régi vízvezeték cseréje
Hogyan zajlik a régi vízvezeték cseréje?
Legyen szó akár társasház vagy családi ház vízvezeték rendszeréről, a vízvezetékek cseréje egy idő után minden házban szükséges. Ennek több oka is lehet, és ebben a cikkben utána járunk, melyek ezek, illetve részletesen bemutatjuk, hogyan is történik a régi vízvezetékek cseréje.
  • Mikor lehet szükséges a régi vízvezeték cseréje?
  • Hogyan zajlik a vízvezetékek cseréje?
  • Milyen legyen az új vízvezeték

Kezdjük azzal, hogy pontosan milyen vízvezetékek cseréjére kerülhet sor egy ház kapcsán? A munka jellege szempontjából fontos megkülönböztetni, hogy a vízvezeték szerelés történhet az épületen belül illetve az épületen kívül is.

Fejezet 1.
Házon kívüli vízvezeték szerelés

A vízvezeték házon kívüli része az a szakasz, amely az utcai fővezetéket összeköti a házban kiépített csövekkel.

A házon kívül található csőszakasz kiépítése – új épület esetén – elvégezhető úgy is, hogy a cső számára szükséges árkot is a ház tulajdonosa ássa meg. Emellett pedig a csövek lefektetését is el lehet végezni. Ez ugyanígy elmondható a régi vízcsövek lecserélése esetén is.

Ha rendelkezünk a megfelelő rutinnal, akkor a házon kívüli vízvezetéket magunk is kicserélhetjük. Fontos azonban, hogy a területileg felelős szolgáltatót értesíteni kell a csőcseréről, hiszen annak ellenőrzése a fővízhálózatra való csatlakoztatása is az ő feladatuk lesz.

Emellett pedig – mivel a hálózatról le kell csatlakoztatni a régi csövet – ebben is szükséges a vízműveket értesíteni, hiszen ők fogják leválasztani a kicserélni kívánt csövet a rendszerről.

házon kívüli vízvezeték
Házon kívüli vízvezeték

Ennek a vezetéknek a kiásása annyiban okozhat nehézséget, hogy meghatározzuk a pontos helyét, ahol a vezeték belép a házba. Ha ez megvan, onnan már a legtöbb esetben csak egyenesen kell ásni az utca irányába. Az irány meghatározásában segítségünkre lehet a vízmérő akna, hiszen ezen keresztülhalad a cső a portára való belépés után.

Fejezet 2.
Házon belüli vízvezeték szerelés

A vízvezetékek másik része a házon belüli rendszer. Ez egy sokkal több csőből álló hálózat, mely elvezeti a vizet a konyha és a fürdőszoba irányába, illetve ezekben a helyiségekben is több helyre.

Mivel ezek a csövek a falakban vagy a padlóban vannak, a vízszerelés ezeknél a részeknél sokkal összetettebb és nagyobb kihívást jelent.

A csere ezen csövek esetében sokkal több munkával jár, hiszen itt nem csak egy egyenes szakaszt kell felásni, mint a házon kívüli vízvezeték csere esetén.

Ha az egész csőrendszer cseréje szükséges, akkor rengeteg bontási feladatra lehet számítani, hiszen el kell távolítani a régi csöveket a falból és a helyükre beépíteni az új rendszert.

Ráadásul az is előfordul, hogy az új csöveket más irányba is el kell juttatni. Ilyenkor új szakaszokon kell kivésni a falat, ami szintén többletmunkát jelent.

Fejezet 3.
Mikor lehet szükségeses a régi vízvezeték cseréje?

A vízvezetékek cseréje számos helyzetben indokolt és szükséges lehet, így most ezeket fogjuk bemutatni.

1. Csőtörés esetén

Az egyik leggyakoribb ok, ami a teljes vízvezeték cseréhez vezethet, az a csőtörés.

Alapvetően is a csőtörés az egyik legtöbbször jelentkező probléma egy háztartás vízvezeték rendszerét illetően. A csőtörés sokszor olyan drasztikus, hogy a régi cső javítása lényegében felesleges. Ilyenkor érdemes az egész csövet újra cserélni.

A csőtörés jeleiről korábban írtunk részletesen, így ha szeretné elkerülni ezt a problémát, mindenképpen olvassa el ezt a cikkünket is.

2. Vízminőség romlása miatt

A vízvezeték cseréjére abban az esetben is sor kerülhet, ha a cső már régi, fémből készült, és így az évtizedek alatt lerakódott szennyeződések és a kialakult rozsda miatt romlik a víz minősége.

Az ivóvíz minőségére érdemes figyelmet fordítani, hiszen a szennyezett vagy rozsdás víz egyrészt károsíthatja a fürdőkádat, a mosogató vagy mosógépet, de egészségkárosító hatásai is lehetnek.

vízminőség ellenőrzése
Víz minőségének ellenőrzése

Régen a vízvezetékek kiépítése során sokszor használtak ólom csöveket, mára azonban már tudott, hogy ez az anyag a víz minőségére negatívan hat, így ma már nem igazán népszerű. Ugyanez elmondható a vasról is, amely rendkívül erős, tartós, de könnyen alakul ki rajta rozsda.

3. Lakás- vagy ház felújítása esetén

Amikor új lakás vagy ház vásárlására kerül a sor, vagy egy régi házat újítunk föl, igen gyakran a teljes vízvezeték cseréje indokolt. Erre azért lehet szükség, mert így – pláne ha már a teljes házat felújítják – biztos lehet benne az új tulaj, hogy a vízvezetékek is hosszú évekig rendben lesznek.

