Egy férfi kéz fogja a bontott falból kiálló vízvezetéket csőtörés elhárítása közben.
Csőtörés elhárítása: mit tegyünk csőtörés esetén és hogyan hárítsuk el?
A csőtörés rengeteg kárt és így kiadást jelent. Épp ezért kiemelten fontos, hogy azonnal észrevegyük és elhárítsuk a bajt. Ezzel foglalkozunk ebben a cikkben.
  • A csőtörés okai és jelei
  • Mit tehetünk, ha bekövetkezett a csőtörés?
  • A csőtörés elhárítása

A csőtörés az esetek nagy részében igazi katasztrófa. Tönkremehetnek a bútorok, a falak, felázik a parketta, komoly anyagi károkat okozva.

Az Aegon biztosító szerint a lakáskárok háromnegyede 3 dologra vezethető vissza – és közöttük van a csőtörés okozta vízkár is.

Fontos tehát, hogy tisztában legyünk azzal, milyen jelek utalnak egy esetleges csőtörésre és melyek a legfontosabb teendőink, ha beüt baj. Cikkünkben most minden fontos tudnivalót megismerhet.

Fejezet 1.
A csőtörés jelei és okai
A csőtörést még azelőtt észrevehetjük, hogy a lakást elárasztaná a víz és komoly károkat okozna. Ehhez azonban tudnunk kell, milyen jelekre figyeljünk.

A csőtörés okai

Sokan úgy gondolják, hogy a csőtörést már csak akkor lehet észrevenni, ha a lakásban áll a víz.

Ez azonban gyakran nem ilyen egyértelmű. 

De akkor mire érdemes odafigyelnünk, hogy elkerüljük, hogy akár az egész ház vízben ússzon?

Szinte óhatatlan, hogy a lakásunban a csövek, az állandó használat követeztében ne öregedjenek el vagy gyengüljenek meg.

Nő kezében egy fehér és egy kék vödörrel, próbálja felitatni a csőtörés miatt folyó vizet.
(a kép forrása: kin.com)

A vezetékeknek ugyanis a nap 24 órájában biztosítani kell a vízellátást, miközben sok más hatásnak is ki vannak téve.

A nyomásingadozástól a hőmérséklet változásán át a közlekedési megterhelésig, számos tényezővel szemben ellent kell állniuk.  Ez pedig az idő múlásával könnyedén vízszivárgáshoz vezethet vagy rosszabb esetben csőtörést is okozhat.

Természetesen ezeken felül a szerelvények és a vízvezetékek minősége is nagyban befolyásolja, hogy milyen hamar következik be a baj.

A csőtörés leggyakoribb jelei

A műszeres csőtörés bemérés témában írt korábbi cikkünkben részletesen körbejártuk a gyanús jeleket és az egyértelműbb nyomokat is, amelyek egy esetleges csőtörésre utalhatnak. De alábbiakban röviden listázzuk, hogy mi az amire mindenképpen érdemes odafigyelni.

A láthatatlan jelek

  • A víz szivárgás jele lehet, ha a lefolyóból folyamatosan szokatlan hangokat hallunk. Ha ilyet tapasztal, ne habozzon, hívjon minket bátran. hogy a kollégák időben elhárítsák a problémát!
  • Érdemes odafigyelni a vízaszámlára is minden hónapban, ugyanis előfordulhat, hogy miközben nem nőtt a fogyasztásunk, mégis magasabb a számlánk összege.
  • Ha penészedést és párás levegőt tapasztalunk a lakásban, érdemes szintén csőtörésre gyanakodni. Természetesen ezek a jelek könnyen összetéveszthetőek más problémákkal, mégis érdemes akár egy szakember segítségét kérni.
Beázott mennyezetből csöpög a víz egy fekete vödörbe.
(a kép forrása: promutuelassurance.ca/)

A látható jelek

  • Nem olyan gyakori, de egy csöpögő csap is árulkodhat vízszivárgásról a lakásunkban. Figyeljünk oda rá!
  • Természetesen az egyik leglátványosabb jel, ha a padló vagy a falak vizesednek, ilyenkor mindenképpen forduljunk mielőbb szakemberhez!

