vízvezeték bekötés
Vízvezeték bekötés lépései
A vízbekötés egy új ház építése során kiemelkedő fontosságú, de akár régi házak esetén is szükség lehet rá. A kiépítés egy nagy odafigyelést igénylő, komoly munka, amely során rengeteg feltételnek teljesülnie kell. Ráadásul számos hatósági engedély is szükséges a vízrendszer kiépítéséhez.
  • Milyen engedélyekre van szükség?
  • A kiviteli terv
  • A vízvezeték bekötés lépései
  • Kire bízzuk a vízbekötést?

Hogy pontosan milyen lépései vannak a vízvezeték bekötésének? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan kell elvégezni ezt a műveletet, illetve arról is szó lesz, hogyan kell a szükséges engedélyeket megszerezni.

Ha ön szeretné házilag elvégezni a vízbekötést, akkor itt minden hasznos infót megtalál, amit érdemes tudni a témában.

Fejezet 1.
A szükséges engedélyek beszerzése

A vízvezeték bekötésének két nagyon fontos feltétele van. Az egyik az, hogy az adott ingatlan előtt ki legyen építve az ivóvíz törzshálózat. A másik pedig, hogy az ingatlan tulajdonosának, vagy a tulaj által felhatalmazott használónak kell kérelmeznie a bekötést.

A kiviteli terv

Ahhoz tehát, hogy az ingatlant rá lehessen csatlakoztatni a vízhálózatra, a kérelmezőnek csatolnia kell a beépítésre jogosult kivitelező vagy tervezői jogosultsággal, kamarai tagsággal rendelkező személy által készített kiviteli tervet. Ez a terv csak akkor tekinthető hitelesnek, ha azt egyéb, a tervezés és kivitelezés által érintett közművek is engedélyezték.

A kiviteli terv tartalmi követelményei:

  • Műszaki leírás
    Ez tartalmazza az adott ingatlan pontos helyét, címét, a tulajdonos adatait. Emellett pontosan tartalmaznia kell azt is, hogy milyen vízbekötési munkálatról van szó (épület, lakás vízbekötése, udvari kifolyó bekötése, stb.). Emellett az esetleg szükséges nyomáscsökkentő vagy nyomásfokozó helyét, illetve a víznyomással kapcsolatos adatokat is itt kell meghatározni.
  • Helyszínrajz
    Ez tartalmaz minden olyan tervet, amely fontos lehet a bekötési folyamatnál. A vízmérő akna helyét, a vízvezeték nyomvonalát, illetve azoknak az építményeknek a helyét, amely valamilyen módon érintkezik a vízrendszerrel.
    Itt kell továbbá megadni az út alatti átvezetés nyomvonalát, a védőcsövezés módját.
  • A vízmérő hely építészeti, gépészeti terve
    A vízmérőhelyet a tervezőnek szigorú elvárások és szabályok alapján kell megterveznie. A vízmérő akna egy 100×100 cm alapterületű, 140 cm magas beton akna. Ugyancsak itt kell lennie azoknak a műszaki terveknek, amelyet akkor kell elvégeznie a tervezőnek, ha az akna fölött személyforgalom várható.
    Minden önálló, a telken található ingatlan részére külön kell bekötővezeték és akna tervezése és építése szükséges.
kiviteli terv
Egy tervrajz

Ha a benyújtott kiviteli terv műszaki vagy formai okok miatt nem megfelelő, akkor a szolgáltató kérheti annak kiegészítését, illetve teljes átdolgozását, tehát egy új terv beadását.

Fejezet 2.
A vízvezeték bekötés lépései

A vízvezeték bekötési munkálatait szakemberekre is rá lehet bízni, azonban a vízbekötés házilag is elvégezhető. Ilyen esetben azonban ugyanúgy fel kell venni a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal, közműszolgáltatóval, hiszen a rendszer hitelesítése és az vízmérő felszerelése az ő feladatuk.

