Vízszűrő házilag: hogyan készül és miért hasznos?
A tiszta ivóvíz létszükséglet, sokan emiatt a palackozott víz mellett döntenek. Azonban legtöbb esetben a csapvíz is tökéletes választás, különösen, ha tisztított formában kerül a poharunkba. Melyek a legjobb vízszűrők és miért lehet szükség rájuk?
  • A csapvíz és a tisztított víz nyomában
  • Milyen szennyeződések lehetnek a csapvízben?
  • Hogyan működik az ozmózis víztisztítás?
  • Hogyan válasszunk víztisztítót?
  • Hogyan készül a víztisztító házilag?
  • Milyen víztisztítók lehetnek még?

Egyes eszközök segítségével otthon is hatékony módon tisztíthatjuk a csapvizünket. De miért is jó, ha a csapvíz mellett tesszük le a voksunkat?

Mikor és miért lehet szükség víztisztító berendezés használatára? Milyen az ozmózis víztisztító, és hogyan lehet jó minőségű a vizünk?

Mi alapján válasszunk berendezést, milyen a rossz víztisztító és milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre?

Végül pedig hogyan készítsünk vízszűrőt házilag?

Következő bejegyzésünkben végigveszünk mindent, amit a víztisztításról tudni érdemes!

1. Fejezet .
A csapvíz és a tisztított víz nyomában

Miért lehet jó, ha csapvizet iszunk, és mikor érdemes tisztított vizet inni?

Miért igyunk csapvizet?

Elsőként is jogosan merülhet fel a kérdés: miért is fontos és ajánlott csapvizet fogyasztani? Hiszen a boltok polcai tele vannak palackozott vízzel, amelyet egyszerű módon megvásárolhatunk.

Manapság nem mehetünk el szó nélkül a klímaváltozás mellett, és ha azt nézzük, hogy 1 liter palackos víz előállítása 3 liter vizet jelent (beleértve a palack gyártását, a szűrést, a feltöltést és a szállítást), ez az ivóvízkészletre és a környezetre is hatalmas terhelést ró.

A palackos termékek helyett tehát érdemes a csapvíz mellett dönteni. Például remek vízszűrő berendezéseket vásárolhatunk vagy készíthetünk mi magunk is, így egy teljesen jó és egészséges minőségű vizet fogyaszthatunk.

Ráadásul sok helyen nincs szükség erre, hiszen jó minőségű a csapból folyó víz.

A csapvíz minőségét ugyanis a fejlett országokban szigorú előírások szabályozzák. A WHO ajánlása alapján az Európai Unió 1998-as Ivóvíz Direktívája elvárja a tagállamoktól a rendszeres ellenőrzést és a lakosság rendszeres tájékoztatását is.

Az így megkövetelt vizsgálat paraméterei és rendszere folyamatos Magyarországon is.

kéz víz pohár csap konyha uborka
A legtöbb esetben bevizsgált csapvízzel van dolgunk

Miért jó, ha tisztított vizet iszunk?

Elsősorban azért, mert Magyarországon sok helyen igen kemény a víz.

Ezen kívül a mezőgazdaság, az ipar által könnyen szennyeződhet az ivóvizünk is. Az édesvizeinkbe rengeteg szennyeződés kerülhet, amely visszajuthat a csapvízbe is.

Ezek az anyagok hosszútávon problémát okozhatnak, habár, ahogyan fentebb is írtuk, a csapvíz minősége folyamatosan vizsgált, és konkrét törvény szabályozza annak tisztaságát.

Vannak területek és szennyeződések, amelyeket nehezebb kiszűrni, azonban minderre számos alternatíva létezik, melyeket lentebb részletesen is bemutatunk.

2. Fejezet .
Milyen szennyeződések lehetnek a csapvízben?

A csapvízben is lehetnek különböző szennyeződések. Habár ezek tisztaságát számos rendelet és törvény írja elő, egyes esetekben nem árt az óvatosság.

A vízhálózat nem teljesen zárt rendszer. Ezáltal a megfelelő mennyiségű fertőtlenítőszer adagolása javasolt. Ezáltal ugyanis a károsnak mondott biológiai folyamatok nem tudnak elindulni, így az ivóvízen keresztül nem betegedhetünk meg.

Klór a vízben

A víz klórozása több tényezőtől is függ, melyek az alábbiak:

  • víz pH értéke,
  • baktárium- és szervesanyag-tartalom,
  • a vízhálózat mérete.

