Ezek a csőtörés jelei
A csőtörés minden otthon tulajdonosának rémálma: a bútorok és parketta elázása, és az anyagi károk mellett a javítás költségei is kellemetlenül érinthetnek. Éppen ezért a csőtörés jelei és felismerésük sokat enyhíthet a károkon.
  • Ezek a csőtörés leggyakoribb okai
  • Így hárítható el a csőtörés
  • Mit tegyek, míg kiér a vízszerelő?

Számos árulkodó jele van annak, ha otthonunkban csőtörés keletkezett. Ha ezeket időben felismerjük, sokkal kisebb katasztrófára számíthatunk.

Mik a csőtörés leggyakoribb okai, és mik a jelei? Milyen rejtett jelekkel találkozhatunk? Hogyan hárítható el a gond, és mit tehetünk, amíg kiér a szakember?

Fejezet 1.
A csőtörés leggyakoribb okai
Lehetnek „hajlamosító tényezők” csőtörés esetében is . Ezeket érdemes figyelembe venni, és ha lehetőségünk adódik, javítani a helyzeten. Lássuk, mik a leggyakoribb okok!

1. A csövek rossz minősége

Régi családi házak vagy panelek kapcsán előfordulhatnak elöregedett vagy a modern kritériumoknak nem megfelelő csövek. Újépítésű otthonoknál is találkozhatunk a problémával, ha a kivitelező a csövek minőségén akart spórolni.

Azt mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a csőrepedés és az ezt követő törés, esetleg vízszivárgás hátterében gyakran állnak rossz minőségű csövek.

elöregedett réz csövek

2. Elöregedett a rendszer

A cső vagy illesztőelem életkorát meghatározni nem egyszerű: ami azonban biztos, hogy minden rendszer elhasználódik egyszer.

Idősebb ingatlanok esetén figyeljük a jeleket, és ha vízszivárgás gyanúja áll fenn, ne habozzunk szakembert hívni.

Mindig figyeljünk oda a téliesítésre! Takarjuk le a vízórát, zárjuk el a kerti csapokat!

3. Időjárás

Az időjárás gyakran megtépázhatja a vízvezeték-rendszert. Hiába van a házban fiatal és remek minőségű csőrendszer, az elfagyás veszélye így is jelen lehet.

4. Szerelés közben bekövetkező, észrevétlen hiba 

Emiatt különösen fontos, hogy a megfelelő szakemberrel dolgozzunk. Érdemes utánanézni a neten a szakiról írt esetleges véleményeknek, vagy épp tájékozódni az oldalán, hogy lássuk, mennyire igényes a munkájára.

Egy korábbi cikkünkben már írtunk arról, miről ismerszik meg a jó vízszerelő.

A szakemberekkel is megeshet, hogy valahol hibát vétenek: ha biztosra mennénk, vagy ismeretlen szakemberrel van dolgunk, bátran nézessük meg inkább kétszer a rendszert.

Fejezet 2.
A csőtörés jelei
Szerencsére elég sok kisebb nagyobb jele lehet annak, ha csőtörésre kerül, vagy kerülhet sor az otthonunkban. Nézzük, mik a leggyakoribb jelek, amelyek csőtörésre utalhatnak.

A láthatatlan jelek

  • Átázás: a legkönnyebben észrevehető, intő jel, a falon, plafonon megjelenő vizes folt. A rejtett csőtörés előjele lehet, azonban könnyű összetéveszteni a szigetelés hiányából adódó vizesedéssel. Ha hirtelen vizet veszünk észre a falon, érdemes ellenőrizni a csőrendszert, különösen, ha a fűtési szezonon kívül érzékeljük a jelenséget.
  • Csöpögő csap: ha a javítás után is elfolyik a víz, gyanakodhatunk arra, hogy ez törés lesz. Ha a csaprendszer közelében észlelhető a jelenség, sajnos bontás nélkül aligha kivitelezhető a javítás.

Fontos, hogy a csőtörés helyét pontosan határozzuk meg!

  •  Magas vízszámla: ha a vízvezeték-rendszer meghibásodott, könnyen elképzelhető, hogy a rejtett csőtörés miatt magasabb vízszámla érkezik.

A láthatatlan csőtörés leggyakoribb jele az alacsony víznyomás, amely az otthonunk minden vizesblokkjában egyszerre jelentkezik.

