vízvezeték szerelés falban
Vízvezeték szerelés falban és falon kívül – Mi a különbség? Mire kell figyelni?
Számos különbség van a falon kívüli és a falban kiépített vízvezeték rendszer között. A csövek anyaga, kialakítása és beépítésének módja is különbözik, így érdemes külön-külön bemutatni, hogyan zajlik a vízvezeték szerelés.
  • Vízvezeték szerelése a falon kívül
  • vízvezeték szerelés a falban
  • Milyen típusú csövek léteznek?

Először külön bemutatjuk a két munkafolyamatot, részletesen kitérve mindenre, amire fontos odafigyelni. Ha Ön szeretne belevágni az otthonában lévő, falon belül és kívül futó vízvezeték cseréjébe, akkor ebben a cikkben sok hasznos információt talál, ami segítséget nyújthat a munkában.

Fejezet 1.
Vízvezeték szerelése falon kívül

A falon kívül futó vízcsövek ma már egyre kevésbé elterjedtek, hiszen jóval kevésbé esztétikus ez a megoldás, mint amikor a falban futnak a csövek. Korábban azonban ez volt az elterjedtebb megoldás, hiszen természetesen ennek is megvannak az előnyei.

A falon kívül elvezetett csőrendszer persze még ma is sok helyen megtalálható, hiszen vannak olyan helyiségek és épületek, ahol a hálózat mérete vagy elrendezése nem teszi lehetővé a vízcsövek falba való beépítését.

Emellett pedig sokszor nem is indokolt, vagy kifejezetten értelmetlen lenne így kialakítani a helyiséget. Ilyen például egy nagyobb épület vagy épületkomplexum azon helyisége, ahol a vízcsövek belépnek az épületbe. Ezeken a helyeken – egy nagy épület esetében – rengeteg cső is lehet, külön mérőórákkal és csapokkal.

vízvezeték szerelés falon kívül
Vízvezeték szerelés falon kívül

A falon kívüli vízszerelés előnyei:

Természetesen a legnagyobb előny az ilyen vízvezetékek esetében, hogy könnyen hozzáférhetőek, így ha szerelés szükséges, akkor nem kell a falat bontani. Ez óriási könnyebbség lehet például egy csőtörés esetén, hiszen így egyrészt könnyebben meghatározható a csőtörés vagy szivárgás helye. A falon belüli csőtöréseknél épp az okozza a problémát, hogy nem lehet pontosan tudni, hol van a törés, így nehezebb megtalálni a pontos helyet.

Persze nem csak csőtöréskor könnyebb a vízvezeték szerelő dolga. Ha egyéb karbantartásra vagy bővítésre kerül a sor, akkor is könnyebb egy falon kívül futó csővel dolgozni.

A falon kívül lévő vízcsövek általában kulcsos idomokból állnak, amelyeknek a kezelése egyszerűbb, mint a többi illesztési módnak. A vízhálózat kiépítése során az idomok csavarokkal vannak összekötve. Nagy előnye ezeknek a csöveknek, hogy így egyszerűbb az egyes idomokat egy csavarkulccsal meghúzni, tehát a szerelési folyamat során könnyebb korrigálni a gyengébb részeken. Persze nem csak ilyen illesztési mód létezik, de ezt a módszer falon belül futó csöveknél nem sűrűn szokták használni.

Fejezet 2.
Vízvezeték szerelés falban

Ez egy sokkal elterjedtebb technológia, amelynek számos olyan előnye van, ami miatt egyre népszerűbb manapság. Vannak persze olyan helyzetek, amikor ezt nem lehet alkalmazni, de lakáson belül a legtöbb helyzetben jó megoldást jelent.

A falon belül futó vízvezeték rendszert a legtöbbször házon vagy lakáson belül használjuk. A falakban – legyen szó akár tégla, vagy egyéb falról – rendkívül jól el lehet vezetni ezeket a csöveket a lakás azon pontjaira, ahol szükség van vízre. Ezek jellemzően a vizesblokkok és a konyha, de előfordulhat, hogy valaki több helyiségbe is vizet akar vezetni.

Falon belüli vízszerelés
Vízvezeték szerelés falban

A falon belüli vízszerelés előnyei:

A falon belül futó vízcsövek nem látszódnak, így roppant ízléses megoldást kínálnak, hiszen nem rontják a lakás összképét.

Emellett pedig helytakarékossági szempontból is kiváló megoldás a falba rejtett vízrendszer, hiszen ha egy cső a falon kívül fut, akkor meggátolhatja egyes bútorok falhoz illesztését is, ez pedig kisebb lakások vagy szobák esetében nagy problémát jelenthet.

Persze meg kellé említeni a hátrányokat is, hiszen a falon belül keletkező csőtörések és szivárgás esetén a probléma forrásának megtalálása és javítása sokkal nehezebb feladat, mint a falon kívüli csövek esetében.