Természetesen minél kevesebb klór kerül a vizekbe, de a fenti szempontokat figyelembe kell venni.

A vízben maradt klór okozhatja annak klóros ízét és szagát, amely ugyan nem jár egészségügyi kockázattal, mégis sokan ódzkodnak tőle. Ezt némi szellőztetéssel elűzhetjük.

Ha nem megfelelő ez a megoldás, a háztartási vízszűrőberendezések aktív szénszűrője hatékonyan veszi fel a harcot az íz és a szag ellen.

Vannak azonban olyan esetek, amikor a klór jelenléte kifejezetten kellemetlen. Egyes szerves anyagokkal kölcsönhatásba lépve ugyanis egészségre ártalmas is lehet az anyag.

Mikroorganizmusok a vízben

A fent is említett klór az egészségre ártalmas mikroorganizmusok féken tartására hatékony megoldást kínál.

Ez lehetséges

  • az organizmusok táplálékául szolgáló szervesanyag tartalom csökkentésével,
  • a hálózat időnkénti átmosásával,
  • a pangó vízvezetékek átöblítésével,
  • a hálózati munkák, például csőtörés, lokális fertőtlenítéssel.

Ivóvíz esetén a legnagyobb gondot a szennyvízből eredő szennyezések adják. Ez úgy történhet meg, hogy valamilyen sérülés következtében (például árvíz, komoly esőzés) hatására a szennyvíz bekerül a közműves ivóvízbe.

A saját kutak esetében ennek nagyobb a kockázata, hiszen a talajból könnyebben beszivároghatnak a szennyeződések.

A jogszabály értelmében ivóvíz nem tartalmazhat baktériumot. Amennyiben mégis jelen lennének, minden esetben fel kell térképezni és meg kell szüntetni a fertőzés forrását.

Ólom vagy arzén jelenléte

Korábban az arzén okozott káros kémiai problémákat, ma már sok esetben inkább az ólom a ludas. Az ólommal az a gond, hogy kis mértékben raktározódhat a szervezetben, így egészségügyi problémákat okozhat.

Ilyenek lehetnek például az olyan krónikus problémák, mint a vérszegénység, idegrendszeri panaszok, vesekárosodás.

A vízszolgáltatók a saját területükön található ólomcsövek nagy részét, vagyis a fővezetékeket már kicserélték. A gondot sokkal inkább a leágazó bekötő vezeték és az épületek, lakások belső hálózatában található ólomcsövek jelentik.

FONTOS!

Ha a vízhálózat és az épület kora miatt feltételezhető, hogy ólom lehet az ivóvízben, érdemes azt bevizsgáltatni.

Kinek lehet jó a víztisztító?

A fenti szennyeződéseken túl is lehetnek okai annak, hogy víztisztító mellett döntenénk.

Leginkább ezek az érvek állnak mellette:

  • víz klóros ízének és szagának megszüntetése,
  • vízkő problémák,
  • hulladékmentesség és környezetvédelem,
  • ásványvízfogyasztás mellőzése.

A víztisztító beszerzési költségeit azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ezért logikus lehet, ha évekig szeretnénk használni a különböző berendezéset. Elsőként ezért ellenőrizzük, valóban rosszabb-e a csapvíz minősége.

Ha úgy gondoljuk, hogy szennyezett víz folyik a csapunkból, elsőként tegyünk hivatalos bejelentést az illetékes hivatalnál, akik kivizsgálják a problémát.

Másik opció lehet, hogy egy akkreditált laboratóriumot megbízunk a víz bevizsgálásával.

ozmózis vízszűrő készülék
Az ozmózis vízszűrés többféle szűrőt tartalmaz
3. Fejezet .
Ozmózis víztisztítás: mit is jelent mindez?

Víztisztítás esetén gyakran hallani ezt a kifejezést. De mit is jelent ez, és miért fontos megismerni?

Mi is az az ozmózis?

Az ozmózis az élő szervezetek egyik alapvető működési elve: a víz a félig áteresztő membránon (sejtfalon) keresztül a hígabb oldatból a sűrűbb felé igyekszik. Ez a folyamat nyomás hatására megfordul, amit fordított ozmózisnak (RO) hívunk. Ennek segítségével jön létre az úgynevezett tisztított víz.