Fontos hangsúlyozni, hogy a későn észrevett csőtörések akár az ingatlan alapjában is kárt okozhatnak!

Ha későn vesszük észre, hogy a főnyomó csőben repedés keletkezett, az átmoshatja az ingatlan alapját, sőt meg is süllyedhet ennek hatására.

A csőtörések fajtái

A csőtörések esetén alapvetően két típust különbözetetnek meg a szakemberek:

  • nyomó vezetékek és
  • lefolyó vezetékek csőtörése

Nyomó vezetékek

Ha a hibás csőszakasz a falon belül fut, tehát nem tudjuk ránézésre megállapítani, hogy milyen típusú lehet, rajzoljuk körbe az ázott falfelületet. Ezt követően pedig szüneteltessük a vizesblokk használatát. 

Ha tovább terjed az ázás, akkor több mint valószínű, hogy a nyomó vezetékkel lesz a probléma.

Lefolyó csövek

A csőtörések másik típusa a lefolyókat és a szennyvíz elvezető rendszereket érinti. 

Ebben az esetben az okok az elöregedett rendszeren kívül, gyakran a rosszul kivezetett loefolyók meghibásodásában vagy az emiatt keletkezett dugulásokban keresendőek.

Fehér vízcsőből folyik a víz.
(a kép forrása: bmscat.com/)
Fejezet 2.
A csőtörés elhárítása
Mindenképpen érdemes vízszerelő segítségét kérni. Van azonban néhány dolog, amivel csökkenthető a kár, amíg kiér a szakember.

Lefolyócsövek csőtörése esetén mindenképpen legyünk körültekintőek és, ha lehetséges jelezzük a velünk élőknek és társasház esetén a többi lakónak is, hogy ne használják a lefolyót, amíg a hiba meg nem szűnik.

És ha már csőtörés társasházban, érdemes elolvasni a kifejezetten ebben a témában írt cikkünket is, amiben többek között arról is szót ejtünk, adott esetben kit terhel a károk megfizetése.

Mihamarabb hívjunk szakembert, aki megoldja a problémát, elhárítja a csőtörést és megszünteti a dugulást.

FONTOS!

Egy szennyvízcső törése után végezzünk mindig alapos fertőtlenítést az adott helyiségben, hogy elkerüljük a fertőzéseket!

A csőtörés elhárítás lépései

Első és legfontosabb dolgunk, ha csőrepedést vagy csőtörést észlelünk, hogy elkerüljük a közvetlen életveszélyt! Áramtalanítsuk teljesen az adott helyet, ha a csőtörés érintheti az elektromosságot is.

1. A csőtörés helyének megállapítása

A csőtörés elhárítás egyik első és legfontosabb lépése, hogy lokalizáljuk a problémát.

A törés helye az esetek egy részében szemmel látható, ugyanis, ha nyomás alatt van egy vízvezeték, szemmel látható, hogy honnan szivárog, esetleg spriccel a víz. 

Előfordulhat azonban, hogy nem látjuk a probléma forrását és csak a vízóránk pörög, miközben egyetlen csap sincsen nyitva a lakásban. Ebben az esetben több mint valószínű, hogy rejtett csőtöréssel állunk szemben. 

De hogyan is lehet ilyenkor a csőtörés pontos helyét megállapítani?

Aggodalomra semmi ok, a rejtett típusú problémák is gond nélkül felderíthetőek és javíthatóak, anélkül, hogy az egész lakást szétbontanánk vagy felásnánk a kert nagy részét.

Műszeres csőtörés beméréssel szerencsére pontosan be tudjuk mérni a vízvezetékszerelők a probléma helyét.

Ezek legnagyobb előnye, hogy megmenthetnek bennünket a felesleges bontási munkálatoktól és a többlet kiadásoktól. 

2. Zárjuk el a vizet a meghibásodás szakaszán

Ha pedig ez nem lehetséges, keressük meg a főcsapot, főelzárót vagy a strangot. Lakástípusonként változik, hogy hol találjuk ezeke, ezért alább listáztuk.

Panellakások estén

Panelekben a vízelzárót szerelő fal mögé szokták helyezni, általában a fürdőszobai vagy a WC mögötti strangnál találjuk.