Ezt a nehézséget különböző helyeken kialakított szerelőajtókkal lehet ellensúlyozni, hiszen így egyes szakaszok könnyen javíthatóak. Ha azonban a rendszer egy olyan részén alakul ki repedés vagy akár dugulás, ami szabad szemmel nem észlelhető, akkor mindenképpen mondásra kerül a sor, ami rengeteg többletmunka, hiszen a javítás után a bontás helyén újra falazni kell.

A falban lévő vezetékek esetén persze a vízvezeték szerelő különféle eszközöket is használ, amelyek megkönnyítik a munkát. Erről részletesen írtunk a kamerás csővizsgálatról szóló cikkünkben.

műszeres csővizsgálat
Műszeres csővizsgálat

Egy pro tipp: Fürdőszobák vagy egyéb vizesblokkok esetén megkönnyítheti a javítást, ha gipszkarton falakat használunk, hiszen ezeknek a bontása illetve helyreállítása sokkal gyorsabb és egyszerűbb, mint például a téglafalak esetén. A gipszkarton azonban nem minden helyiségben megfelelő, így a használat előtt érdemes szakember segítségét kérni ebben a témában.

Most pedig nézzük, milyen típusú csöveket lehet használni akár a falon belül vagy kívül.

Fejezet 3.
Milyen típusú csövek léteznek?

A vízvezeték rendszer kiépítésére több különféle cső is használható, így most ezeket fogjuk röviden bemutatni, kiemelve az előnyeiket. Az ólomból készült csöveket nem említjük külön, hiszen ezek már nincsenek használatban egészségkárosító hatásuk miatt.

1. Réz csövek

A rézből készült csövek rendkívül elterjedtek, hiszen tartósak, könnyen megmunkálhatóak, és hideg és meleg víz vezetésére egyaránt használhatóak.

Léteznek lágyabb és keményebb rézcsövek is, melyek megmunkálásához, tehát a vízvezetékek építéséhez erős présgépre és forrasztásra lesz szükség. A lágyabb rézből készült típusok 60, míg a keményebbek akár 100 évig is használatban lehetnek.

rézcső
Rézből készült vízcső

2. Műanyag csövek

Az elmúlt évtizedekben egyre jobban elterjedtek a különféle műanyagok, és ez természetesen az épületgépészet területén is új lehetőségeket biztosított. A műanyag csöveket rendkívül sokoldalúan fel lehet használni, könnyű velük dolgozni és hosszú az élettartamuk.

A PVC csöveket általában szennyvíz elvezetésére, míg a KPE csöveket (nagy szilárdságú polietilénből készülnek) hideg ivóvíz elvezetésére használják.

És hogy melyek a legjobb csövek?

3. Többrétegű csövek

Itt kifejezetten az ötrétegű csövekről szeretnénk írni, hiszen a házon belül ezeket a csöveket használjuk a legtöbb esetben. Az ötrétegű cső – melyek műanyag és alumínium rétegeléséből áll – legnagyobb előnye, hogy rendkívül könnyű vele dolgozni, és kialakításának köszönhetően kevésbé jellemző benne a vízkő lerakódása is.

Az egyes idomok illesztése itt préseléssel történik. Teljesen a lakásra lehet szabni a rendszert, hiszen a kivitelezés során pontosan akkora és olyan idomokat lehet létrehozni, amit a falba lehet illeszteni.

többféle vízcső
Többféle vízcső

Mire van szükség minden esetben?

Bármilyen anyagból is készüljön egy vízvezeték rendszer, vannak olyan tennivalók, amelyeket minden esetben el kell végezni, hogy a vízvezeték tökéletesen tudjon működni.

1. Nyomáspróba

Új vízvezetékek esetén az üzembe helyezés előtt minden esetben alá kell vetni a rendszert egy nyomáspróbának. Ezt szakembernek kell elvégeznie, hiszen egy rendkívül fontos folyamatról van szó. A nyomáspróba során ellenőrzésre kerül, hogy a rendszer kibírja-e a víz által keletkező nyomást.

A nyomáspróba különféle anyagú csövek esetén máshogy zajlik, de részletesen foglalkoztunk ezzel a vízrendszer nyomáspróbáról szóló cikkünkben.

2. Ellenőrzés

A nyomáspróba mellet szükséges lehet a vízvezeték rendszer ellenőrzésére is, hiszen ha saját magunk csináltuk meg az új rendszert, akkor nem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy mindent szabályosan és megfelelően hajtottunk végre.

Legyen szó akár falon kívüli vagy belüli csövekről, érdemes egy szakembert kihívni, hogy ellenőrizze le az általunk épített hálózatot, és a nyomáspróba elvégzése miatt mindenképpen szükség lehet szakemberre.

Ha bármilyen segítségre szüksége van, keressen minket bátran, Budapesten és egész Pest megyében állunk a rendelkezésére, a nap 24 órájában, akár hétvégén is.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
vízszerelés
Hogyan alakulnak a vízszerelés árak? Miből tevődik össze a vízvezeték-szerelő munkadíj? Hogyan számoljunk? A cikkből minden kiderül.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.