A fordított ozmózis technológiát alkalmazó kisberendezések működése az alábbi folyamaton keresztül zajlik: a zárt rendszerben, nyomás alatt egy membránon préselik át a már több lépcsőben előszűrt vizet.

Az ozmózis során általában kétféle szűrőt alkalmaznak:

  • mechanikai szűrőt, amely eltávolítja a szilárd lebegő részecskéket,
  • aktív szén szűrőt, amely a klórt, klórszármazékokat, szerves anyagokat szűri ki.

Mindezt követi az RO-membrán, amely 0,0001 mikron nagyságú vízáteresztő képességgel rendelkezik, így kiszűri a tisztításra szánt vízben lévő szinte összes fizikai és kémiai szennyezőanyagot, valamint a biológiailag aktív szervezeteket is.

Az aktív szén utószűrő az esetlegesen oldott gázt távolítja el a tisztított vízből, így egy jobb ízű víz lesz a végeredmény.

A berendezéshez tartozik még egy bakteriális védelmet biztosító egység és általában steril puffertartály is, mivel ez a tisztítási folyamat viszonylag lassú.

A szűrő berendezés az emberi szervezet számára fontos anyagokat is kiszűri, így a kezelt víz nem felel meg az ivóvízre vonatkozó magyarországi előírásoknak.

4. Fejezet .
Hogyan válasszunk víztisztítót?

A döntés előtt nem árt tudni, milyen is a jó minőségű víz, milyen a jó, és milyen a kevésbé alkalmas víztisztító berendezés.

Hogyan lehet jó minőségű az ivóvíz?

A fent említett számos anyag miatt a vízszűrő berendezés sok esetben jobb minőségű vizet képes előállítani.

Kijelenthetjük, hogy az ivóvíz a legszigorúbban szabályozott és ellenőrzött élelmiszerünk, amelyet sokkal szigorúbban ellenőriznek, mint az ásványvizet. Higiénés szempontból a nálunk iható csapvíz óriási egészségügyi előnyt jelent, hiszen bolygónkon évente 7 millióan halnak meg szennyezett vagy fertőzött ivóvíz fogyasztása következtében.

 Tehát a jó minőségű ivóvízben a legtöbb esetben megbízhatunk.

Ha azonban aggódunk a szennyeződések miatt, akkor hasznos lehet megfontolni a vízszűrő készülék használatát.

Ez lehet vásárol vagy hzilag gyártott is, ez már teljesen az igényektől függ.

vízszűrők
A vízszűrőknek számos típusa van

Milyen a jó víztisztító?

  1. Ellenőrzött berendezés: a hálózati víz tisztító kisberendezések kizárólag az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) által engedélyezett termék lehetnek, ezeket érdemes beszereltetni. Erről érdemes érdeklődni az illetékes hivatalnál vásárlás előtt.
  2. Biztonságos alkalmazási feltételek: ezeket a gyártó köteles feltüntetni a készülék használati útmutatójában. Ezek a berendezések otthoni használatra és kizárólag a hálózati vezetékes víz utótisztítására vonatkoznak, saját kút vizét nem tisztíthatjuk velük
  3. Optimális használat és engedély: ezek híján számos veszélyforrást kockáztatunk. A kisebb berendezés maximum fél évente karbantartást és fertőtlenítést igényel.
  4. Ajánlott szűrők: a jó minőségű szűrőket is 2-3 havonta szükséges cserélni, hogy a műanyag szűrőn megtapadő baktériumok ne tudjanak túlszaporodni.

Milyen a rossz vízszűrő berendezés?

Mielőtt elköteleződnénk, érdemes megismerni a lehetőségeket. A háztartási környezetben használt vízszűrő készülék folyamatos tisztítást és karbantartást igényel.

Ha nem rendelkezik a készülék az ajánlott paraméterekkel, ne vásároljuk meg. Mindig bevizsgált és ellenőrzött termékek közül válasszunk, ahol a gyártó garantálja a megfelelő minőséget.

Ezzel már a legtöbb esetben kiszűrhetjük, hogy alkalmas-e a termék céljainkhoz.

5. Fejezet .
Hogyan készíthetünk házi víztisztítót?
Mi magunk is készíthetünk házi vízszűrő berendezést. Mutatjuk, hogyan!

Az így készült víztisztító esetén különböző megoldások léteznek.

A házi szűrők leggyakoribb csoportja az aktív szén használatán alapszik. Aktív szenet bármilyen gyógyszertárban vásárolhatunk.

