vízvezeték hálózat kiépítése
Vízvezeték hálózat kiépítése (Minden egy helyen, amit a témáról tudni kell)
Egy vízvezeték hálózatnak a kiépítése egy rendkívül összetett feladat, hiszen ezeknél a munkáknál a semmiből kell felépíteni egy olyan jól működő rendszert, ami akár évtizedeken át működőképes lesz. De pontosan milyen lépésekből és munkafolyamatokból áll a vízhálózat kiépítése?
  • Mikor lehet szükség vízvezeték hálózat kiépítésére?
  • Milyen tényezőket kell figyelembe venni a vízhálózat kiépítésekor?
  • A vízvezeték hálózat kiépítés folyamata
  • Milyen csövekből álljon a rendszer?

Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, pontosan mikor lehet szükség erre, milyen lépésekből áll és milyen anyagok szükségesek hozzá. Emellett pedig annak is utánajárunk, milyen szakemberek segítségére van szükség egy ilyen munkához.

Fejezet 1.
Mikor lehet szükség vízvezeték hálózat kiépítésére?

Pár szót ejtsünk arról, hogy milyen esetekben lehet szükséges egy új vízvezeték hálózat kialakítása.

Természetesen a legtöbb esetben akkor van szükség új vízvezeték hálózat kiépítésére, amikor egy új ház épül. Ilyenkor a vízrendszert teljesen az alapoktól kell felépíteni, ami egy rendkívül nagy odafigyelést igénylő, komoly munka.

Vannak persze olyan, régi épületek, ahol korábban nem volt bevezetve a víz. Ezeknél a munkafolyamat lényegében ugyanaz, viszont itt rengeteg bontási műveletre is szükség van, hiszen ezeket az épületeket még nem úgy tervezték, hogy a falakban és a föld alatt csövek hálózata fog futni.

Ezeken kívül pedig a már meglévő vízrendszer felújítása és cseréje is megfelel egy új rendszer felépítésének, hiszen sok esetben a teljes rendszert ki kell cserélni, beleértve a vízvezetékek és egyéb szerelékek összességét.

Fejezet 2.
Milyen tényezőket kell figyelembe venni a vízvezeték kiépítése során?

Ahhoz, hogy a vízvezeték a lehető legideálisabban és a legtovább működni tudjon, alaposan meg kell fontolni, milyen rendszer kerül telepítésre. Ezt számos tényező befolyásolhatja.

1. A vizesblokkok száma

A vízvezeték szerelés megkezdése előtt mindenképpen át kell gondolni, hogy a házban hány darab vizesblokk illetve olyan helyiség lesz vagy van, ahova szeretnénk bevezetni a vizet. A vizesblokkokba a fürdőszoba és a mosdó tartozik, de a konyhát is figyelembe kell venni, illetve ha van ilyen, akkor a mosókonyhát is, ahol a mosógép található.

Nyilván minél több helyiség van, annál nagyobb és összetettebb a munka, és persze az árakat is jócskán befolyásolja, hogy mekkora munkáról van szó.

fürdőszoba
A fürdőszoba is egy vizesblokk

2. Mekkora lesz a vízfogyasztás?

A vizesblokkok száma összefügg a fogyasztással is, hiszen ha nagyobb létszámú a család, akkor nagyobb mennyiségű vizet is fog elhasználni.

A vízfogyasztás előzetes meghatározása nem egyszerű feladat, viszont rendkívül fontos a vízvezeték szerelés szempontjából, hiszen befolyásolja a kialakítást és a felhasznált alapanyagok mennyiségét és a minőségre is hatása lehet.

3. A telek már közművesítve van?

Az is fontos kérdés, hogy a telek, ahol a ház áll vagy épül, közművesítve van-e már. Ha a víz még nincs bevezetve, akkor az építkezéssel egy időben, vagy utána ezt is el kell végezni.

Ráadásul a szennyvíz elvezetéséről is gondoskodni kell, ez pedig egy olyan művelet, ahol komoly szabályokat kell betartani. Ezeket a munkákat a területileg illetékes vízmű le is ellenőrzi, ahogy a vízvezetéket is ők kapcsolják majd rá a központi hálózatra.

régi telek
Egy régi épület és telek

4. Gondolni kell az esetleges bővítésekre is

Mivel ezek a rendszerek évtizedekre készülnek, a kiépítése során gondolni kell arra is, hogy a későbbiekben bővíthető legyen a rendszer.

Ha vízszerelő úgy építi ki a rendszert, hogy az a későbbiekben nem vagy csak minimálisan bővíthető, az probléma lehet egy bővülő család esetében. Ha például túl vékonyak a csövek, akkor sok csaptelep és cső esetén alacsony lehet a nyomás, hiszen nem tud egyszerre elegendő mennyiségű víz bejutni a házba. Ilyenkor aztán ki kell cserélni a csöveket, ami elkerülhető egy alapos és előrelátó tervezéssel.

5. Hol fussanak a vezetékek?

Végül pedig azt is alaposan végig kell gondolni, hogy a házon belül hol fussanak a vízvezetékek. Ez azért rendkívül fontos, mert a falban futó vezetékek javítása és cseréje a legtöbb esetben csak bontással végezhető, ami roppant sok kellemetlenséggel járhat. A falon kívül futó vízvezeték szerelése egy egyszerűbb folyamat, viszont sokkal kevésbé esztétikus.

