alacsony víznyomás
Alacsony víznyomás? 7 ok, ami miatt kialakulhat otthonában
Az otthonunkban kialakuló alacsony víznyomást sokan tekintik normálisnak. Ha a lakásban alacsony a víznyomás, annak számos oka lehet. Ebben a cikkben ezeket az okokat fogjuk bemutatni, illetve az egyes problémákra megoldást is adunk, amivel kiküszöbölhető a meghibásodás.
  • 7 ok, ha alacsony a víznyomás
  • A túl magas nyomás is gondot okozhat?

Az alacsony nyomást a legtöbbször mosogatás vagy zuhanyzás közben szokták észrevenni. Ilyenkor lassabban halad a mosogatás, hiszen tovább tart egy tányért leöblíteni.

A fürdőszobában ugyanez a helyzet. A zuhanyrózsából kevésbé folyik a víz, így több ideig tart a zuhanyzás.

De mi okozhat alacsony víznyomást?

Fejezet 1.
7 ok, ha alacsony a víznyomás

Alacsony víznyomást rengeteg minden okozhat, így most egyesével végignézzük, mik okozhatnak nyomáscsökkenést, illetve az egyes helyzetekben mi lehet a megoldás.

Az is előfordulhat természetesen, hogy az alábbi problémák közül többel is dolgunk lesz, így ha az egyik megoldás nem hoz eredményt, tovább kell menni és ellenőrizni mindent, amíg a probléma fennáll.

1. A vízfőcsap nincs teljesen kinyitva

A nem megfelelő víznyomás egyik okozója a fővízcsap lehet. Ha nincs megfelelően kinyitva, akkor nem jut elég víz a rendszerbe, így alacsony lesz a nyomás a lakásban.

Ellenőrizzük, hogy nincs-e valamilyen mértékben elzárva ez a csap. Ha igen, nyissuk meg rendesen, így megnövelve a rendszerbe jutó víz mennyiségét.

2. A vízórával minden rendben?

Ha a vízóra környékén tapasztal valami szokatlant, az már egy problémásabb helyzet. A vízóra ugyanis a területileg felelős vízművek jogkörébe tartozik, hiszen maga az óra is az ő tulajdonukat képezi.

Ha az óra környékén észlel valamilyen elváltozást, akkor érdemes vízvezeték szerelőt hívni, hiszen a vízórák plombával vanna khitelesítve, így semmiképp nem ajánlott, ha szakértelem nélkül hozzányúlunk.

vízóra
Vízóra

3. A vízmelegítő is okozhat alacsony víznyomást

Akármennyire hihetetlen, a vízmelegítő mind a meleg, mind a hideg vizet tekintve okozhat nyomáscsökkenést.

De mégis hogyan?

Ezekben a vízmelegítő bojlerekben a rozsda és egyéb ásványi anyagok lerakódhatnak. Különösen akkor lehet ez hatással a víznyomásra, ha a lerakódás a vízmelegítőn áthaladó csöveket érinti. A csövek belseje a lerakódás következtében szűkebb lesz, így kevesebb víz tud rajtuk áthaladni, így csökkentve a csomást.

Ezekben a bojlerekben is vannak csapok, amik ha nincsenek teljesen kinyitva, akkor alacsonyabb lehet a nyomás.

Ellenőrizze, hogy nincs-e elcsavarva az egyik ilyen csap. Ha igen, állítsa vissza nyitott állapotba, és ellenőrízze le, hogy történik-e változás a nyomást illetően.

FONTOS!

A vízmelegítővel kifejezetten óvatosan kell bánni, mivel a rendszer forró vizet állít elő. A forró víz pedig rendkívül veszélyes, hiszen égési sérüléseket okozhat!

4 A perlátor eldugult?

Hogy mi is az a perlátor?

A perlátor a csap kiömlőjére szerelt kis lyukacsos fémlap, amely a víz terelésére szolgál.

perlátor
Perlátor

Ez az alkatrész bontja szét a vízsugarat kisebb darabokra, hogy az nagyobb felületet tudjon lefedni. Léteznek olyat csapok is, melyeken ez állítható. Ebben az esetben a perlátor például tekerhető, így különböző sugarak is beállíthatók a csapon.

De mi történik, ha eldugul a perlátor?

Az alacsony víznyomás oka természetesen lehet az eldugult perlátor is. Ha a rajta lévő lyukak eldugulnak, akkor csükkenhet a víznyomás.

Az eltömődésért általában a vízkő a felelős, de az is előfordulhat, hogy rozsda jelenik meg az apró lyukakban.

Ezt az alkatrészt ecetes vízben lehet áztatni, így eltávolítva a benne lévő tömődéseket.

Ha pedig nagyon rossz állapotban van a perlátor, akkor a cseréje is egy alacsonyabb befektetéssel orvosolható.