A vízvezeték bekötése – legyen szó házilag vagy szakember által történő építésről – egy összetett munkafolyamat, amely során precizitás szükséges a pontos és így sikeres munka elvégzéséhez. Épp ezért rutinnal nem rendelkező lakosok számára a vízbekötés nem ajánlott, hiszen rengeteg a buktató.

Most pedig nézzük, pontosan hogyan is zajlik a vízbekötés.

1. Vízmérő akna kiépítése

Ha a kiviteli tervet a közművek műszaki szempontból megfelelőnek találják, akkor a vízhálózat kiépítése a vízmérő akna kialakításával kezdődik.

Az árok megásása előtt a vízmérő aknát kell kialakítani. Az akna kialakítása szintén elvégezhető házilag, ez azonban – mivel komoly szabályoknak kell megfelelnie méretét és kialakítását tekintve – szakértői segítséget igényelhet.

Érdemes az akna kialakítását szakemberre bízni, hiszen ha a közmű nem találja megfelelőnek és szabályosnak, akkor át kell alakítani, ami további idő és munka.

Ha az akna elkészült, értesíteni kell a közművet, hogy ellenőrizzék le az aknát. Ha rendben találják, akkor hozzá lehet látni a vízvezetékek lefektetésének. Előfordul azonban, hogy műszaki szempontból problémát észlelnek, ilyenkor az általuk adott módosítási javaslatok alapján át kell alakítani az aknát.

vízmérő akna
Vízmérő akna vízórával

2. Az árok megásása

Az akna sikeres kialakítása után a következő lépés, hogy ásni kell egy árkot, amibe majd a vízvezeték le lesz fektetve.

Ennek az ároknak a megásása természetesen kiadható alvállalkozónak is, ez azonban többletköltségekkel jár. Ha azonban a tulajdonos maga szeretné ezt elvégezni, akkor a vízművek természetesen ezt is engedélyezik, tehát nincsen arra törvény vagy kormányrendelet, hogy a saját telkén valaki nem áshassa meg a vízvezetékhez szükséges árkot.

Van azonban pár szempont, amiket figyelembe kell venni az árok megásásakor.

  • A lehető legrövidebb és legegyenesebb árkot kell ásni, hiszen így tudjuk lerövidíteni a hosszát, ami fontos lehet a szükséges anyagok megvásárlásánál, hiszen minél rövidebb a vezeték, annál kevesebbet kell rá költeni.
  • Az árok mélységét úgy kell kialakítani, hogy a fagyréteg alatt haladjon majd a vízcső. Ha nem ásunk elég mélyre, akkor keményebb teleken akár befagyhat a csőben lévő víz. Ez rendkívül veszélyes, hiszen a fagyások az egyik fő okai a csőtöréseknek. Az 1 méteres mélység a legtöbb esetben elegendő szokott lenni, de általánosságban a fagyhatár 80 cm, így arra kell törekedni, hogy 80 és 120 cm között legyen fektetve a vízcső.
  • Az árok megásásánál arra is érdemes odafigyelni, hogy a szennyvíz csőnek is legyen elegendő hely az ivóvíz vezeték mellett. A legtöbb ház esetében ugyanis ezek egy helyen lépnek be és ki a házból, így ha egyszerre kerül beépítésre, akkor szélesebb árok is ásható, hiszen a szennyvízcső az vastagabb, mint az ivóvíz vezetéke.

Szennyvíz csatorna építésről korábban készítettünk egy cikket, abból sok hasznos információ megtudható a házi építéssel kapcsolatban.

vízcső árok
Árok benne egy vízvezetékkel

Az árkot a háztól egészen az telek határáig fel kell ásni. Ha házilag végezzük ezt el, akkor az utcán a törzshálózatot is nekünk kell felkutatni, ami megint csak sok munkába kerülhet. Arra figyelni kell, hogy kézi ásóval történjen az ásás, hiszen munkagépet használva igen könnyű kárt tenni a központi hálózat csöveiben, ami akár komoly vízellátási problémákat is okozhat akár több utcában is.