Családi vagy új építésű házaknál

A főelzárót nagy valószínűséggel a vízóra aknában fogjuk megtalálni vagy a gárzsban, esetleg a pincében. Sokat segíthet, ha van egy bekötési rajzunk a vízhálózatról.

Régebbi építésű házakban

Több helyen is rejtőzhet a főelzáró. Érdemes a lakásban, majd a pincében és ha nem találjuk, a garázsban is keresni. De érdemes a közös képviselőt vagy a ház gondnokát megkérdezni és segítséget kérni. 

Ha nem sikerül elzárnunk a vizet, mielőbb hívjunk vízszerelőt, hogy megelőzzük a további károkat!

Ezután mérjük fel a károkat és hívjunk szakembert, hogy gyorsan  megoldjuk a problémát. Gyorszolgálati vízszerelőink éjjel nappal a  rendelkezésére állnak és Budapesten valamint Pest megyében akár 1 órán belül a helyszínre érkeznek.

Fejezet 3.
Mennyibe kerül a csőtörés elhárítása?
A válasz nagyban függ a csőtörés mértékétől és típusától, valamint a szükséges munkálatoktól. Lássuk, milyen tényezők befolyásolják a költségeket. 

Már a bemérés is jelentősen kihat a végső árra, ugyanis egy jelzőgázos megoldás általában drágább, mint a hőkamerás technológiák.

Ezen felül a végösszeget természetesen tovább befolyásolja, hogy milyen károk keletkeztek a víz hatására.

Ha újra ki kell festenünk egy teljes szobát, netán a parkettát vagy a járólapokat is fel kell szedni, sajnos a számla is magasabbra rúghat.

Csőtörés okozta vízáradásban úsznak a nappali szürke bútorai.
(a kép forrása: www.sohomod.com/)

Ha rendelkezünk lakásbiztosítással és az ki is terjed az ilyen esetekre, akkor szerencsére a biztosító utólag rendezi majd a kiadásokat vagy annak egy részét.

Ebben az esetben semmiképpen ne feledkezzünk meg a korábban említett részletes dokumentáció elkészítéséről és a probléma bejelentéséről a biztosító felé, még mielőtt megérkezik a szakember az otthonunkba.

Elfolyt vízmennyiség jóváírása

Jó tudni, hogy ha csőtöréssel állunk szemben, kérvényezhetjük a vízszolgáltatónál, hogy azt a vízmennyiséget, amely elfolyt, írja számunkra jóvá. 

Érdemes tehát érdeklődni a vízszolgáltatónáll, ugyanis bizonyos esetekben jóváírhatják a csőtörés következtében elfolyt vízre vonatkozó csatornadíjunkat.

Kinek kell bejelenteni a csőtörést?

Családi házak esetében

Ha a probléma a vízóra vagy a vízakna előtti részen történik, az elhárítás minden feladata és költsége a szolgáltatóhoz tartozik. Míg a vízóra után keletkezett törések a tulajdonost érintik, így a mi felelősségünk vízszerelőt hívni és a javítás költségeit is nekünk kell rendezni. 

Társasházak esetében

Társasházaknál a helyzet csak egy kicsit másabb.

Ebben az esetben, ha a társasház központi vízmérő előtti szakaszán ömlik a víz, akkor forduljunk a vízművekhez és a lakás gondnokához.

Ha pedig a lakáson belüli almérő után történik a csőtörés, akkor olyan szerelőt érdemes hívni, aki a vakolt fal esetén, a bontással együtt vállalja a probléma megoldását.

Utómunkálatok a csőtörés elhárítás után

Ha a szakemberek végeznek a munkával és elhárul a veszély, vár ránk még néhány teendő. 

Beázott fehér falról potyog a tapéta és folyik a víz.
(a kép forrása: shutterstock.com)

Mindenképpen mérjük fel, hogy esetleg nem keletkezett-e kár a szomszédunknál is, ugyanis könnyen megeshet, hogy a víz nyomai nála is látszanak. 

Hasonlóan fontos, hogy alaposan páramentesítsük a lakást. A falakban, parkettában rekedt víz könnyen állagromláshoz és penészedéshez vezethet. Használjunk hát bátran páramentesítő készülékeket!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.