyag csövek esetén

Alumíniumbetéttel ellátott csöveknél

A nyomáspróba itt 15 bar nyomáson kell elvégezni. Először 10 percig kell fenntartani a nyomást, majd mentesíteni kell a rendszert. Ezután következik egy újabb 10 perces periódus, majd megint le kell engedni.

A végén pedig van egy 30 perces fázis, amikor szintén 15 bar nyomáson kell tartani.

A nyomáspróba alatt 0,3 barnál többet nem eshet a nyomás. Ha mégis nagyobb mértékben csökken, az azt jelenti, hogy valahol ereszt a rendszer.

nyomáspróba
Vízvezeték nyomáspróba

Műanyag csővezetékek esetén

Műanyag cső esetén a nyomásszint alakulását kell folyamatosan monitorozni 30 percen keresztül.

Ezt a nyomásgörbe figyelésével végzi a szerelő.

Ha a nyomásgörbe emelkedő jelleget mutat, akkor a rendszer megfelelt a nyomáspróbán.

Ha azonban csökken a görbe, akkor a tömítésekkel vagy az illesztésekkel van valami probléma.

3 . Jegyzőkönyv elkészítése

Ha a nyomáspróba sikeres volt, akkor a jegyzőköny kitöltése után – amelyben mindent részletesen le kell jegyezni – a nyomáspróba befejezettnek tekinthető.

Fejezet 6.
Ki végezheti el a nyomáspróbát?

A vízvezeték nyomáspróbáját szakképesítéssel és rutinnal rendelkező vízvezetékszerelő végezheti.

És hogy miért nem állhatunk neki saját magunk?

A vízvezeték rendszer felépítése egy összetett folyamat. Egy WC-tartály csere vagy csaptelep cseréje házilag is megoldható, de a nyomáspróba nem említhető ezekkel egy kategóriában.

És hogy milyen árakra lehet számítani nyomáspróba esetén?

Mennyibe kerül egy vízvezeték nyomáspróbája?

A nyomáspróba – ahogy a cikkből kiderül – egy összetettebb művelet.

Az árak mértékét nagyban befolyásolja a rendszer mérete, hiszen minél több vezeték van, annál nagyobb az ellenőrizendő felület, így a szükséges idő is megnő.

Ha vízvezeték rendszerek építésére vagy akár egyszerűbb munkák elvégzésére keres szakembert, keressen minket, mindenben állunk rendelkezésére.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.