wc tartály típusok
WC tartály típusok – Minden amit a témában tudni érdemes
Elromlott a WC tartály és újra szeretné cserélni? Vagy felújítja a lakását és emiatt keres új tartályt, de nem tudja, pontosan milyet válasszon?
Cikkünkből olyan dolgokat tudhat meg, amik segíthetik a döntést.
  • Mikor lehet szükség új WC tartályra?
  • A WC tartályok típusai
  • Milyen WC tartályt válasszunk?

A WC tartályoknak több különböző típusa van, és ebben a cikkben utánajárunk, melyiknek milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve melyiket mikor érdemes választani. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen tartály kerül beszerelésre.

Ha új WC tartály beszerelése előtt áll, vagy csak érdekli, hogy milyen különböző típusai vannak a tartályoknak, ennek a cikknek az elolvasásával hasznos információk birtokába juthat.

Fejezet 1.
Mikor lehet szükség új WC tartályra?

A WC tartály cseréjére több okból is szükség lehet, először ezeket fogjuk végigvenni.

1. Elromlott a WC tartály

A vízrendszerrel kapcsolatos problémák között kiemelt fontosságú a WC tartály meghibásodása, hiszen ha a tartály meghibásodik, akkor nem lehet normálisan öblíteni a WC-t, ami sok kellemetlenséget okoz.

Ennél égetőbb gondot talán csak a dugulás vagy a csőtörés tud okozni.

FONTOS!

Ha a tartály meghibásodik, akkor az is előfordulhat, hogy akár azonnal sürgős segítségre lesz szükség, hiszen ha csak 1 db WC van a lakásban vagy házban, akkor az ott lakók nem tudják elvégezni a dolgukat.

Persze átmenetileg akár egy vödörrel is meg lehet oldani az öblítést, de hosszú távon ez nem fenntartható, így mindenképpen ki kell cserélni, vagy meg kell javítani a tartályt.

elromlott wc tartály
Elromlott a WC tartály?

2. Felújítás miatt kell új WC tartály

A másik gyakori oka az új WC tartály beszerelésének, amikor a lakásfelújítás során a vízrendszer is felújításra kerül. Ilyenkor a legtöbb esetben új mosdók, fürdőkád és WC beszerelésére is sor kerül. Emellé pedig természetesen egy új WC tartály is dukál.

A felújítás során szem előtt kell tartani, hogy milyen típusú WC tartályt szeretnénk majd felszerelni, hiszen vannak olyan típusú tartályok is, amelyeket még a falak festése előtt érdemes telepíteni.

Nézzük is, milyen típusú WC tartályok kaphatók.

lakásfelújítás
Lakásfelújítás
Fejezet 2.
A WC tartályok típusai

A WC tartály típusok közötti legfontosabb eltérés, hogy milyen kivitelezésűek. A megfelelő WC tartály megtalálása érdekében fontos, hogy a termék minden tulajdonságával tisztában legyünk, mielőtt kiválasztjuk azt.

1. Fali WC tartály típusok

A falon kívüli megoldások esetében a legáltalánosabb és a leggyakrabban használt típus a fali WC tartály. Itt a tartályból a víz egy vékony keresztmetszetű csövön át jut a WC kagylóba. Működési elvük roppant egyszerű.

Egy bója jelzi, hogy mennyi víz található a tartályban, és ennek a pozíciója alapján – ha magasan van az azt jelenti, hogy tele van a tartály – töltődik fel vízzel.

Ezeket a WC tartályokat vagy közvetlenül a WC csésze fölé, 1-2 méter magasan vagy a helyiség mennyezetéhez közel szokták elhelyezni.

De mitől függ az elhelyezés?

Vannak olyan tartályok, amelyeket csak a csésze fölé lehet szerelni, mert akár a nehézségük, vagy a kialakításuk miatt ez az egyetlen szerelési mód.

fali WC tartály
Fali WC tartály szerelése

Az is befolyásolhatja azonban a tartály elhelyezését, hogy a vízvezeték hol lép be a helyiségbe. Ha például magasan – és általában így szokott lenni – akkor érdemes a magasban elhelyezni a WC tartályt.

A fali WC tartályok előnyei:

  • Praktikus, könnyű szerkezetűek
  • Könnyebb a javítása és a cseréje

Ezek olyan előnyök, amik rendkívül fontosak lehetnek abban az esetben, ha javításra kerül a sor, ugyanis a vízvezetékszerelő így könnyen hozzáfér.

Hátrányai is vannak ezeknek a tartályoknak, ugyanis ha nincsenek megfelelően szigetelve, akkor a külsejük párásodhat. Emellett pedig a működésük is meglehetősen hangos.

2. Beépíthető WC tartály

A falba beépíthető WC tartályok képezik a tartályok másik nagy csoportját. Itt az egész szerkezet a falban helyezkedik el, így nincsen szem előtt, tehát esztétikusabb marad a helyiség megjelenése.