A csövek elhelyezkedését és kialakítását a vízvezeték szerelő és a ház tulajdonosa közösen kell kitalálják, hiszen a tulaj el tudja mondani, melyik helyiségnek milyen funkciója lesz, illetve így arra is tudnak figyelni, hogy a későbbiekben bővíthető legyen a rendszer.

vízcsövek a falban
Falban futó vízvezeték

És hogyan zajlik a vízvezeték hálózatok kiépítése?

Fejezet 3.
A vízvezeték hálózat kiépítés folyamata

A vízvezeték hálózat kiépítése három jól elkülöníthető szakaszból áll.

1. Tervezés

Az első lépés egy úgy vízvezeték kiépítése előtt a tervezés. A korábban leírt szempontokat figyelembe véve kell kialakítani a terveket.

A terv részletesen tartalmazza, hogy a ház falain belül és kívül hol futnak majd a csövek, illetve hogy az egyes helyiségekben, vizesblokkokban milyen szerelékek kerülnek beépítésre.

2. Kivitelezés

A kivitelezés során a tervek megvalósítása történik. A bekötés, ha korábban nem volt bevezetve a víz a telekre, akkor az utcai vízvezeték bevezetésével kezdődik. Erről részletesen írtunk ebben a cikkünkben.

Miután a vízvezeték – és ha szükséges, akkor a szennyvízvezeték – kiépítése megtörtént, akkor elkezdődhet a házon belüli rendszer kiépítése.

Ez egy sokkal összetettebb és hosszabb folyamat, hiszen itt több irányba is el kell juttatni a csöveket. Ráadásul ha a falon belül vezetik el a csöveket, akkor azoknak a helyét ki kell vésni, amely szintén egy fontos része a munkafolyamatnak.

Persze nem csak a csőrendszert kell kialakítani. Ilyenkor kerül beszerelésre minden csaptelep, szifon, tartály, és minden egyéb szerelék, ami része egy vízvezeték rendszernek.

Vízvezeték hálózat kiépítése
Tervrajz és alapanyagok

3. Üzembehelyezés

Fontos továbbá szót ejteni a üzembehelyezésről, hiszen ekkor derül ki, hogy megfelelő módon lett-e elvégezve a munka. A vízrendszernek vannak olyan részei, amelyet tesztelni is kell, és igen komoly elvárásoknak kell megfelelnie az adott részeknek. Ilyen például a vízrendszer nyomáspróba, amelyet csak hozzáértő szakember végezhet.

Emellett mint említettük, a központi vízvezetékre való csatlakozást a területileg illetékes vízmű dolgozóinak kell elvégezni, akik csatlakoztatják az új vízrendszert a központi vízvezetékre, emellett pedig ellenőrzik a telekre ásott árkot, a vízvezetéket és a vízmérő akna szabályos kialakítását is.

Egyéb vízszerelési munkák

A komplett vízvezeték kiépítés mellett vannak kisebb munkák is, amelyek a rendszer egyes részeinek a meghibásodása esetén szükségesek lehetnek.

Fejezet 4.
Milyen csövekből álljon a rendszer?

Régen a vízvezeték rendszerek általában fémből építették, és bár még ma is vannak horganyzott acélból készült vezetékek, egyre jobban elterjed a különféle műanyagokból készült (főleg polipropilén) vízcsövek használata.

Ezeknek a csöveknek nagy előnye, hogy a fém csövekkel szemben nem kell tartani a korróziótól, ráadásul könnyebb velük dolgozni és rendkívül ellenállók is.

vízcső típusok
Különféle vízcsövek

Azt, hogy milyen csövekből áll az új vízvezeték rendszer, a kivitelezést végző szakember és a tulaj közösen döntik el. Persze előfordul, hogy valaki érez magában annyit, hogy vízvezeték szerelő bevonása nélkül is belekezd egy teljes vízvezeték hálózat kiépítésébe.

Ezt persze semmi nem tiltja, azonban ilyen esetben az alapanyagok tekintetében mindenképp érdemes tapasztalt szakemberek véleményét kikérni, hiszen egy rossz alapanyagokból, hibásan felépített vízrendszer komoly károkat okozhat az új, vagy felújított épületben.

Fejezet 5.
Milyen szakemberek építik a vízvezeték rendszereket?

Ez az összetett folyamat ugyan elvégezhető házilag is, de rengeteg kockázatot hordoz magában.

A vízvezeték szerelés árak kapcsán fontos megemlíteni, hogy nagyban függ az elvégzendő munka mennyiségétől és jellegétől. Nyilván óriási különbség van egy teljes felújítás és olyan kisebb vízvezeték szerelési munkák között, mint egy tartály vagy szifon csere.

Ha azonban mindenképpen szeretné hozzáértő szakemberekre bízni a vízvezeték hálózatának a kiépítését, Budapesten és Pest megyében hívjon minket, legyen szó akármilyen vízvezetékekkel kapcsolatos munkáról.

Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.