A látható jelek

Sokkal könnyebb meghatározni a problémát, ha azt a saját szemünkkel is látjuk. A csőtörést könnyebben diagnosztizálhatjuk, ha az alábbiakkal szembesülünk:

  • Penész: ha penészes a fal, elsősorban nem biztos, hogy törésre gyanakodnánk, hiszen ez lehet a szigetelés hiánya miatt, a nyílászárók miatt is, de a csőtörést is érdemes számításba venni.
  • Pára: a pára és a párásodó fal sajnos szintén utalhat szivárgásra. Ha hiába próbálkozunk és a párásodás mégis jelen van, az elfolyt víz már felhalmozódhatott valahol, ezért mindenképpen ellenőrizzük.
  • Csatornabűz: bizony, a kellemetlen szagok is árulkodóak lehetnek. Ha nem tudjuk beazonosítani a bűz helyét, és ha az udvaron sár, vagy állandó vizesedés tapasztalható, akkor érdemes ellenőrizni a csövek állapotát.
cső szerelés kéz csövek

A lakáskárok nagy része csőtörésre vezethető vissza.

Fejezet 3.
Így hárítható el a csőtörés
Lássuk, hogyan dolgoznak a szakemberek!

Adja magát a kérdés, hogy a csőtörések okait megismerve, hogyan hárítható el a probléma. A jó szakember a legtöbb esetben tudja, mi a jele a törésnek, és akkor is csőtörésre gyanakszik, ha nekünk fel sem tűnik a jelenség.

  1. A törés pontos helye: az első lépés, hogy meghatározzuk a csőtörés pontos helyét. Ezesetben nem hátrány, ha a szakember rendelkezik a megfelelő technológiával, tehát hőkamerával vagy jelzőgázos mérővel is be tudja azonosítani a hibát.
  2. Bontás: sajnos vannak olyan esetek, amikor a lakás szétverése elkerülhetetlen. Ha például a hiba a padlófűtésben vagy a falban futó vízvezeték esetén merül fel, szinte biztos, hogy szükség lesz bontásra. Van azonban olyan eshetőség is, amikor a csap, vagy a mosogató alatti cső romlott el: ilyen esetekben minimális bontással, push-fit csatlakozókkal orvosolható a probléma, ráadásul a kertben futó csövek esetében is alkalmazható a technika.
  3. Az anyagiak: ez minden esetben a munkálatok mértékétől függ. Például a jelzőgázos opció drágább, mint a hőkamerás megoldás. Az árat az is befolyásolja, hogy mekkora és milyen mértékű a kár, mennyi időt vesz igénybe a csőtörések javítása. Illetve, hogy az azt követő munkálatok (járólap újra lerakása, festés) mekkora területet és költséget igényel.
  4. Utómunkálatok: ha a szakember elment, fel kell mérnünk, miben és mekkora kár keletkezett. Ha a víz a szomszéd lakásba is átszivárgott, újabb problémával állhatunk szemben. Fontos a páramentesítés is: a megrekedt víz penészhez, állagromláshoz vezethet.
csőtörés szerelő villáskulcs

Hogyan történik a bemérés? Bővebben innen tájékozódhat!

Fejezet 4.
Mit tegyünk, míg kiér a vízszerelő?
Ha a csőtörés jele egyértelmű számunkra, és látható a víz útja, nem érdemes tétlenkedni: ha időben megteszünk néhány lépést, feltartóztathatjuk a vizet, míg a szaki megérkezik.

Zárjuk el a központi vízcsapot: ezzel megakadályozhatjuk, hogy túl sok legyen az elfolyt víz, valamint a munkálatok alatt is könnyebb lesz a vízvezeték-szerelő dolga.

Kapcsoljuk le a bojlert: víz nélkül a bojler meghibásodhat, amely újabb kiadásokhoz vezethet.

Szemmel látható repedés: ha ilyet tapasztalunk, a gyanta vagy akár egy szigetelőszalag is a segítségünkre lehet.

FONTOS!

Ellenőrizzük, milyen a víznyomás, és nézzük meg, hogyan pörög a vízóra. A legtöbb esetben ezek is árulkodóak lehetnek.

 Ha a lakásban keresés nélkül is látható a probléma, akár szerencsésnek is mondhatjuk magunkat. Azonban a szivárgó víz jele nem mindig ilyen egyértelmű.

Minden esetben támaszkodjunk szakemberre! Ha olyan jelet észlelünk, amely utalhat csőtörésre, ne habozzunk azonnali segítséget kérni!

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.