csaptelep részei
Csaptelep részei – Hogyan épül fel és hogyan kell őket cserélni?
Csaptelep több is van a lakásban, és annak ellenére, hogy egy egyszerű szerkezetről van szó, igen gyakran kell cserélni. Több olyan alkatrész is van a csaptelepek esetén, amely kifejezetten gyakran hibásodik meg.
  • A csaptelep részei
  • A leggyakoribb csaptelep hibák
  • Csaptelep beszerelése és cseréje

Ebben a cikkben bemutatjuk, pontosan milyen részei is vannak egy csaptelepnek, és hogy milyen problémák adódhatnak az egyes alkatrészeknél.

Fejezet 1.
A csaptelep részei

Ahogy a bevezetőben említettük, a működés egyszerűségének ellenére viszonylag sok alkatrészből állnak a csaptelepek.

1. Csaptest

A csaptest a csaptelep azon része, amely tulajdonképpen rögzítésre kerül a mosdóra vagy falba épített csaptelep esetén a falra.

A csaptesten belül halad át a víz, és itt van lényegében minden olyan alkatrész, amely a víz elzárásakor meggátolja, hogy a víz tovább haladjon vagy szivárogjon. A legtöbb esetben fémből készül a csaptest, és emiatt a régebbi típusok – amelyek sokszor vasból készültek – komolyan el tudtak rozsdásodni. Emiatt a csap és ezáltal a mosogató vagy mosdó kinézete is ápolatlannak fog tűnni, és a víz minőségét is rontja a rozsda.

csaptest
Egykarú csaptest

2. Kifolyócső

A kifolyó csövön keresztül távozik a víz a csaptelepből.

A kifolyócsövek kialakítása és kinézete sokféle lehet. A mosdó esetében sokszor csak egy egészen kis cső jön ki a csaptestből, hiszen itt csak kézmosásra kell használni azt. Vannak azonban hosszabb csövek is, mint például a konyhai mosogató csaptelep esetén, ahol a mosogatás miatt fontos, hogy a cső alatt elférjenek nagyobb edények is.

Ma már léteznek flexibilis kifolyók is, amelyek kiemelhetők a csaptelepből, így még egyszerűbbé téve a mosogatást.

kifolyócső
Konyhai kifolyócső

3. Szabályozó kar

A szabályozó kar vagy karok segítségével lehet a csaptelepet megnyitni illetve elzárni.

Attól függően, hogy csak hideg vagy hideg és meleg víz is be van kötve, szabályozó karból 1 illetve 2 darab van egy csaptelepen. Ezeknek a karoknak a megnyitásával lehet szabályozni a hideg és meleg víz mennyiségét, így beállítható a kellő hőmérséklet.

A szabályozó karok kialakítása igen változatos, vannak nyomógombos és tekerhető karok is. Ma már egyre elterjedtebbek az érzékelővel felszerelt csaptelepek is, amelyek esetében nincs hagyományos szabályozó kar, hanem valamilyen egyéb mechanika nyitja és zárja el a csapot.

4. Betétek és rögzítőgyűrűk

A csaptelep számos tömítést és rögzítőgyűrűt tartalmaz. A tömítések és az ehhez tartozó rögzítőgyűrűk felelnek azért, hogy a víz ne tudjon szivárogni a csaptelep olyan részein, ahol illesztések vannak.

Ilyen például az a pont, ahol a kifolyócső csatlakozik a csaptelephez, illetve a szabályozó karok esetében is vannak betétek, amelyek meggátolják a szivárgást. Ezeknek a cseréje minden csap esetében egy idő után szükséges, hiszen a mechanikai hatások miatt ezek elkophatnak, megsérülhetnek.

5. Gyöngyöző betét

FONTOS!

A gyöngyöző betét – vagy másnéven perlátor – a kifolyócső végén található betét, amely úgy néz ki, mint egy kis szita vagy szűrő.

Ez az alkatrész teszi lehetővé, hogy a víz ne egy sugárban távozzon a csapból. A perlátor egy olyan betét, amelyen kisméretű lyukak vannak, így a kifelé áramló vízsugarat kisebb sugarakra választja szét, így nagyobb méretű lesz a csapból távozó víz. Ez kifejezetten a mosogató csaptelep esetén fontos, hiszen így hatékonyabban lehet leöblíteni a tányérokat és evőeszközöket.

Ezek tehát a csaptelep egyes részei, a következőkben pedig megnézzük, melyek a leggyakoribb hibák és a hozzá tartozó megoldások.

Fejezet 2.
A leggyakoribb csaptelep hibák

Legyen szó konyhai vagy akár fürdőszobai csaptelepről, vannak tipikus meghibásodások, amelyek minden csaptelep esetén jelentkezhetnek, és sok problémát tudnak okozni.

Ezeknek a meghibásodásoknak a többsége általában kisebb munkával orvosolható, és megelőzhető így a csaptelep cseréje, így érdemes ezeket minél hamarabb kijavítani.