3. A vízcsövek lefektetése

A vízcsövekből számtalan különféle típus kapható. Régebben a fémből készült csövek voltak az elterjedtek, manapság azonban már különféle műanyag csöveket érdemes választani. Ezek ugyanis nem rozsdásodnak, hosszabb az élettartamuk, és dolgozni is sokkal könnyebb velük.

FONTOS!

Ha saját magunk végezzük a vízbekötést, abban az esetben érdemes a munka megkezdése előtt kitalálni, milyen típusú csövet szeretnénk lefektetni

Ez ugyanis befolyásolhatja az árok mélységét is.

A cső megvásárlásakor azt is figyelembe kell venni, hogy mekkora távot kell a csővel áthidalni, tehát hogy pontosan mekkora távra van a ház és a törzshálózat. Érdemes valamennyivel több alapanyagot vásárolni, hiszen ha tervezés után akarunk módosítani, akkor a több anyagnak köszönhetően könnyebb módosítani.

A csövet az árok alján kell végig vezetni. A műanyag csöveknél léteznek olyanok, amelyek hegesztéssel kell illeszteni, vannak azonban menetes csövek is. Legyen szó akármilyen illesztési módról, a csőhálózat kiépítésekor nagy figyelmet kell arra fordítani, hogy az illesztések tökéletesek legyenek, hiszen ha nem azok, akkor könnyen alakulhatnak ki szivárgások.

vízvezeték
Vízvezeték

A bekötés ránk eső része lényegében a cső lefektetésével elvégzettnek tekinthető. Persze a házon belül a víz bekötést még el kell végezni, de az egy teljesen másik munkamenet.

Mi történik a cső házba való bevezetése után?

4. A vízórák és a vízmérő beépítése és hitelesítése

Ahogy korábban említettük, az árok megásása és a csövek lefektetése elvégezhető lakossági módszerekkel. A vízmérő eszközök, vízórák telepítése azonban szolgáltatási feladat, tehát az illetékes vízmű feladata a vízórák és vízmérők beépítése, illetve hitelesítése.

Miután elkészültünk a vízvezetékkel, értesíteni kell a szolgáltatót, hogy csatlakoztassa a vízhálózatra az ingatlant.

Ekkor – ha a kiviteli terv korábban elfogadásra került – a közmű dolgozói az előre egyeztetett időpontban kiérkeznek az ingatlanhoz. Ellenőrzik az árok és a csövek állapotát, minőségét. Ha mindent rendben találnak, akkor elvégzik a törzshálózatra való csatlakoztatást.

FONTOS!

Fontos, hogy a vízórát a közműnek kell biztosítania, hiszen az ő tulajdonát képezi. A házban azonban több mellékvízmérő is beépítésre kerülhet, hogy az egyes lakrészek fogyasztását külön lehessen mérni.

Ezeknek a mellékvízmérőknek a beszerzése az ingatlan tulajdonosának a feladata. Azt azonban tudni kell, hogy a hitelesítését – legyen szó új hálózat kialakításáról vagy vízóracseréről – ezeknél a mellékmérőknél is a vízműnek, vagy az általa megbízott szakembernek kell elvégezni.

Fejezet 3.
A vízvezeték bekötés egy összetett munka

A cikkben leírt lépéseket betartva sikeresen elvégezhető a vízvezeték bekötés, azt azonban érdemes tudni, hogy ez rengeteg időt és energiát emészt fel.

Ha a tudunk megfelelő segítséget és esetleg szakértőt is szerezni, akkor tökéletes munkát lehet végezni.

Aemnnyiben nem rendelkezünk megfelelő kapcsolati tőkével, mindenképp érdemes szakértőkre bízni a bekötési feladatokat, hiszen rengeteg megoldandó akadályba lehet ütközni, amit egy kifejezetten erre specializálódott brigád könnyebben el tud hárítani.

Ha Ön szeretné szakértőkre bízni a vízvezeték bekötését, hívjon minket bizalommal.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.