5. Rozsdás vízcsövek

A házban található csövek rozsdásodása miatt is kialakulhat az alacsony víznyomás.

A cső belsejében lerakódó rozsda miatt kevesebb víz jut a csőbe, így a csap megnyitásakor is kevésbé folyik a víz.

Ennek a jelenségnek ráadásul lehet egy másik veszélyes következménye. Az eltömődött csövekben magas nyomás alakulhat ki, így ha nagyon régi és elhasználódott vezetékről beszélünk, akkor repedések is kialakulhatnak.

A vízellátó rendszerben gyakran jelenik meg a rozsdásodás, így ezzel mindenképpen számolni kell. A csövek esetében azonban kifejezetten káros lehet, ráadásul a víz minőségét is ronthatják a szennyeződések.

6. Víznyomás szabályozó szelep meghibásodása

A legtöbb háztartás vízellátó rendszerében található egy szabályozó szelep, aminek a feladata, hogy biztosítsa az ideális víznyomást.

Ha ez a szelep elhasználódik vagy hibásan működik, akkor a víznyomás kiugróan magas vagy gyenge lehet.

Ennek az alkatrésznek az ellenőrzése illetve esetleges cseréje mindenképpen szakértői segítséget igényel, hiszen végrehajtásához szükség van a vízrendszer elzásáráshoz, amit pedig csak hivatásos szakember végezhet.

alacsony víznyomás
Alacsony víznyomás a konyhában

7. Csőtörés vagy szivárgás

Ha alacsony a víznyomás, azt igen sok esetben okozza a lakásban vagy házban lévő szivárgás. A vízvezetékek részei közötti, például a csövek illesztések meglazulhatnakm és az ilyen helyeken a víz elkezd szivárogni.

Így a víznyomás gyenge lesz és nem jön elegendő víz a csapból.

A szivárgás felderítése egy igen nehéz feladat, hiszen ha csak kis mértékű a szivárgás, akkor nem biztos, hogy azonnali, szemmel látható módon megjelenik a kiszivárgott víz.

Sokszor már csak akkor ismerik fel a problémát a lakók, amikor egy fal elkezd vizes lenni. Ilyenkor tudni lehet, hogy a falban lévő vízvezeték hol szivárog, így elhárítható a probléma.

És mi a helyzet a csőtöréssel?

FONTOS!

A csőtörés a szivárgásnál sokkal nagyobb probléma, hiszen itt a nyomás sokszor jelentős mértékben visszaesik, és ha a csőtörés nagyon nagy felületet érint akkor akár az összes rendszerben lévő víz távozhat a csőből a törött részen keresztül.

De milyen következményekkel jár ez?

A csőtörés a szivárgásnál sokkal hamarabb felfedezhető, hiszen a nagy mennyiségű víz, ami a törésnél kiárad, az sokszor feláztatja az egész kertet. A legrosszabb esetben azonban a csőtörés a házon belül van, akkor pedig az egész lakás elázhat, óriási károkat okozva.

zuhanyrózsa
Zuhanyzás közben is lehet alacsony a víznyomás

Mi a teendő csőtörés esetén?

Ezeknél az eseteknél mindenképp vízvezeték szerelőt kell hívni.

A csőtörés pontos helyének meghatározását csőtörésbemérő használatával végzi el a szerelő. Erre akkor van szükség, ha nem lehet pontosan megállapítani, hogy hol van a törés pontos helye.

A fő vízcsapot azonnal el kell zárni, megakadályozva ezzel a további víz bejutását a lakásba.

Az elázott, sokszor vízben álló helyiségekből szivattyú segítségével ki kell szivattyúzni a vizet.

A túl magas nyomás is gondot okozhat?

Ahogy említettük, nem csak az lehet a probléma, ha nincs elegendő nyomás a lakásban.

A túl magas víznyomás talán még nagyobb gondot okozhat, hiszen így a vízrendszer egyes részei – a vízcsövek, az illesztések, a vízmelegítő bojler, stb. – nagyobb terhelést kapnak, aminek igen súlyos következményei lehetnek.

Korábban írtunk egy cikket a vízrendszer nyomáspróbájáról. Abban is sok hasznos tudnivalót olvashat a víznyomással kapcsolatban.

Fejezet 2.
Ha nem folyik a víz rendesen otthon

Ezek voltak tehát az otthon tapasztalt víznyomást érintő problémák lehetséges okai. A túl magas és a szükségesnél alacsonyabb víznyomás egyaránt komoly problémákkal járhat, így érdemes komolyan venni.

Abban az esetben, ha házilag szeretné megoldani a problémát, a cikkben leírt tényezők ellenőrzésével sokat tehet a megfelelő víznyomásért.

Ha azonban szakértőre szeretné bízni a probléma felkutatását és orvoslását, bátran hívjon minket, mindenben a segítségére leszünk.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.