A szén remek tisztító. Eltünteti a mérgező anyagokat, felszívja a nehézfémeket, és eltünteti a káros mikroorganizmusokat.

Lássuk, mi kell az elkészítéséhez!

  • 1 db műanyag, pvc cső,
  • finom szövésű anyag,
  • végidom,
  • aktív szénpor.
  1. Az elkészítéshez a cső egyik felére kerül majd a szűrőanyag. Ehhez érdemes , így a csőhöz könnyebben odaszorítható a kérdéses anyag.
  2. Ha lezártuk a cső egyik felét, az aktívszén porra lesz szükségünk. Ennek mennyisége a megtisztítandó víz mennyiségétől függ. Általában hosszú távú használat esetén célszerű a konkrét mennyiségeket kitapasztalni.
  3. A szénporral töltsük fel a csövet, nagyjából 3 ujjnyira a felső peremtől.
  4. Ide jöhet a szűrőként funkcionló anyag, amely a cső átmérőjéhez illeszkedik. A cél, hogy szoruljon a korong: ajánlott eligazgatni a szénpor tetején.
  5. A fennmaradó helyet ki kell tömni, lehetőleg szivaccsal. Ez fogja végezni az előszűrést, jobb a szintetikus változat.
  6. Jöhet a végére a menetes gyűrű: így előszűrés, aktív szén szűrés és finomszűrés is létrejön a házi szűrőben.
aktív szén kanál víz asztal pohár
Az aktívszén komoly feladatot lát el a vízszűrésben
6. Fejezet .
Milyen víztisztítók lehetnek még?

Különféle megoldások állhatnak a rendelkezésünkre. A megfelelő készülék kiválasztásához ismerjük meg őket!

Ha nem szeretnénk házi szűrő berendezéssel bajlódni, a fent említett anyagok szűrésére választhatunk akár bármilyen csapra szerelhető, sőt, kifejezetten otthonra készült megoldást is. Különféle oldalak különböző információkat szolgáltatnak ezekről a szűrő berendezésekről.

Segítségükkel könnyen több liter víz megtisztításán túl, akár folyamatos víztisztításra is lehetőségünk van.

Először gyűjtsük be a vásárlás előtt az információkat a gyártó oldaláról. Ugyanis a berendezések ára az olcsótól egészen a csillagászati összegig terjedhet, és mielőtt a megfelelő termék használata biztos nem lesz, nem árt, ha a keresés és előszűrés minden információt rendelkezésünkre bocsájt.

Kancsós vízszűrők

Ha egyszerű kis költségű megoldást keresünk, a kancsós vízszűrők között olcsóbb lehetőségeket is találhatunk. A háztartási utántisztítók általában aktívszenes elven működnek. Ez azt jelenti, hogy a benne lévő aktívszén megköti az oldott szerves anyagok nagy részét, így a klóros mellékíztől, a szagoktól és a színektől is meszabadulhatunk.

Számos szűrőbetét áll rendelkezésünkre, így a baktériumoktól, a mikroműanyagokon át bármit kiszűrhetünk az ivóvízből.

Néhány ezertől akár több tízezer forintig terjedhet az áruk, a szűrőknek megfelelően.

vízszűrő kancsó konyha kéz csap növény ablak
A vízszűrő kancsók igen kedveltek

Aktív szén töltetű szűrők

Vannak csapra szerelhető, mosogató alá beépíthető illetve a bemenő vizet megszűrő készülékek is.

Ezek a berendezések a szénszűrő mellett mechanikai szűrőt és más vízkezelő töltetet, például vízlágyító gyantát vagy természetes ioncserélőt is tartalmazhatnak.

Segítségükkel csökkenthető a vízben lévő klór mennyisége és minden más szerves anyagok mennyisége is, illetve vízlágyítóként is funkcionálnak. Ezekben a készülékekben a baktériumok elszaporodását az ezüstözés, KDF vagy UV-lámpa gátolja.

FONTOS!

Ha emellett döntünk, fontos a karbantartás! Ezt minden esetben a gyártó szabályainak megfelelően végezzük, félévente fertőtlenítsünk és cseréljük a szűrőt az előírásoknak megfelelően!

A csap alá szerelhető vízszűrők esetén vízvezeték szerelői segítségre is szükség lehet.