1. Betétek, tömítések hibái

A csaptelep tömítések és betétek egy idő után mindenképpen cserére szorulnak, hiszen ezek kopó alkatrészek, amelyek a folyamatos használat során amortizálódnak.

Ezt elkerülni igazából nem lehet, így egy idő után mindenképpen szükséges lesz ezeknek a részeknek a cseréje. Számos csaptelepben vannak kerámia betétek, amelyek lassabban kopnak mint például egy gumitömítés, de ezeket is cserélni kell.

Ha ezek az alkatrészek nincsenek karbantartva, annak a legegyértelműbb jele a vízszivárgás. Ez pedig komoly problémákat okozhat, hiszen így könnyebben alakul ki a vízkő, illetve a vízfogyasztásra is hatást gyakorolhat a csöpögő csap.

tömítések
Csaptelep tömítései

2. Vízkő

A vízkő kialakulása a konyhák és fürdőszobák jól ismert jelensége, és egy vízköves csaptelep jelentősen lerontja a helyiség kinézetét. Ráadásul ha a vízkő nagy mennyiségben is lerakódik és nincs eltávolítva, akkor az a csaptelep eldugulásához és tönkremeneteléhez is vezethet.

A vízkő kialakulása ellen a megelőzés a legjobb megoldás. A megelőzésben segítségünkre lehet az, ha próbáljuk a csapot és környékét szárazon tartani, például használat után szárazra törölhetjük, így eltávolítva róla a vizet.

Emellett pedig vannak a vízkő eltávolítására létrehozott vegyszerek is, amelyek segítségünkre lehetnek.

vízköves csaptelep
Vízköves csaptelep

3. Gyöngyözőbetét eltömődése

A gyöngyözőbetét eltömődését is legtöbbször a vízkő okozza. Ennek a jele, amikor a csapot megnyitva azt tapasztaljuk, hogy nem a korábbi formájú és erősségű vízsugáron jön a víz, hanem gyengébb és más formájú. Ez azt jelenti, hogy a gyöngyözőbetét lyukai el vannak dugulva.

A betétet kiszedve és vízkőoldóba áztatva orvosolni lehet ezt a problémát. Ha azonban komoly a tömődés, akkor a perlátor cseréje lehet a megoldás. Szerencsére ez nem egy drága alkatrész.

Fejezet 3.
Csaptelep beszerelés és csere lépései

A csaptelep beszerelés – legyen szó új vizesblokk kialakításáról vagy egy csaptelep cseréjéről – nem egy kifejezetten nehéz feladat, ugyanakkor a nem megfelelően telepített csaptelep problémásan működhet, így ha nem vagyunk magabiztosak, akkor megéri szakemberekre bízni a csaptelep beszerelését.

1. A víz elzárása

A fővízcsap elzárása a legfontosabb minden vízzel kapcsolatos szerelés megkezdése előtt. Ha ez nem történik meg, annak a következménye igen komoly elázás lehet, hiszen a csaptelep leszerelésével nem tudjuk majd elzárni a vizet, így a konyhai vagy fürdőszobai bútorok is elázhatnak.

2. Csaptelep beszerelése

Miután a víz el lett zárva, le kell választani a régi csaptelepet, és az új csaptest telepítésével kell kezdeni az új csaptelep beszerelését.

Miután a csaptest rögzítésre kerül és a kifolyócsövet külön kell beépíteni, akkor a tömítések megfelelő elhelyezése után kell rögzíteni a csövet, és ugyanígy a szabályozó karok esetében is a betétek és tömítések elhelyezésével kell kezdeni.

csaptelep beszerelés
Csaptelep beszerelés

3. Tömítések szerelése

A nem megfelelően behelyezett tömítések hamarabb tönkremennek, így idő előtt cserélni kell majd őket. Ezeknek az alkatrészeknek a beépítése kulcsfontosságú mozzanat, hiszen ezek felelnek a csaptelep megfelelő működéséért, és a szivárgást is megakadályozzák.

Fejezet 4.
Mennyi idő egy csaptelep cseréje?

A csaptelep nem megfelelő működése sok kellemetlenséget tud okozni, és a mindennapos folyamatokat is gátolni tudja, így érdemes minél hamarabb cserélni a rosszul működő csaptelepet.

És hogy ez mennyi időben kerül?

vízvezeték szerelő
A szakember gyorsabban és pontosabban dolgozik

A kevésbé hozzáértők számára a szerelés akár hosszú órákat is igénybe vehet, ráadásul ha nem szakember végzi a csaptelepek cseréjét, akkor azzal is számolni kell, hogy nem fog megfelelően működni, így rövid időn belül akár tönkre is mehet, és akkor újra ki kell cserélni.

A képzett vízvezeték szerelő számára azonban egy csaptelep cseréje rutinfeladat, és pár perc alatt elvégezhet. Persze bonyolultabb működésű, például fotocellás vagy termosztatikus csaptelepek esetén ez akár hosszabb idő is lehet.

Ha szeretné szakemberekre bízni a csaptelep cseréjét, akkor keressen minket bizalommal, kollégáink a segítségére lesznek, bármilyen vízszerelési munkáról is legyen szó.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.