A tartályból lényegében csak a nyomógombok látszanak a fali burkolaton, amellyel le lehet engedni a tartályból a vizet.

Beépített WC tartály
Beépített WC tartály

A falon belüli WC tartályok előnyei:

  • Nincs szem előtt
  • Kevesebb helyet foglal
  • Halkabb a működése

A beépíthető WC tartály egyre nagyobb népszerűségnek örvend az imént említett előnyeinek köszönhetően. Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek hátrányt jelentenek ezeknél a tartályoknál.

Míg a falon kívüli modellek szerelhetősége meglehetősen egyszerű, a falba telepített tartály cseréje és javítása sokkal több időbe kerül. Ráadásul ezeknek a szervizelése további költségeket is jelent, hiszen ha a falat is meg kell bontani, annak a helyreállítása is pénzbe kerül.

3. Monoblokkos WC tartályok

A monoblokkos WC tartály egy újabb technológia, amely egyre több helyen megtalálható. Ez a típus lényegében egy egybefüggő tartály és csésze.

FONTOS!

Fontos, hogy a monoblokkos WC esetén a tartály – mivel egyben van a csészével – szintén porcelánból vagy kerámiából készül.

Nem külön kerül telepítésre a csésze és a tartály, hanem egyszerre lehet beszerelni az egész blokkot. A monoblokkos WC esetében a tartály közvetlenül a csésze fölött helyezkedik el.

Bár esztétikusabb megjelenést biztosít a többi típushoz képest, ennek a WC tartálynak a szerelése drágább, hiszen ha olyan meghibásodás történik, ami miatt cserélni kell, akkor nem csak a tartályt, hanem a WC csészét is ki kell cserélni.

monoblokkos wc
Monoblokkos WC kagyló
Fejezet 3.
Milyen WC tartályt válasszunk?

A megfelelő típus kiválasztását számos tényező befolyásolja, így alaposan át kell gondolni, milyen WC tartály mellett döntünk.

Igazából 3 kérdést kell magunknak feltenni, amelyeknek a megválaszolásával a legközelebb kerülhetünk ahhoz, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő megoldást.

1. Milyen a vízrendszer kialakítása?

A házban kiépített vízvezetékrendszer alapjaiban meghatározhatja, hogy milyen típusú tartály beszerelésére van lehetőség.

Ha például a helyiségbe – legyen az a fürdőszoba vagy egy külön WC – a mennyezethez közel jön be a víz, akkor a legjobb egy, a plafonhoz közeli, falon kívüli tartályt vásárolni.

Igen, a csövet le lehet vezetni, de a vízvezetéket megbontani egy WC tartály miatt nem a legjobb döntés, hiszen ez többletmunkát jelent, és természetesen többletköltségeket is.

Abban az esetben éri meg elgondolkodni a cső levezetésén, ha a vízrendszer is felújításon esik át. Ilyenkor a kivitelezővel egyeztetni kell erről, hogy úgy tervezzék meg a munkát. Ráadásul a csőrendszer átalakítása miatt a vízrendszer nyomáspróbájára is szükség lesz.

2. Mennyit akarunk WC tartályra költeni?

Ha a költségek minimalizálása is fontos szempont, akkor a falon kívüli tartályok költséghatékony megoldást kínálnak.

Ráadásul nem csak arra kell gondolni, hogy mennyibe kerül maga a WC tartály, hanem a szervizelés költségét is szem előtt kell tartani.

A falba beépített WC tartályok szerelése ugyanis magasabb költségekkel járhat.

költségek kiszámolása
Fontos, hogy mennyit akarunk költeni

3. Melyik típus beépítése lehetséges?

Mint korábban említettük, az is meghatározhatja a döntést, hogy mennyi hely van például az adott helyiségben. Ha például egy kis méretű WC van csak a lakásban, akkor nem biztos, hogy van lehetőség egy falba épített modellt felszerelni.

Fejezet 4.
Kit hívjunk, ha WC tartályt kell cserélni?

Sokan próbálkoznak házilag kicserélni a WC tartályt, de ez nem feltétlen a legjobb megoldás.

A WC tartály cseréje vagy javítása nem egy kiemelten nehéz művelet, mégis érdemes szakembert hívni hozzá, hiszen ha a javítás vagy csere során olyan feladatokkal találjuk magunkat szemben, amit a házi szerszámokkal nem lehet megoldani, akkor megakadhat a munka.

Emellett pedig azért jobb, ha szakember végzi el a munkát, mert így a legkevesebb az esélye annak, hogy hibásan lesz beállítva a tartály. A hibásan működő tartály pedig vízszivárgáshoz is vezethet, aminek következtében megnőhet a vízfogyasztás.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.