Ilyenkor a teljes vízhálózat csere megtörténik, beleértve a házon belüli és kívüli csöveket, illetve a falban lévő vezetékeket is. Ezek mellett pedig a mosdó és a fürdőszoba szerelvények (csapok, lefolyó) is kicserélésre kerülnek.

lakásfelújítás
Lakásfelújítás
Fejezet 4.
Hogyan zajlik a vízvezetékek cseréje?

A vízvezetékek csere nem tekinthető egy egyszerű műveletnek, így a legtöbb esetben érdemes szakemberekre bízni ezeket a munkálatokat.

A vízvezeték szerelés első lépése minden esetben az, hogy a házban lévő főcsapot el kell zárni. Ezt semmilyen körülmények között nem szabad elfelejteni, hiszen ha úgy bontjuk meg a rendszert, hogy nincs elzárva a csap, akkor igen hamar az egész házat el tudjuk áztatni, óriási anyagi károkat okozva ezzel.

1. Házon kívüli régi vezeték cseréje

Amennyiben a házon kívüli vezeték cseréjére van szükség, a vízmérő aknában is el kell rázni a vizet, majd ki kell engedni a csőben lévő vizet.

FONTOS!

A vízcső kiásásával kezdődik a kinti cső cseréje. A fagyhatár 70-80 cm, így erre a mélységre mindenképpen le kell ásni, hogy szabaddá tegyük a vezetéket.

A vízcső kiásásával kezdődik a kinti cső cseréje. A fagyhatár 70-80 cm, így erre a mélységre mindenképpen le kell ásni, hogy szabaddá tegyük a vezetéket.

Miután a teljes szakaszon kiástuk a csövet, meg kell kezdeni a cső felszedését. Itt fontos megemlíteni, hogy ha nem találjuk elég mélynek az árkot, akkor ilyenkor érdemes lehet mélyíteni azon, így megelőzve a fagy okozta problémákat.

Az új cső lefektetése után – melynek anyagáról később részletesen írunk – értesíteni kell a vízműveket, hogy ellenőrizzék le a munkánkat, illetve hitelesítsék azt. Ezután rákötik a központi vezetékre a csövet, és lényegében készen is van a csere.

2. Házon belüli csövek cseréje

A házon belüli csövek cseréje esetén is fontos, hogy a csövekben minél kevesebb víz legyen, így a csapokon keresztül ezekből is ki kell engedni a bennmaradt vizet.

Ha ezek megtörténtek, akkor kezdődik a régi csövek lebontása. Ehhez természetesen a falban lévő csöveket elérhetővé kell tenni, tehát mindenképpen szükség lesz bontásra.

A csövek és a szerelékek eltávolítása után a szakember hozzá kezd az új rendszer kiépítéséhez. Ezt alaposan meg kell tervezni, hiszen a csövek befalazása után roppant kellemetlen, ha valahol meg kell bontani azt.

régi vízvezeték cseréje
Házon belüli régi vízvezeték cseréje

A falakban futó vezetékek esetén fontos lehet a szigetelés, hiszen ha kisebb repedések keletkeznek, akkor egy jó szigetelés megvédheti a falat a teljes elázástól.

Fejezet 5.
Milyen legyen az új vízvezeték?

A vezetékek kiépítése kapcsán a leggyakoribb kérdés, hogy milyen anyagú csövekből építsük ki a rendszert. Több különféle lehetőség van, és mindegyiknek vannak előnyös tulajdonságai

1. Rézből készült csövek

A réz csővezeték igen elterjedt, hiszen hosszú az élettartamuk (akár 60-100 év is lehet) és sokoldalú felhasználást tesznek lehetővé.

Vannak keményebb és lágyabb réz csövek. A lágyabb csövekben több az ötvöző anyag, így könnyebb megmunkálni és rugalmasabbak lesznek. Ivóvíz vezetékek kiépítése során is használható, manapság azonban vannak erre jobb opciók is.

2. Többrétegű csövek

Ezek képezik jelenleg a csúcstechnológiát, hiszen rendkívül jól terhelhetők és ellenállók. A többrétegű csőnél polietilén és alumínium rétegek váltják egymást, közöttük kötőanyag található. Ennek a felépítésnek köszönheti tartósságukat és terhelhetőségüket.

vízcsövek típusai
Különféle vízcsövek

3. KPE cső

Polietilénből készült, rendkívül nagy szilárdságú, és a legtöbbször ivóvíz ellátáshoz szokták használni. Nagy előnye a többi típussal szemben, hogy könnyű, az elemek csatlakoztatási előre legyártott idomokkal történik, így egyszerűbb vele dolgozni.

4. Vascső vagy ólomcső

Ahogy korábban említettük, régen a vasból és ólomból készült csőrendszerek igen elterjedtek voltak, mára azonban már csökkent a népszerűségük.

A ólom mára már teljesen eltűnt, de ha nem ivóvízellátásról van szó, horganyzott vascsöveket még manapság is lehet találni.

Fejezet 6.
A régi vízvezetékek cseréjét bízza szakemberekre

Ezek voltak tehát a legfontosabb tudnivalók, amiket a régi vízvezetékek cseréjéről tudni érdemes.

A kérdés már csak az, hogy megéri otthon nekiállni ezeknek a cseréknek?

Ha teljes vízvezeték cserére van szükség, azt érdemes szakemberekre bízni, hiszen ha nem rendelkezünk megfelelő gyakorlattal és szerszámokkal, akkor könnyen találkozhatunk olyan nehézségekkel, amelyek megoldása nem kivitelezhető szaktudás nélkül. A cikk elején említettük, milyen esetekben lehet szükség vízhálózat cserére.

Ha Ön csőtörés vagy lakásfelújítás miatt szeretné kicseréltetni a vízvezetékeket, vagy akár a házban lévő víz minősége romlik, keressen minket bátran, hiszen vízvezetékszerelés kapcsán nincs olyan probléma, amit kollégáink ne tudnának megoldani.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.