Ezek ára már sok esetben borsosabb, értelemszerűen az igényeknek megfelelően változhat. Általában 20 000 forinttól akár 80 000 forintig is találhatunk ilyen berendezéseket a piacon.

vízszűrő berendezés konyha konyhaszekrény
Többféle vízszűrő berendezés közül választhatunk

Vízlágyítók

Ezeket a készülékeket általában mosogató alá szerelhető állapotban találhatjuk meg. Felépítésük egyszerű, de a berendezés általában nagyobb méretű.

Akkor célszerű ezek mellett dönteni, ha a háztartási gépeinket szeretnénk megvédeni a vízkőlerakódással szemben.

Keményebb vizű régiók esetén használata a vízkőlerakódások megelőzését is jelenti.

Ha így állítunk elő lágyított vizet, tudnunk kell, hogy az ásványi anyagokban igen szegény lesz, így fogyasztása ivóvízként nem ajánlott.

Karbantartása és tisztítása szintén fontos, mindig kövessük a meghatározott irányelveket!

Áruk inkább már a 100 000-es kategória.

Mire kell figyelni a vízlágyító bekötésénél? Alábbi cikkünkből kiderül!

Komplett ozmózis berendezések

Fentebb már írtunk az ozmózis elván alapuló tisztítóberendezésekről. A csapvízben lévő szennyeződések 99,8%-a eltávolítható ezekkel a berendezésekkel. Előnyei, hogy

  • olcsón előállítható tiszta vizet biztosít,
  • az egyik leghatékonyabb víztisztító technológia,
  • az ásványvíz-vásárlással szemben akár rövid távon is költséghatékony lehet,
  • csökkenti a vízkő problémáját.

Az ozmózisos szűrés több szűrési fokozatból áll.

  1. Egy 5-10 mikronos előszűrőből, melynek szerkezete végzi a nagyobb anyagok szűrését, félévente ajánlott cserélni.
  2. Egy aktívszenes szűrőből, amely a fenti módon végzi a víz további szűrését, beleértve a nem szerves és szerves anyagok, nehézfémek, baktériumok stb. szűrését. Ennek cseréje két évente szükséges.
  3. A harmadik szintet pedig az utó-szénszűrő biztosítja, amely javítja a víz ízét és ásványokat juttat a vízbe. Ezt is érdemes félévente kicserélni.

Az ozmózis víztisztítók ára is kicsit borsosabb, 60-70 000 Ft-tól indulnak.

Speciális víztisztítók

Speciális megoldásra akkor lehet szükség, ha a víz extrém módon szennyezett. Ha túl sok benne az ólom, az arzén vagy a nitrát, akkor különlegesebb berendezésre lehet szükség.

Amennyiben a fent említett anyagok szűrése szükséges otthonunkban, a legfontosabb, hogy először tájékozódjunk a választott készülék hatósági engedélyéről, és vizsgáltassuk be alaposan a vizünket!

Összességében elmondhatjuk, hogy a szűrő megoldások házi használata sok esetben szükséges lehet. A kis mennyiségű szennyeződések, a műanyag kiszűrése a szűrő folyamatos karbantartása nagyon fontos ahhoz, hogy a tisztítás végére érve valóban jó minőségű és egészséges vízbe kortyolhassunk bele.

Egy-két jó tanács a végére:

  • mindig tájékozódjunk alaposan, mielőtt nagyobb értékű készüléket vásárolnánk,
  • mérjük fel a lehetőségeket, és a leginkább otthonunkba megfelelőt válasszuk,
  • egy házi vagy aktívszén alapú szűrő sok esetben elegendő megoldás,
  • a szűrő karbantartása mindig élvezzen elsőbbséget,
  • ha bizonytalanok vagyunk, bátran kérdezzünk meg vízvezeték szerelőt arról, hogy milyen megoldás lehet a legmegfelelőbb az otthonunkba!
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.

További cikkeink
vezetékszerelés vízszerelés vízvezetékszerelés
Milyen a jó vízszerelő? Milyen feladatai vannak? Milyen megoldások lehetnek a vízszerelés kapcsán?
csőtörés
Csőtörés esetén mi a teendő? Javítható a csőtörés házilag? Hogyan zajlik a csőtörés bemérése és javítása? A cikkben mindent megtalálsz.
Segítségre van szüksége?
Cégünk több mint 10 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, víz-, fűtés és csatornaszerelés terén. Kollégáink előtt nincs lehetetlen.
Hívjon minket a hét bármely napján 0-24, kollégáink rendelkezésükre állnak.